Na szczęście nigdy nie byłam w takiej sytuacji, ale wyobrażam sobie, że sytuacja, w której dziecko musi w ciągu roku szkolnego zmienić szkołę, jest dla niego bardzo trudna. Klasa, do której dołącza, jest pewnie już zgrana, zawiązały się przyjaźnie i znajomości. Równie trudna jest sytuacja ucznia, który zostaje odepchnięty przez społeczność uczniowską. Tacy uczniowie stali się bohaterami książki Ariadny Piepiórki.
Na początku czytelnicy poznają Marka. Jego rodzice rozstali się jakiś czas temu. Mama chłopaka próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Właśnie z tego powodu musieli zmienić miejsce zamieszkania i z dużego miasta przeprowadzili się na wieś. Szkoła, w której od tej pory ma się uczyć, jest bardzo kameralna i w niczym nie przypomina tej, do której chłopak chodził wcześniej. Kiedy Marek pojawia się w swojej klasie, nauczycielka każe mu usiąść w pustej ławce pod oknem. Nie oznacza to jednak, że ma do końca roku siedzieć sam. W tej ławce siedzi chłopak, którego cała klasa uznaje za wariata. Wszyscy tak o nim mówią, każdy uważa go za dziwnego. Uczniowie mówią o nim źle, używają przezwisk i wyzwisk, pewnie dlatego po pierwszym dniu w szkole, Marek nie pamięta nawet imienia chłopaka, z którym ma dzielić ławkę. Kiedy w końcu Wiktor pojawia się w szkole, Marek przekonuje się, że to naprawdę niebanalna osobowość. Wiktor budzi w nim z jednej strony niechęć, z drugiej jednak bardzo go fascynuje. Marek nie potrafi zrozumieć, jak to możliwe, że osoba obrażana i wyśmiewana przez rówieśników nadal zachowuje pogodę ducha, nikogo nie krytykuje, nie próbuje również, chcąc zasłużyć na sympatię klasy, zmienić się. Wiktor jest jaki jest i zdaje się być szczęśliwy. Próbuje jednak zaprosić do swojego świata Marka, a Marek to zaproszenie przyjmuje. Między chłopcami powoli nawiązuje się przyjaźń. Wkrótce, za sprawą realizowanego w grupach szkolnego projektu, dołączają do nich kolejni uczniowie. Wiktor po raz pierwszy ma przyjaciela, ma dobrych znajomych. Zdradza im swoje sekrety, wpuszcza ich do swojego świata. Razem odkrywają pewną tajemnicę związaną z miejscowością, w której mieszkają. Niestety, szczęście dzieci nie trwa długo. Wkrótce odkryją tajemnicę, którą skrywa Wiktor, i to zmieni ich życie na zawsze.
To niesamowita książka dla młodych czytelników. Piękna, mądra i bardzo wzruszająca opowieść o życiu, śmierci, dojrzewaniu, o przemocy, przyjaźni, o marzeniach… O tym, czego każdy człowiek każdego dnia doświadcza. To bardzo mądry przewodnik po życiu, lektura, którą powinien przeczytać każdy nastolatek. Dzięki niej lepiej zrozumie otaczający go świat, lepiej pozna ludzką naturę i zrozumie relacje wiążące ze sobą ludzi. Przy okazji dotknie magii zaklętej w słowach i da się ponieść magicznej atmosferze książki Ariadny Piepiórki. Pozna wyjątkowych bohaterów, którzy postanowili zerwać ze stereotypami, którzy chcieli naprawić błędy i odważyli się pójść pod prąd. Ta książka skupia w sobie wszystkie radości i troski dojrzewających dzieci, jest bardzo blisko nich i ich przyjaciół. Warto ją przeczytać, warto poznać tych bohaterów i również się z nimi zaprzyjaźnić
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
ocena 5
O księżycu z komina domu na wzgórzu
Ariadna Piepiórka
Wydawnictwo Skrzat, 2018
wiek 10+
Patronat Qlturka.pl