Dawno nie czytaliśmy książki dla dzieci opartej na tak oryginalnym pomyśle, jakim jest urocza historia o Orgu, która rozgrywa się w prehistorii, posiada zadziwiające zakończenie, a w dodatku napisana jest wierszem. Zaskakująca książka!
Org jest głodny, więc wychodzi ze swojego mieszkania, którym jest jaskinia ukryta w Górach Skalistych nieopodal lodowca. Jest zimno, ale cóż, w epoce lodowcowej, w której przyszło Orgowi żyć, zawsze jest bardzo zimno, a jeść trzeba. Org, odziany w futra i zaopatrzony w niezbędne narzędzia, wyrusza więc na łowy. Zmierzając do zastawionej przez siebie pułapki na zwierzynę, brnie przez śniegi, nie bacząc na czające się dzikie zwierzęta. Jakie jest jednak jego zaskoczenie, kiedy odkrywa, że do ogromnego dołu wpadł tym razem malutki mamut:
„Z dna dołu spoglądał na niego maleńki mamutek,
Co miał w swych modrych oczkach przejmujący smutek,
Rzęsami zatrzepotał i łęzkę uronił,
Trąbkę swą smętnie zwiesił
I grzecznie się skłonił.”
Org już już dobywa swój prehistoryczny nóż, ślinka mu cieknie na myśl o smakowitym pieczystym, kiedy przypomina sobie małą córeczkę i Panią Orgową, które kilka lat wcześniej zostały porwane i pożarte przez niedźwiedzia jaskiniowego. Na tę myśl ogarnia go współczucie dla zwierzęcia, tęskniącego za swą mamucią rodziną. Postanawia nie tylko uwolnić malucha i odprowadzić go do mamy, ale sam… przejść na wegetarianizm.
Książka przybliża obraz tajemniczej, pokrytej śniegiem i lodem epoki. Informuje, jakie żyły wówczas zwierzęta, których nie możemy zobaczyć obecnie, a także przedstawia rosnące w tej epoce gatunki roślin. W podpisach pod ilustracjami przemyca ciekawostki geologiczne, a na drobiazgowych rysunkach można również zobaczyć używane wówczas narzędzia. Mimo ponurego obrazu skutej lodem krainy, opowieść jest dość zabawna. Książka opatrzona jest w mapkę ilustrującą drogę, jaką przebywa Org podczas wyprawy oraz w rysunek zdarzeń historycznych, które młodszym czytelnikom pomogą zobrazować fabułę i zrozumieć, kiedy miała miejsce epoka lodowcowa. Książka przeznaczona jest dla kilkuletnich dzieci, którym podczas czytania rodzice mogą objaśnić trudniejsze sformułowania. „Org i Mamutek. Spotkanie” uwrażliwia na losy innych i uczy, że nie należy myśleć jedynie o sobie, warto spełniać dobre uczynki i pomagać, a życie przynosi wiele niespodzianek, które mogą odmienić los.
To pierwsza z serii książek o Orgu, który tylko wygląda groźnie, a z natury jest wrażliwy i ma miękkie serce. Kolejne przygody odnajdziecie w planowanych częściach historii, w których dowiecie się, między innymi, że Org zyska przyjaciół, nauczy się, jak rozpalać ogień i dlaczego przyozdobi rysunkami dom – jaskinię.
Olga Kubiak-Skwarek/bzikkulturalny.pl
Org i Mamutek. Spotkanie
Jerzy Zielonka
il. Beata Kulesza-Damaziak, Studio Karandasz
wyd. Alegoria, 2018
wiek: 6+