Po sukcesie pierwszych tomów serii książek dla chłopców i dziewcząt, którzy chcą być wyjątkowi, przychodzi czas na kontynuację. Ben Brooks przedstawia część drugą, przybliżającą sylwetki 100 kolejnych postaci, które mniej lub bardziej świadomie zmieniają świat.
Poczet tych niezwykłych postaci otwiera niepełnosprawny Aaron, który na wózku inwalidzkim udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Co więcej, który twierdzi, że „dzięki niemu robi rzeczy, o których nie mógłby nawet marzyć bez wózka”. Drag Queen, który dorastał w atmosferze poniżania i niezrozumienia i walczy ze stereotypami i odrzuceniem tradycyjnego rozumienia płci. Andre Agassi – czy to tylko znany na świecie tenisista? Tajemniczy Banksy, o którym słyszał cały świat, a który do dziś zostaje niezidentyfikowany. I kolejne, niezwykle intrygujące postacie, cała ich gama, ułożone w porządku alfabetycznym.
Ludzie sławni, niejednokrotnie genialni w różnych dziedzinach. Urodzeni w krajach i dorastający w środowiskach niedających szans na osiągnięcie sukcesu, których do walki o lepsze życie zdeterminowała ciężka choroba lub niepełnosprawność. Postacie współczesne i historyczne. Znane lub zupełnie anonimowe. Sławne w wielkich przestrzeniach lub realizujące małe, lokalne sprawy. Z różnych dziedzin życia: medycyna, szeroko rozumiana nauka, kultura, sport, muzyka a nawet gastronomia i sfera walk o prawa LGBT. Mężczyźni walczący o ludzkie prawa, ale również idole muzyczni, którzy pokazują, że bieda i miejsce urodzenia nie są wyznacznikiem dziedziczenia, a niejednokrotnie są bodźcem do zmiany na lepsze. Sporo w tej książce sylwetek osób wychowanych w wielkiej biedzie, które urodziły się w dzielnicach nędzy. Ich ubóstwo było tak wielkie, że często rodzice zapisywali ich do szkół, bo tylko tam mogli dostawać regularne posiłki. Paradoksalnie te szkoły, które miały pierwotnie pełnić wyłącznie role „stołówek”, niejednokrotnie o nietuzinkowych profilach, otwierały im okno na lepszy świat. Jak Carlosowi Acosta, który był pierwszym czarnoskórym tancerzem w londyńskiej Royal Opera House.
Czy wiecie, że komiksowy Charlie Browne z wiernym towarzyszem Snoopy`m ma swój realny pierwowzór? Czy słyszeliście o trzech nurkach z Czarnobyla, którzy po katastrofie podjęli się ratowania Europy, przypłacając to własną śmiercią? Czy macie świadomość, że wynalazcą nauszników był uczulony na wełnę łyżwiarz? A czy czytaliście kiedyś, jak Erno Rubik stworzył swoją słynną kostkę? Ile jest historii powstania ukochanej przez wszystkie dzieci na świecie postaci Mikołaja? Czy wiecie, że Pokemony stworzył człowiek z Zespołem Aspergera, a wzorował się na swojej obsesji z dzieciństwa, jaką było zbieranie i obserwowanie owadów? Czyż to nie ciekawe historie? Obietnice intrygującej lektury?
Najbardziej ujęły mnie w tej książce opisy chłopców, którzy doszli do sukcesu własną determinacją spowodowaną walką z nieuleczalną chorobą czy niepełnosprawnością. Młody poeta, który zmarł w wieku 13 lat z powodu rzadkiej genetycznej choroby mięśni. Książe Karol Filip, którego dysleksja paraliżuje przed każdym publicznym występem i wielu innych. A w moich uszach wciąż tkwi jedno zdanie: „To, co dzieje się w szkole, niekoniecznie decyduje o przebiegu Twojego życia”. Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń i dokonywanie zmian w życiu. Dowodem bohater książki, człowiek, który tak bardzo marzył o tym, żeby nauczyć się czytać, że zasiadł w szkolnej ławie w wieku 84 lat.
Tę przepiękna i bardzo obszerną publikację mamy przyjemność czytać dzięki Grupie Wydawniczej K. E. LIBER. To swoista „cegła literacka”, ale taka, która kojarzy się raczej z przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Kolorowa, tętniąca ekspresją i bardzo ciekawa. Tak jak poprzednie tomy, i ta stworzona jest według szablonu: alfabetyczny układ bohaterów i przedstawienie danej postaci w formie rozkładówki. Na każdą sylwetkę autor przeznacza 2 strony książki: jedna to portret, druga – biografia. Wydana starannie, z piękną i zachęcającą do wejścia w literacki świat okładką, na dobrym gatunkowo papierze.
Polecam serdecznie. Zapewne na długo zapadnie w pamięci i chętnie będziecie do niej wracać. Ja nie umiem się rozstać z tą serią.
Iwona Pietrucha
ocena 5
Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi 2
Ben Brooks
il. Quinton Winter
przeł. Julia Tokarczyk
wyd. Grupa Wydawnicza K.E. Liber
wiek 9+
Patronat portalu Qlturka.pl