31. edycja konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY przyniosła wiele radości i zaskoczeń, z których pierwszym była mniejsza liczba nominacji niż dotąd. Otrzymaliśmy dzięki temu skondensowaną listę 20 najlepszych współczesnych rodzimych książek podzieloną na nagrodzonych, wyróżnionych i nominowanych. Dodatkowo jurorzy stworzyli listę „BIS”, która cieszy niczym najbardziej trafiony prezent gwiazdkowy.
Uroczysta gala, która odbyła się 12 grudnia 2018 r. w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40a w Warszawie, jak co roku umożliwiła spotkanie wielu osobom związanym ze środowiskiem literatury i książki dla dzieci i młodzieży. Było więc mnóstwo gratulacji i uścisków dłoni, inspirujące rozmowy, podsumowania minionych miesięcy i śmiałe plany na przyszłość. Oficjalną część transmitowaliśmy na żywi na naszym kanale YouTube, relację można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/BdzwAIQK2b0
Poznajcie laureatów!
Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii książka obrazkowa otrzymuje Beneficio Krzysztofa Gawronkiewicza, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy.
Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna otrzymuje Wszystko widzę jako sztukę w opracowaniu graficznym Roberta Czajki, Wydawnictwo Wytwórnia.
Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii literackiej za książkę dla dzieci otrzymuje Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości Michała Rusinka, Wydawnictwo Znak Emotikon.
Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii literackiej za książkę dla młodzieży otrzymuje Jak ziarnka piasku Joanny Jagiełło, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Jury graficzne w składzie Krystyna Rybicka (przewodnicząca), Anita Wincencjusz-Patyna oraz Jakub Woynarowski przyznało trzy wyróżnienia honorowe. Otrzymują je:
● Jan Bajtlik za autorską książkę Nić Ariadny, Wydawnictwo Dwie Siostry
● Edgar Bąk za ilustracje i projekt graficzny do książki Egaliterra, Wydawnictwo Wytwórnia
● Emilia Dziubak za ilustracje do książki Horror, Wydawnictwo Gereon.
Jury literackie w składzie Irena Bolek-Wiącek (przewodnicząca), Aleksandra Korczak oraz Kamila Kowalczyk także przyznało równorzędne wyróżnienia honorowe. Otrzymują je:
● Cezary Harasimowicz za książkę Mirabelka, Wydawnictwo Zielona Sowa
● Dorota Suwalska za książkę Tabletki na dorosłość, Wydawnictwo Adamada
● Marcin Szczygielski za książkę Leo i czerwony automat, Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego.
W kategorii szczególnie bliskiej naszym sercom, czyli upowszechnianie czytelnictwa wpłynęło 15 zgłoszeń. Wszystkie te osoby wykonują na co dzień tytaniczną pracę na rzecz literatury i książki dla dzieci i młodzieży. Wszystkim dziękujemy za tę niezwykłą pasję i niezłomności w działaniach.
Nagrodę główną w tej kategorii otrzymuje Małgorzata Narożna, księgarka dyplomowana, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje świetną literaturę dla młodych czytelników, m.in. w ramach projektów: FIKa Czyta, FIKa filozofuje, FIKoplastykon, Klubu Świerszczyka. Organizuje spotkania z osobistościami ze świata literatury i kultury (Åsa Lind, Aleksander Doba, Grzegorz Leszczyński), pokazuje dobrą książkę w środkach masowego przekazu. Jej działalność wykracza poza granice Szczecina. W ramach projektu „Książnica FIKa” wraz z Książnicą Pomorską promuje czytelnictwo w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Jest wreszcie czytającą mamą, która doskonale rozumie problemy bibliotek szkolnych i pomaga je rozwiązywać.
Gratulujemy wszystkim nominowanym, wyróżnionym i nagrodzonym.
Konkurs dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Więcej informacji na www.ibby.pl