Od pewnego czasu słowo „demokracja” słyszymy na każdym kroku. Powtarzają i odmieniają je przez przypadki wszyscy, bez względu na poglądy polityczne. W związku z tym nie jest to również słowo obce dzieciom. Słyszą je w domu, w telewizji, na ulicy. Czy to słowo oznacza coś dobrego? A może coś złego? Dlaczego dorośli tak często je powtarzają? Odpowiedzi na rodzące się w ich głowach pytania o demokrację dzieci znajdą w książce Roberta Biedronia.
Tak naprawdę nie jest to zwykła książka, ale książka i gra w jednym. Jej autor, polityk, poseł, prezydent Słupska, przybliża dzieciom pojęcia związane z państwem i demokracją. Na początku rys historyczny, czytelnicy dowiadują się (albo przypominają sobie) gdzie i kiedy narodził się ten ustrój. Poznają również nazwy i cechy charakterystyczne innych ustrojów. Dowiedzą się, czym w ogóle jest państwo, co oznacza bycie obywatelem, jakie obywatel ma prawa i obowiązki. Poznają zasady rządzące państwami i podział władzy. Dowiadują się, kto w Polsce jest przedstawicielem władzy ustawodawczej, a kto wykonawczej. Każde kolejne zagadnienie rozpoczyna się pytaniem. Dzieci muszą wybrać jedną z zaproponowanych odpowiedzi. Muszą być czujne, bo niektóre odpowiedzi nie są prawidłowe. Kiedy wybiorą którąś z nich, tracą punkty, a tu, jak w każdej grze, chodzi przecież o to, żeby wygrać!
A co można wygrać? Jak to z demokracją bywa, oczywiście wybory. Bo to one są niezwykle ważnym (a może i najważniejszym) elementem demokracji. W końcu każdy człowiek żyjący w demokratycznym państwie raz na jakiś czas może pójść na wybory i poprzez skreślenie wybranych przez siebie nazwisk mieć realny wpływ na to, co dzieje się w kraju, w którym żyją.
Robert Biedroń przekonuje najmłodszych, że każdy głos oddany w wyborach jest ważny. Ważny jest również każdy obywatel demokratycznego państwa. Im ma być dobrze w kraju, w którym żyją. A na to wpłynąć można tylko w jeden sposób – świadomie wybierając odpowiedzialnych kandydatów.
Mamy problem z demokracją, problem z wyborami i politykami. Ludzie traktują politykę i polityków jako zło konieczne. Z jednej strony nie są zadowoleni z tego, co dzieje się w ich kraju, z drugiej nie robią nic, żeby to zmienić. Dlatego ta książka powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich uczniów. Bo ta książka może zmienić nasz kraj!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Włącz demokrację
Robert Biedroń
okładka Jan Kallwejt
ilustracje Marek Szymczak
Znak emotikon, 2018