NIEMAPA KATOWICE to ilustrowany przewodnik po mieście przeznaczony dla mieszkańców. Odkrywanie ciekawostek na rodzinnych spacerach, nieoczywiste miejsca, kreatywne zadania i wyzwania a przede wszystkim piękne ilustracje – to specjalność serii NIEMAPA.
Katowiczan zaprosimy zarówno w miejsca bardzo znane jak i te nieoczywiste: podczas spaceru po Strefie Kultury proponujemy odszukanie minimalistycznego ogrodu i bębnów, zachęcamy do odwiedzenia wyjątkowych, otwartych podwórek i placów zabaw. Wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych miłośnikom przyrody na spacer ornitologiczny polecamy Las Murckowski albo podziwianie gór z hałdy w Kostuchnie. NIEMAPY promują zrównoważony transport, stąd zachęta do oglądania katowickiej moderny na rowerach, informacje o bezpłatnych biletach komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży a także infografika w której Politechnika Śląska wyjaśnia jak działa tramwaj. „Początek wiosny to świetny czas, żeby odkrywać miasto. Rodzinne spacery z NIEMAPĄ pozwalają zobaczyć Katowice w sposób niestandardowy. Zachęcamy do zwiedzania nie tylko najbardziej popularnych miejsc, ale też do zajrzenia w mniej oczywiste przestrzenie. Na pewno niejedna z nich Was zaskoczy. NIEMAPA do ręki i w drogę! – mówi Marcin Stańczyk – Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta”.
Przygotowaliśmy też specjalną zagadkę – do jej rozwiązania potrzebna jest naklejka, którą każdy może otrzymać bezpłatnie w placówce mBanku. Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć Ścieżki Edukacyjnej Oczyszczalni Ścieków Gigablok Wodociągi Katowickie S.A. zapraszają 14. kwietnia na dzień otwarty z NIEMAPĄ.
“Chcemy zachęcić rodziny do kreatywnych spacerów – połączonych z poszukiwaniem neonów, zaglądaniem w podwórka i zakamarki czy śladami śląskich stworków. Zaciekawił nas Ekstremalny Plac Zabaw, kilka uroczych podwórek czy boisko do gry w bule” mówią zgodnie pomysłodawczynie serii NIEMAPA. “Zaprosiłyśmy do współpracy Aleksandra Krajewskiego z Fundacji Napraw sobie miasto, z prośbą o to, by wybrał trzy budynki, które jego zdaniem najlepiej oddają charakter miasta – liczymy na to, że użytkownicy NIEMAPY również mają swoje ulubione budynki i miejsca w Katowicach” – dodaje Małgosia Żmijska z Mamy Projekt.
NIEMAPA powstaje w procesie ko-kreacji wspólnie z mieszkańcami, bo to katowiczanie najlepiej znają miasto i to oni wskazywali nam swoje ulubione miejsca spacerowe. NIEMAPĘ wymyśliły Mamy Projekt – Małgosia Żmijska, mama Eustachego i Nastki, Asia Studzińska, mama Poli oraz Monika Szewczyk-Wittek, mama Oli – a robią ją wspólnie z wydawnictwem Ładne Halo, dumnymi rodzicami Juliana. Rysowaniem i projektem graficznym zajmuje się Maciek Blaźniak podczas gdy Asia Guszta koordynuje współpracę.
Choć NIEMAPA wygląda jak zwykły składany plan to fascynujący przewodnik po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania – dzieci rysują, projektują i piszą. Wysmakowane ilustracje czynią z niej obowiązkową pozycję na półce każdego dziecka a dołączona ilustrowana pocztówka z pozdrowieniami z miasta ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi. NIEMAPA Katowice jest dziesiątą z serii.
NIEMAPA Katowice wydrukowana została w ponad 12.000 egzemplarzy i jest dystrybuowana bezpłatnie – w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku oraz na wydarzeniach organizowanych przez Urząd Miasta a także do pobrania na stronie www.niemapa.pl.