Obcowanie z książką od najmłodszych lat przynosi dziecku mnóstwo korzyści. Oglądanie i słuchanie, a potem samodzielne czytanie rozwija wyobraźnię malucha, wpływa na jego zainteresowanie światem, poszerza zasób słownictwa (zarówno czynnego, jak i biernego), uczy myślenia logicznego i wyciągania wniosków. Maluchy, które mają kontakt z książką i którym rodzice czytają, lepiej rozumieją innych i ich uczucia, potrafią dłużej skupić uwagę i mają mniejsze problemy z koncentracją. Czytanie dzieciom sprzyja także ich rozwojowi poznawczemu i społecznemu, kształtuje wrażliwość estetyczną i zachęca do poznawania świata.
Dziecko nigdy nie jest za małe na książkę
Jeśli czekasz, aż mały człowiek sam zainteresuje się książkami, to mamy złą wiadomość. Potrzeby czytelnicze nie są naturalnymi potrzebami dziecka – tworzy je otoczenie. Jeśli chcesz, by twój maluch w przyszłości chętnie i dużo czytał, już teraz daj mu dobry przykład. Czytający rodzice to najlepszy sposób, by zachęcić dziecko do lektury! Podsuń mu kolorowe książeczki jak najszybciej. Czekanie, aż szkoła zrobi to za ciebie, nie jest dobrym pomysłem; książka w szkole kojarzy się z przymusem i męczącą nauką alfabetu.
Pokaż maluchowi drugie, lepsze oblicze książek, zanim w procesie edukacji nabierze do nich niechęci. I nie martw się – dziecko nigdy nie jest za małe na to, by oswajać się z książkami, obserwować przewracanie stron, śledzić ilustracje i słuchać czytanych wierszy lub baśni. Nawet jeśli nie zrozumie wszystkiego, bliskość opiekuna i wspólne spędzanie czasu na pewno zaprocentują w przyszłości.
Książki nie tylko do czytania
Pamiętaj, że książka jest dla dziecka interesująca już jako przedmiot sam w sobie, a nie tylko nośnik informacji. Sięgnij po trwałe, kartonowe książeczki z pięknymi ilustracjami, a przekonasz się, z jakim zafascynowaniem maluch będzie przewracał strony, oglądał rysunki i pokazywał ci palcem te, które spodobały mu się najbardziej. To ważne ćwiczenie dla małych rączek i rozwijającego się wzroku!
Przyłącz się do zabawy i objaśniaj ciekawemu świata dziecku, co przedstawiają obrazki. Opowiadaj o narysowanych przedmiotach, roślinach, miejscach. Jeśli pod ilustracjami w książeczce znajdują się podpisy, czytaj je głośno. Jesteś najlepszym przewodnikiem po świecie dla swojego malucha już od pierwszych dni jego życia, wykorzystuj więc każdą okazję, by zainteresować go otoczeniem. Pokazuj mu pojedyncze litery, czytaj na głos. Kiedyś będzie ci wdzięczne.
Jak się bawić z książeczkami?
• Przeznacz na obcowanie z książką stałą porę w ciągu dnia – dziecko będzie jej wyczekiwać.
• Regularnie czytaj maluchowi, nawet jeśli uczy się już czytać sam. Czytanie dziecku wzmacnia więź między nim a opiekunem.
• Najmłodszym objaśniaj ilustracje w książeczkach, opowiadaj o przedstawionych przedmiotach i zjawiskach. Odnajdujcie je w najbliższym otoczeniu, na wycieczkach i na spacerach.
• Dzieciom, które jeszcze nie potrafią czytać, stopniowo wprowadzaj litery. Pokazuj je w książce i tłumacz, że kot zaczyna się na literę K, a mysz na M.
• Nie wywieraj presji. Nie zmuszaj dziecka, żeby powtarzało za Tobą słowa, jeśli nie chce tego robić. Pamiętaj, że wspólne czytanie i oglądanie książek ma być dla malca przyjemnością.
• Stwórz atmosferę spokoju i bezpieczeństwa, by dziecko miało dobre skojarzenia związane z książką i czytaniem.
Książeczki obrazkowe 100 pierwszych słówek idealnie sprawdzą się jako przewodniki po świecie w biblioteczce twojego malca. Wykonane z trwałej tektury książki przetrwają wiele godzin przeglądania, a piękne, przyjazne ilustracje zabiorą najmłodszych wszystkimi środkami transportu w podróż po królestwie zwierząt i najbliższym otoczeniu dziecka – domu rodzinnym. Wyraźne podpisy oswoją z pismem i posłużą do nauki czytania starszym.
Więcej informacji o książeczkach obrazkowych 100 pierwszych słówek