Wizyta w teatrze z dzieckiem to zawsze dobry pomysł. Zwłaszcza w świątecznym okresie, kiedy możemy wprowadzić najmłodszych w nastrój nachodzących wydarzeń inaczej niż zwykle. My tym razem wybraliśmy się do Teatru Guliwer na przedstawienie pod tytułem „Choinka”.
Zainscenizowana historia została spisana przez Hansa Christiana Andersena i można powiedzieć, że jest swego rodzaju klasykiem. Choć przyznam się z lekkim wstydem, że nie znałam jej z dzieciństwa, albo skutecznie wyparłam ją z pamięci. W przeciwieństwie do mojego sześciolatka, który po kilku minutach przedstawienia był gotów wszystko mi opowiedzieć. Okazało się bowiem, że całkiem niedawno omawiali to opowiadanie w przedszkolu.
Na usytuowanej po środku widowni scenie pojawiło się trzech aktorów i kilka rekwizytów. Tytułowa choinka, która zmyślnie poruszała się w rytm muzyki towarzyszącej przedstawieniu, wykonywanej na żywo przez drugiego członka obsady. I wszechwiedzący i wszechobecny narrator wprawiający w ruch lalkowe/kukiełkowe postacie występujące w spektaklu. Historia została przedstawiona w sposób prosty, czytelny i minimalistyczny. Zrozumiały dla dzieci. Dla nas była świetnym punktem wyjścia do późniejszej rozmowy na temat ścinania choinek na Święta i wyrzucania ich chwilę po Świętach.
Tym razem na spektakl wybraliśmy się tylko we dwoje, więc nie mogę się bezpośrednio odnieść do wrażeń młodszego dziecka. Jednak starszy brat stwierdził, że szkoda iż młodszego nie było, bo na pewno by mu się podobało. Zresztą patrząc po reakcjach całej publiczności, przedstawienie przypadło do gustu odbiorcom w różnym wieku. Dorośli wciągnęli się do tego stopnia, że zapomnieli przypilnować dzieci, aby te nie wchodziły na scenę… Dlatego w tym miejscu pozwolę sobie napisać, że warto pamiętać, iż zabierając dziecko do teatru, z jednej strony chcemy zagwarantować mu wartościową rozrywkę, jednak z drugiej strony powinniśmy pamiętać, że to świetna okazja, by dziecko czegoś nauczyć. Na przykład zasad panujących w teatrze, nawet tym dla dzieci, i że wchodzenie na scenę w trakcie przedstawienia nie jest dobrym pomysłem.
Paulina Porczyńska
Choinka
Autor: wg Hansa Christiana Andersena
Przekład: Bogusława Sochańska
Reżyseria: Robert Jarosz
Scenografia: Mária Bačová
Muzyka: Hipolit Woźniak
Pedagog teatru: Justyna Czarnota
Przedstawienie dla dzieci od lat 3.
Czas trwania spektaklu: 60 minut
Występuje:
Georgi Angiełow
Gościnnie: Milena Kranik, Hipolit Woźniak
Data premiery: 6 XII 2018