Gdyby ktoś kazał mi podać nazwę dyscypliny sportu, która jako pierwsza przyjdzie mi na myśl, wymieniłabym zapewne jakiś sport, który uprawia się latem. Dlaczego? Pewnie dlatego, że sport bardziej kojarzy mi się (ale podejrzewam, że większości ludzi także) z długimi i ciepłymi dniami. A przecież zimą również można uprawiać sport, na dodatek mamy do wyboru znacznie więcej dyscyplin niż narciarstwo albo snowboard.
Wszystkich, którzy moim słowom nie dają wiary, odsyłam do książki „Na śniegu”. Jej autor, Łukasz Olkowicz, opowiada małym czytelnikom o zimowych dyscyplinach oraz wybitnych sportowcach, którzy uprawiali je lub uprawiają. Książka składa się z pięciu rozdziałów, w których opisano sześć różnych dyscyplin. Łączy je oczywiście to, że wszystkie one wiążą się bezpośrednio z okresem zimowym. Do książki trafiły więc biegi narciarskie, narciarstwo alpejskie w jednym rozdziale ze snowboardem, skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe oraz hokej na lodzie. Na początku każdego rozdziału została krótko opisana historia danej dyscypliny. Następne strony poświęcono zasadom, które obowiązują uprawiających ten sport zawodników. Autor nie zapomniał również zaprezentować sprzętu, z którego korzystają zawodnicy oraz opisać predyspozycji niezbędnych do tego, żeby rozpocząć sportową przygodę. Ostatnie strony poświęcono ciekawostkom oraz najwybitniejszym zawodnikom uprawiającym dany sport. Wśród nich znaleźli się i ci, których zmagania dziś śledzimy z zapartym tchem, jak również ci, którzy medale zdobywali kilkanaście albo kilkadziesiąt lat temu. Są tu więc Józef Łuszczek, który jako pierwszy Polak został mistrzem świata w biegach na nartach i uwielbiany przez włoskich (ale nie tylko) kibiców narciarstwa alpejskiego Alberto Tomba. Jest zdobywająca medale w latach osiemdziesiątych Katarina Witt. Jest rozgrzewający serca kibiców Kamil Stoch.
„Na śniegu” to lektura nie tylko dla tych, którzy czynnie uprawiają jakąś zimową dyscyplinę sportu. To lektura dla wszystkich – dla tych, którzy jeżdżą na nartach i tych, którzy zmagania sportowców jedynie obserwują. To fantastyczny przewodnik po sporcie, po dyscyplinach, które każdy może zacząć uprawiać albo tych, które może oglądać w telewizyjnych relacjach. Wiedza na ich temat przyda się w każdej sytuacji.
Równie interesującą lekturą są niedługie biogramy znanych sportowców. O niektórych z nich być może już nie pamiętamy, a przecież ich zmaganiami emocjonowali się wszyscy kibice. „Na śniegu” to kopalnia wiedzy, swoista encyklopedia dla małych kibiców i sportowców. Doskonała lektura dla całych rodzin!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Na śniegu. Sporty zimowe
Łukasz Olkowicz
ilustracje zespół wespół
Polarny Lis, 2018