Książek o kobietach ukazało się w ciągu kilku ostatnich lat naprawdę wiele. Z tego powodu trudno pozbyć się wrażenia, że autor każdej z nich postawił przed sobą ten sam cel. Chodziło o pokazanie, że kobiety odegrały w historii równie ważną rolę co mężczyźni. Jest w tym twierdzeniu oczywiście sporo prawdy, ale jednak tych znanych kobiet jest niewiele. Dlatego w wielu wydaniach bohaterki się powtarzają, więc kolejne książki przestają być dla czytelnika interesujące.
„Historia kobiet” z wydawnictwa Muchomor bardzo się na tym tle wyróżnia. Nie jest to bowiem zbiór pojedynczych biografii, ale podróż przez wieki i próba pokazania, jak na przestrzeni czasu kształtowały się losy kobiet. Pierwsza część sięga czasów 30 000 lat p.n.e., ostatnie strony to oczywiście XXI wiek. Czytelnicy poznają losy kobiet w poszczególnych epokach. Dowiadują się, czym się zajmowały, czy mogły się uczyć, podejmować pracę albo rozwijać swoje pasje. Przyglądają się obowiązującej wtedy modzie, zaglądają do garnków i podziwiają dzieła sztuki, których bohaterkami były oczywiście kobiety. Obraz, jaki staje przed oczami czytelników po przeczytaniu tej książki, raczej nie napawa optymizmem. Jak wszyscy dobrze wiemy, kobietom, zwłaszcza w dawnych czasach, nie było łatwo. Nierówności widoczne są do dziś. Jak dowiadujemy się z książki, amerykański stan Kalifornia dopiero w 1995 roku wprowadził przepisy zrównujące ceny produktów dla kobiet i mężczyzn. Wcześniej te dla mężczyzn bywały tańsze. Chyba nic więcej nie trzeba dodawać…
Lektura „Historii kobiet” była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Patrząc na okładkę myślałam, że ta książka niczym mnie nie zaskoczy i powtórzy wszystko, co o kobietach i ich historii już wiem. Okazało się jednak, że informacji, których wcześniej nie znałam, w książce nie brakowało. A spotkanie z nią było wartościowe i fascynujące. To dobra lektura nie tylko dla tych, których interesują kwestie związane z feminizmem, ale także dla tych, którzy lubią historię. Nie brakuje tu nawiązania do historii powszechnej, historii sztuki, religii i społeczeństwa. Oprócz ciekawych informacji jest tutaj również wiele ilustracji. Czynią one lekturę jeszcze przyjemniejszą i ciekawszą. Jedyne, czego mi zabrakło, to liczniejsze nawiązania do historii kobiet w Polsce. Książkę napisała polska autorka, więc aż się prosi o szerszą reprezentację Polek. Może to pomysł na drugą książkę?
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 4
Historia kobiet
Katarzyna Radziwiłł
il. Joanna Czaplewska
wyd. Muchomor, 2019
wiek: 6+