Czy kolory mają swoje smaki lub dźwięki? Jaką moc mają barwy? Czy słońce może być niebieskie, a trawa różowa? Jak odczytywać symbole i znaki, które przekazują artyści w swoich pracach? Na ile sposobów można pokazać ten sam przedmiot?
„Jak smakuje sztuka?” to cykl interdyscyplinarnych warsztatów rodzinnych dla dzieci w wieku 5-10 lat, realizowany we współpracy z Galerią Sztuki im. Jana Tarasina. W ramach projektu odbędzie się cykl 24 warsztatów. Projekt “Jak smakuje sztuka?” jest kontynuacją i rozwinięciem cyklu pod tym samym tytułem, odbywającym się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 2016 roku.
W nowej odsłonie cyklu punktem wyjścia do działania będzie szeroko pojęta sztuka abstrakcyjna i twórczość Jana Tarasina. Artysta urodzony w Kaliszu, artystycznie związany z Warszawą połączy dwie instytucje sztuki. Podczas spotkań prowadzonych przez doświadczonych edukatorów obydwu instytucji, artystów, kucharzy i dizajnerów odpowiemy wraz z dziećmi na pytania o zmysłowy odbiór sztuki. Wykorzystamy zjawisko synestezji czyli połączenia zmysłów, a tym samym poznamy sztukę przez pryzmat smaków, zapachów, dźwięków, tekstu. Będziemy ćwiczyć umiejętność doświadczania i odbierania rzeczywistości różnymi kanałami. Oparta na interakcji formuła warsztatów wykorzystująca eksperymenty zakłada integrację uczestników wraz z rozwijaniem ich umiejętności praktycznych. Spotkania będą pretekstem, aby doświadczyć sztuki nie tylko okiem, ale też nosem, uchem, ręką i językiem.
Program na czerwiec i lipiec:
23/06, godz. 12.00 Ubarwione zmysły
Prowadzenie: Agata Kiedrowicz
Warsztat poświęcony kolorom i ich znaczeniu w obrazach abstrakcyjnych i nie tylko. Czy kolory mają swoje smaki lub dźwięki? Jaką moc mają barwy? Czy słońce może być niebieskie, a trawa różowa? Na spotkaniu postaramy się spojrzeć inaczej na barwy podstawowe i poczuć na własnej skórze ultramarynę, ochrę i cynober.
14/07, godz. 12.00 Symbole i znaki – sekrety i zagadki
Prowadzenie: Joanna Rentowska, Anna Szary – edukatorki U-jazdowskiego
W nawiązaniu do twórczości Jana Tarasina, pełnej wielu abstrakcyjnych znaków i symboli, zastanowimy się w jaki sposób możemy odczytywać ukryte na różnych obrazach treści. Czy artyści czasami celowo chcą coś przed nami ukryć? Jak bardzo przydaje się wyobraźnia podczas oglądania dzieł sztuki? W jaki sposób poznajemy i odbieramy sztukę?
28/07, godz. 12.00 Od widelca do grzebienia
Prowadzenie: Marta Szostek
Podczas warsztatów zastanowimy się nad różnicami między malarstwem przedstawiającym/figuratywnym, a nie przedstawiającym/niefiguratywnym. Które z nich daje większą przestrzeń do własnej interpretacji? Na ile sposobów można pokazać ten sam przedmiot? Dzięki specjalnie zaprojektowanym ćwiczeniom podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, do jakiego momentu jesteśmy w stanie rozpoznać rzecz, znaną nam dobrze z życia codziennego, jak np. widelec lub grzebień.
Agata Kiedrowicz – projektuje treści, sytuacje, doświadczenia. Współzałożycielka studia projektowego SUPERGIRLS DO DESIGN specjalizującego się w realizacji scenografii i doświadczeń kulinarnych oraz edukacji projektowej. Interesuje ją szeroko rozumiane projektowanie jako narzędzie eksploracji i krytyki rzeczywistości oraz poszerzanie pola zmysłowego doświadczania świata. Kuratorka interdyscyplinarnych projektów i wystaw w Polsce i za granicą (m.in. “To czuć! Projektowanie dla zmysłów” / It feels! Design for the senses” pokazywanej podczas Arena Design 2017 i Vienna Design Week oraz wystawy promującej polski design Polish Design Island pokazywanej m.in podczas Brussels Design September 2017, Łódź Design Festival 2017 oraz w przy ambasadzie RP w Kopenhadze). Autorka publikacji i wywiadów z obszaru mody, dizajnu, sztuki na łamach branżowej prasy (m.in. FUTU Magazine, Monitor Magazine, KUKBUK) oraz w publikacjach naukowych. Prowadzi autorską rubrykę „Smaki Dizajnu” w tygodniku KulturaLiberalna.pl. Wykładowczyni (współpracuje m.in. ze School of Form, ASP Gdańsk, Akademią Sztuki w Szczecinie), prowadzi autorskie kursy oraz działania edukacyjne. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki jako kuratorka i animatorka (m.in. BWA Wrocław, Łódź Design Festival, Next Nature, Design Festival Szczecin, Malta Festival, School of Form, Galeria Miejska Arsenał, ASP Gdańsk, Teatr Polski w Poznaniu).
Marta Szostek – projektantka pracująca dla Supergirls Do Design studio, projektuje scenografię oraz realizuje prace na pograniczu designu i sztuki. W 2010 roku wyjechała do Londynu gdzie ukończyła z wyróżnieniem roczne studia Foundation Diploma in Arts and Design na uczelni London Collage of Communication (University of Arts London). W 2011 roku studentka Design Academy Eindhoven, uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni projektowych na świecie. Od 2012 roku kontynuowała studia na School of Form w Poznaniu, które ukończyła dyplomem licencjackim w 2015 roku. Prezentowała swoje prace na wystawach w Polsce (m.in. Łódź Design Festiwal 2013, Kids Love Design 2016 w Szczecinie), w Wielkiej Brytanii (m.in. London Design Week 2013, British Ceramics Biennale 2013), w Japonii (Tokio Design Week 2014), Indonezji (Ambasada Polski „Polish Design in the Middle of”), oraz na Litwie („Polish Design in the Middle of”).
miejsce
zbiórka w holu U–jazdowskiego
terminy
druga i czwarta sobota miesiąca:
9 i 23 czerwca
14 i 28 lipca
11 i 25 sierpnia
8 i 22 września
13 i 27 października
10 i 24 listopada
wstęp bezpłatny, po uprzednim zapisie i potwierdzeniu obecności pod adresem:
info@u-jazdowski.pl
zapisy i informacje
info@u-jazdowski.pl
tel: + 48 22 628 12 71 wew. 135
zapis na warsztaty wiąże się z akceptacją regulaminu uczestnika warsztatów „Jak smakuje sztuka”
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Kalisza.