Nie znam dziecka, które przynajmniej przez jakiś czas nie interesowałoby się zwierzętami. Najczęściej uwagę dzieci zaprzątają czworonogi, które są im najbliższe, czyli psy i koty, ale są również dzieci, które od domowych pupilków wolą te żyjące w lasach, górach, na pustyniach i w głębokich oceanach.
Tym właśnie dzieciom na pewno spodoba się seria „Dzikie zwierzęta w naturze”. Jej dwa pierwsze tomy wydało kilka tygodni temu Wydawnictwo Debit. Pierwszymi bohaterami zostały niedźwiedzie i orły. Te dwa gatunki pozornie wydają się nam dobrze znane. Orzeł, ptak z polskiego godła i niedźwiedź, król tatrzańskich lasów. Czy one mogą mieć przed nami jakiekolwiek tajemnice? Oczywiście, że tak! Wiele osób może na przykład nie zdawać sobie sprawy z tego, że niedźwiedzie są samotnikami i łączą się w pary jedynie na czas godów. Mogą również nie wiedzieć, że w pierwszej ciąży niedźwiedzica rodzi jedno młode, dopiero w kolejnych latach rodzi bliźnięta (a czasem nawet trojaczki). Nieco inaczej wygląda to u orłów. Tu samica zawsze składa dwa jaja, które sama wysiaduje. Kiedy pisklaki się wyklują, do pomocy włącza się ojciec, który razem z matką przynosi dzieciom jedzenie. Orły również nie szukają towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku. Co prawda w pary łączą się na całe życie, a ich odchowane młode często mieszkają w pobliżu, ale dla dalszych krewnych (albo zupełnie obcych orłów) nie ma tam miejsca.
Jednak opisy gatunku to tylko jedna z części tej książki. Równie, a może nawet jeszcze bardziej interesujące jest umieszczenie niedźwiedzi i orłów w kontekście historyczno-kulturowym. Tu można przeczytać o tym, jak wykorzystywano wizerunki tych gatunków w sztuce. Te fragmenty spodobają się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Zresztą całym rodzinom powinny spodobać się również pozostałe rozdziały. Wypełnione ciekawostkami, świetnie napisane rozdziały, a do tego miłe dla oka ilustracje. Temu nie można się oprzeć. Widać, jak bardzo głęboko zostały te książki przemyślane i jak starannie przygotowane. Na wyklejce zobaczyć można, jak rozwijają się przedstawiciele opisywanych gatunków. Wewnątrz jest jeszcze bardziej interesująco. Ciekawostka goni ciekawostkę, a wiedza sama wchodzi do głowy. Dlatego bez względu na to, czy ktoś zwierzęta lubi, czy nie, przeczyta te książki z zainteresowaniem. Takie to są książki!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Dzikie zwierzęta w naturze
Niedźwiedź
Orzeł
Rennne
tłumaczenie Patrycja Zarawska
Wydawnictwo Debit, 2018