Prezentujemy lutowe propozycje dla dzieci i młodzieży od Prószyński i S-ka.
„Gorzka czekolada. Tom 2
Nowe opowiadania o ważnych sprawach”
Każdy widzi za jakiego uchodzisz, lecz bardzo niewielu wie, kim jesteś…
Niccolò Machiavelli – Książę
Kolejny zbiór opowiadań napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszy, bestsellerowy zbiór cieszył się ogromną popularnością, a jego egzemplarze można znaleźć w niemal każdej bibliotece w Polsce.
Obie książki zostały wydane we współpracy z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.
Każde opowiadanie podejmuje inny temat: emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze, braku akceptacji dla odmienności i o odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia przypadkowych osób.
Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet żyją, bo przecież najciekawsze historie pisze samo życie… I każda z tych historii może być wyimkiem z czyjejś codzienności.
Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami z psychologami – Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Rozmowy te przeprowadziła Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują emocje, które wpływają na zachowania bohaterów oraz ich postawy życiowe; podsuwają odpowiednie lektury i udzielają porad młodym czytelnikom – nie wprost – raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.
Pewnej nocy dwóm osobom przyśniły się podobne sny. Nie było w tym nic niezwykłego. Są sny, które każdej nocy prześladują wielu ludzi. Być może i ty miewasz takie…
Jesteś w szkole i stoisz przed tablicą. Cała klasa na ciebie patrzy. I choć znasz odpowiedzi na pytania, nie możesz wydobyć z siebie głosu, czując na sobie paraliżujący wzrok tylu osób. Nauczycielka, choć widzi, że się denerwujesz, zasypuje cię pytaniami i wytyka nieprzygotowanie. Nic nie mówisz. Masz ochotę zapaść się pod ziemię. Chcesz tylko zniknąć, żeby przestali na ciebie patrzeć.
Takie właśnie sny przyśniły się tamtej nocy Kubie, który ucieszył się, gdy dzwonek budzika przerwał koszmar, i Markowi, który po przebudzeniu odetchnął z ulgą, że już od dawna nie chodzi do szkoły.
Spis opowiadań:
Katarzyna Ryrych – „Gdy rozum śpi…”
Kazimierz Szymeczko – „Wieża ciśnień”
Katarzyna Majgier – „Włoskie wakacje”
Paweł Beręsewicz – „Pstryk!”
Katarzyna Ryrych- „Młode koty”
Katarzyna Majgier – „Wywiad”
Katarzyna Ryrych – „Pierwsze skrzypce”
Kazimierz Szymeczko – „Preppers”
Katarzyna Majgier – „Życie pożyczone”
Kazimierz Szymeczko- „Tetris”
Katarzyna Ryrych – „Dziewczyna Mistrza”
Kazimierz Szymeczko – „Rycerz na czarnym rumaku”
Katarzyna Terechowicz – „Droga na południe”
ISBN: 978-83-8123-235-7
Data wydania: 26.02.2019
Format: 147mm x 208mm
Liczba stron: 416
Cena detaliczna: 36,00 zł
Oprawa: zintegrowana
Ilustracje: Anita Głowińska
„My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”
Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski
Nie chcemy tu obcych! To jest nasze wysypisko, z dziada pradziada! Nikomu nie pozwolimy! Nie będzie nam się tu panoszył żaden obcy kot z Japonii! Ja ci zaraz pokażę Japonię, sierściuchu!!!
Wierny, Mądrala, Kulawy, Czarny, Rasowa, Ładna i Kropka to psy. Psy, których domem jest wysypisko śmieci. Niektóre z nich trafiły tu, bo chciały. Inne – dlatego, że nie było dla nich innego miejsca. Tworzą rodzinę, wspierają się, dzielą każdym znalezionym kawałkiem pizzy.
Nawet wówczas, gdy zamieszkujący w okolicy kot Yamamoto z powodu różnych perturbacji traci swój dom, potrafią podzielić się z nim tym, czym mają – miejscem do życia i dobrym słowem.
Co robią, jak spędzają czas? Niektóre czekają na pełnię księżyca. Wówczas wydaje im się, że siedzą przy dymiącym grillu, na którym leżą kosmiczne kiełbaski, a one tylko podkładają kolejne gwiazdy do ognia.
O czym jeszcze marzą? O ciepłych domach, czy o pachnących łąkach, po których można bez końca biegać? O, to psia tajemnica. Czy pomoże ją spełnić wyjątkowa, odziedziczona po kocich przodkach admiralska czapka?
W lutym 2019 roku na deskach Teatru Nowego w Łodzi odbędzie się światowa prapremiera musicalu „My, psy” według książki Henia Psa.
Dlaczego Henio Pies postanowił napisać tę książkę i stworzyć libretto musicalu? Otóż, co on sam na ten temat mówi: Opowiadając o psach, chcę rozmawiać z dziećmi o bezdomności i wykluczeniu, o tych, którym się „nie udało”. Czy jesteście pewni, że nic podobnego Was w życiu nie spotka? Mam nadzieję, że dzięki mojej sztuce zostanie uratowany chociaż jeden pies. Albo kot. A dzięki niemu Wy, ludzie. Żeby uratować świat nic więcej nie trzeba.
Lena Ledoff – pianistka i kompozytorka. Urodziła się w St. Petersburgu. Mieszka w Polsce od ponad 20 lat. Komponuje muzykę dla teatru i aktywnie koncertuje, w oryginalny sposób łącząc muzykę klasyczną i jazz.
Przemysław Dąbrowski, absolwent PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, obecnie aktor Teatru Nowego w Łodzi. Szerszej publiczności znany z ról w wielu polskich serialach telewizyjnych.
Obydwoje są właścicielami kilku psów, w tym psa Henia, który „napisał” tę książkę. Mieszkają we wsi Zagaj na granicy Wielkopolski i województwa łódzkiego.
Pies Henio to jeden z najprzystojniejszych kundli średniego pokolenia. Warszawiak z pochodzenia, wielokrotnie występował na scenach m.in. Olsztyna, Warszawy, Wsoli, Gdyni, Brwinowa i Rzeszowa. Z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi Henio Pies związany jest od pięciu sezonów. Zagrał w trzech przedstawieniach. Wielokrotnie wyróżniany – za rolę Psa Jipa w spektaklu „Doktor Dolittle i przyjaciele” otrzymał Nagrodę im. Psa Kazimierza Dejmka oraz „Złotą Parówkę”.
Od roku utyka na prawą przednią łapę, ponieważ w wyniku intensywnej pracy literackiej mocno ją nadwyrężył. Jednak
nie przestaje pisać, bo twierdzi, że jest to jego „psi obowiązek”.
ISBN: 978-83-8169-025-6
Data wydania: 14.02.2019
Format: 147mm x 206mm
Liczba stron: 96
Cena detaliczna: 24,99 zł
Oprawa: twarda
Ilustracje: Joanna Grudnik