Najważniejsze życiowe prawdy, złe i dobre duchy, utracony raj i ziemskie szczęście, trudne wybory i spokój płynący z działania spójnego z własnym sumieniem, świat zła i dobra. O tym właśnie są Opowieści z Zielonej Krainy, autorstwa Marcina Jelenia OP*, które ukazały się w październiku 2019 roku, nakładem Wydawnictwa W drodze. Jest to zbiór trzech opowieści, które pomogą rodzicom wprowadzić dzieci w świat wartości i mądrych wyborów, a najmłodszym zapewnią prawdziwą przygodę i nauczą uważności.
Dominikanin opowiada o Bogu, komponując baśń, dzięki czemu w niebanalny i symboliczny sposób pokazuje uzdrawiającą moc sakramentu chrztu i spowiedzi świętej. Łagodnie zapoznaje dzieci ze światem duchowym i wiarą w Boga. Czytelnik śledzi pełne niezwykłych zwrotów akcji perypetie Zygfryda, Leona i Łucji w drodze do Zielonej Krainy, która jest subtelną metaforą nieba.
Książka ta to bogata wiedza o świecie, podana w bardzo przystępny i symboliczny sposób. Patronat nad nią objęli: TVP abc, magazyn „Dzieci”, „Mały Przewodnik Katolicki”, qlturka.pl oraz dominikanie.pl.
Opowieści cieszą się pozytywnymi rekomendacjami autorytetów w dziedzinie pracy z dziećmi:
Agnieszka Pawłowska, psycholożka, trenerka uważności, autorka książek dla dzieci z serii „Kraina Uważności”
„Opowieści z Zielonej Krainy to nie są zwykłe bajki, to opowieści-metafory dla młodszych i starszych czytelników. W historiach bohaterów zawarte są rozważania na temat naszych wartości i podążania za nimi pomimo pojawiających się przeszkód. W niejednej rozterce, z którą mierzą się fikcyjne postaci, możemy dostrzec własne momenty niepewności, zwątpienia, wstydu… Odnajdujemy jednak w ich doświadczeniach także nadzieję, siłę i sens podążania za tym, w co wierzymy. Opowieści z Zielonej Krainy przypominają nam o tym, że potrafimy poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi sytuacjami, wyzwaniami i cierpieniem, gdy na końcu naszej drogi znajduje się coś, co stanowi dla nas prawdziwą wartość”.
Danuta Szelejewska, katechetka, recenzentka w serwisie Granice.pl
„W pouczającej historii Marcina Jelenia zostały poddane konfrontacji wiara i wiedza, dobro i zło, prawda i fałsz, odwaga i strach. Trafne spostrzeżenia oraz głębokie pouczenia pokazały drogę postępowania: zawsze trzeba iść za głosem serca, jak najszybciej powstawać z upadków, a także przestrzegać wskazówek dobrego życia. I nieważne, że Zielonej Krainy nie można znaleźć na żadnej mapie świata. Liczy się umiejętność patrzenia „sercem”, wtedy czas ziemskiej wędrówki zaowocuje osiągnięciem ostatecznego celu”.
dr Małgorzata Wałejko, pedagog i teolog, wykładowca akademicki. Autorka serii „Mama Show” na dominikanie.pl. Mama trójki dzieci
„Proste ścieżki, które w rzeczywistości prowadzą donikąd i droga przez bagna – niespodziewanie łatwa, gdy już się na nią weszło. Czarujący nieznajomi, z którymi nie należy w ogóle wchodzić w dialog; Białe Postaci – dyskretni obrońcy. Świetlista woda dodająca w trudnej drodze sił, odwagi i radości.
I wreszcie – wywołująca u czytelnika prawdziwe wzruszenie osoba Króla Zielonej Krainy, czułego Przyjaciela. Nam, rodzicom, którzy pragną swoim dzieciom mówić o wierze bez patosu i banału, O. Marcin oddał ogromną przysługę. Opowieści z Zielonej Krainy to trzy powiązane ze sobą historie o przygodach trojga dzieci – Zygfryda, Leona i Łucji – za pomocą symboli i metafor malujące główne tajemnice wiary chrześcijańskiej. Fenomen Autora opowieści odkryliśmy przed laty, gdy na jego msze dla dzieci przychodziły z całego miasta tłumy rodziców z pociechami, a nasz kilkulatek, dzisiaj niemal dorosły, nie mógł się doczekać każdego kazania. Na nich działy się rzeczy niespodziewane: od wspólnego z dziećmi parzenia herbaty pomagającego wyjaśnić działanie Ducha Świętego, przez wznoszący się pod strop dym kadzielnicy jako symbolu modlitwy i wiele innych pomysłów, które bez dosłowności i uproszczeń, przedstawiały dzieciom piękno i głębię duchowej rzeczywistości. Mało kto umie tak poważnie, prosto i fascynująco rozmawiać z dziećmi, jak o. Marcin Jeleń – także poprzez swoją prozę. Kto raz zobaczy Zieloną Krainę, tęskni za nią przez całe życie – czytamy w jednym z pierwszych zdań Opowieści. Ożywiają w nas – dzieciach i rodzicach – tęsknotę za przeżyciem Przygody najbardziej ze wszystkich wartej przeżycia”.
O AUTORZE
* Marcin Jeleń OP urodził się w 1973 r. w Warszawie. Po studiach psychologicznych na UW pracował z młodzieżą autystyczną i upośledzoną. Do zakonu wstąpił w 1999 roku. Lubi góry, kajaki oraz bieganie. Obecnie jest duszpasterzem akademickim we Wrocławiu.