Kiedy bierze się po raz pierwszy do ręki tę książkę wrażenie jest jedno: ot, kolejny album fotograficzny z interesującymi miejscami w Polsce. A tu proszę, taka niespodzianka.
„Moja Polska” wydana jest w formie albumu, jednak szatę graficzną stanowią w niej piękne i bardzo realistyczne ilustracje, a nie fotografie. To zbiór „znaków szczególnych” naszego kraju, a więc wszystkiego tego, co się z nim kojarzy, zarówno nam, Polakom, jak również obcokrajowcom. Każdy szczegół w tym zbiorze jest pięknie opisany, przedstawiony z pietyzmem i wielką starannością.
Książkę otwiera mapa Polski ozdobiona symbolami regionów, a później już zaczynamy rozczytywanie się w arcyciekawej lekturze. Czego tu nie ma… Są symbole narodowe i opowieść o naszym skomplikowanym języku, jest historia Chrztu Polskiego oraz innych istotnych kartek z kalendarza. Jest charakterystyka najważniejszych miast z ich ciekawymi miejscami i sławnymi przedstawicielami. Dalej czytamy o znanych i zasłużonych Polakach, tych od polityki, nauki, literatury, sztuki i wiary, z dużym naciskiem na te postacie, które związane były z najmłodszymi obywatelami naszego kraju. Poznamy bliżej ludzi, którzy tak bardzo kochali dzieci, że bez wahania narażali dla nich swoje życie. Janusz Korczak, Irena Sendlerowa – po tej lekturze staną się nam jeszcze bliżsi.
Są malownicze opisy polskiej tradycji i folkloru oraz naszej narodowej dumy, którą odnajdziemy w Janowie Podlaskim. Przeczytamy niebanalne teksty o Konstytucji 3 maja, walce o niepodległość i niedźwiedziu Wojtku oraz budzącym do dziś kontrowersje Powstaniu Warszawskim. Popłyniemy rzeką Wisłą, zdobędziemy polskie góry i powspinamy się z rodakami po Himalajach. Zwiedzimy ciekawe polskie muzea, zgłębimy wiedzę o Żydach. Z Jurkiem Owsiakiem zagramy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i odwiedzimy Przystanek Woodstock. Nie mogło tu również zabraknąć sylwetek gwiazd polskiego sportu, które w wielu dziedzinach przynoszą nam chlubę. Nie byłoby Polaków bez ich słynnej gościnności i regionalnych przysmaków, charakterystycznych produktów „Made in Poland”. Jest Polska ekologiczna, Polska unijna oraz sygnowana znakiem UNESCO. Każde miasto ma swoje symbole, te bardziej oficjalne i wręcz baśniowe.
I nie wiem, co jeszcze można by dopisać? Autorka wykonała niezłą robotę. Trudna to sztuka, zebrać tyle wiadomości w jednym miejscu i nie uczynić z tego mętliku. Katarzynie Sołtyk świetnie się to udało, a Elżbieta Moyski dorzuciła swoją cegiełkę w postaci fanatycznej szaty graficznej. Ilustracje są kolorowe, bardzo realistyczne, bogate w szczegóły i takie polskie właśnie. Przyznam, że te ilustracje przeglądałam jeszcze kilka razy po przeczytaniu książki – są zachwycające.
To książka dla dzieci, a prezentuje trudne i często niezrozumiałe fakty i tematy. Każdy z nich przedstawiony jest w sposób przystępny i zrozumiały, podany w oryginalnej formie, z mnóstwem ciekawostek, mniej lub bardziej znanych.
Album zapewne nie wyczerpuje wszystkich atutów naszego kraju. Zresztą jak sugeruje autorka we wstępie, nie jest to możliwe i zachęca do stworzenia wspólnie z rodziną swojej listy „perełek” polskości.
„Moja Polska” jest „dzieckiem” Grupy Wydawniczej Foksal. To nad wyraz zadbane dziecko, w każdym drobiazgu, od okładki przez tekst po szatę graficzną. Duży format i dobry gatunkowo papier dopełniają całości. Świetna lektura dla małych i dużych i super prezent dla małego patrioty. Ale przede wszystkim rewelacyjna pomoc dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zdecydowanie uatrakcyjni i wzbogaci wiele zajęć z edukacji patriotycznej. Bardzo polecam!
Iwona Pietrucha
ocena 5
Moja Polska
Katarzyna Sołtyk
il. Elżbieta Moyski
wyd. Grupa Wydawnicza Foksal, 2018
wiek 5+