W lutym w wydawnictwie Adamada ukazały się dwie nowości dla dzieci.
„Dobra robota. Nurek, pilotka odrzutowca i inne ciekawe zawody”, Elżbieta Pałasz, ilustracje Joanna Czaplewska
Po co ceramikowi gęsie pióro? Dlaczego farmerowi lepiej myśli się w polu? Co robią rybacy, kiedy czekają na wyciągnięcie sieci?
Nie wiecie? No właśnie. My też nie wiedzieliśmy, dlatego zapytaliśmy. O swojej pracy opowiedzieli nam przedstawiciele 12 naprawdę ciekawych profesji.
Autorki:
Elżbieta Pałasz – Absolwentka filologii polskiej, gdańszczanka, redaktorka publikacji edukacyjnych. Pisze książki dla dzieci: baśniowe (O smoku, który lubił krówki), życiowe (Szkoła dla początkujących) i historyczne (Trzy, dwa, raz – Günter Grass)
Joanna Czaplewska – projektantka graficzna i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (2017), obecnie asystentka na macierzystym wydziale w Pracowni Projektowania dla Kultury i w Pracowni Książki. Wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę „Trzy, dwa, raz, Günter Grass”, która otrzymała wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY w kategorii graficznej konkursu Książka Roku 2016. Jest autorką ilustracji do wielu trójmiejskich projektów książkowych.
„Na pomoc, Patycjo!”, Agnieszka Urbańska, ilustracje Marta Krzywicka
Obłaskawić potwora szarlotką? Przypomnieć policji, jak się puszcza bańki mydlane? Sprawić, by bezpańskie psy i koty przestały być niczyje? Ośmielić wstydliwego kawalera? Rozśmieszyć do łez szpital? Patycja, do usług.
O autorce:
Agnieszka Urbańska
pisarka, autorka opowiadań i powieści dla dzieci. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor nauk humanistycznych. Współpracowała z portalem Qlturka i czasopismem „Świerszczyk”. Poza książkami dla dzieci opublikowała również rozprawę literaturoznawczą.
Autorka między innymi Czarownicy w wielkim mieście, O krześle, które dało nogę, Opowieści z Kapciuchowa, Taki kot pomaluje każdy płot. W swoich tekstach łączy realizm z niezwykłością, wykorzystuje też detektywistyczne wątki i tropy. Z upodobaniem inspiruje się rzeczywistością, a w swoich utworach wykorzystuje tak zwany koloryt lokalny.