Z przewodnikami jest trochę tak, jak z książkami kucharskimi. Lubimy je przeglądać, marzyć o dalekich podróżach, ale często na marzeniach się kończy. Ten jednak opowiada o miejscu, które może odwiedzić każdy.
Poznań to jedno z największych miast w Polsce. Wszyscy kojarzą je przede wszystkim ze słynnymi koziołkami z wieży ratuszowej oraz rogalami świętomarcińskimi. To miasto ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. Piękne kamienice, tajemnicze miejsca i historie, których często nie znają nawet jego mieszkańcy. Właśnie o takich miejscach opowiada nietypowy przewodnik „Chodź, zobacz!” Jego głównymi adresatami są dzieci, ale myślę, że wielu dorosłych może również zachęcić do wycieczki po Poznaniu. W przewodniku zaprezentowano trzy trasy zwiedzania miasta. Wszystkie one są ściśle związane z przebiegającym przez centrum miasta Traktem Królewsko-Cesarskim. Pierwsza trasa zabiera czytelników na Ostrów Tumski i do Starego Koryta Warty. Tam dzieci zobaczą katedrę, przejdą Mostem Jordana i zwiedzą chyba najpiękniej zrewitalizowaną część miasta, czyli Śródkę. Druga trasa obejmie Stare Miasto, tam twórcy przewodnika pokażą dzieciom tabliczkę upamiętniającą powódź, która dotknęła Poznań kilka wieków temu. Turyści zobaczą również Studzienkę Bamberki i zajrzą na Wzgórze Przemysła, gdzie od niedawna można oglądać odbudowany zamek królewski. Trzecia, ostatni spacer zaprowadzi czytelników na Plac Wolności i do dawnej Dzielnicy Cesarskiej. Tam czeka na nich kolejny zamek, a oprócz niego budynek Muzeum Narodowego, Teatru Polskiego i Biblioteki Raczyńskich. Jest co zwiedzać i co podziwiać. Ale młodzi turyści będą nie tylko oglądać. W przewodniku kryją się zadania, które trzeba rozwiązywać w trakcie zwiedzania. Znalazły się w nim również związane z Poznaniem legendy i podania oraz sporo historycznych ciekawostek.
Zawsze lubiłam czytać i oglądać przewodniki. Odkąd jestem mamą, przyglądam się im z jeszcze większym zainteresowaniem. „Chodź, zobacz!” to kolejny przewodnik adresowany do dzieci, który trafił w moje ręce. Przyglądałam mu się bardzo krytycznym okiem, bo opowiada o mieście, w którym znam każdy kąt. Poznań nie ma przede mną tajemnic, mimo to przewodnik „Chodź, zobacz!” i tak mnie zaskoczył. Bo wielu historii nie znałam albo przez lata zdążyłam o nich zapomnieć. Myślę więc, że przyjezdnym taki przewodnik spodoba się jeszcze bardziej i pokaże im bardzo interesujące oblicze Poznania. Połączenie zwiedzania i rozwiązywania zadań sprawi na pewno, że rodziny zwiedzające miasto dowiedzą się o nim jeszcze więcej. A to jest w wycieczkach najważniejsze.
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Chodź, zobacz! Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim
tekst Anna Basińska, Lucyna Kaczmarkiewicz
projekt graficzy Katarzyna Wronowska
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, 2017