Jak co roku o tej porze zwracamy się do Was… już po raz 14! Przez ostatnie lata zdążyliśmy nauczyć się wiele o ekologii. Wspólnie z Wami organizowaliśmy ekologiczne wydarzenia, gry i zabawy. Byliśmy z Wami zarówno online i offline.
Okazuje się, że przez te wszystkie lata mało kto nie spotkał się z Dniem Bez Śmiecenia. Co roku w akcję angażuje się kilkaset tysięcy osób.
Ta edycja jest wyjątkowa… ten rok jest wyjątkowy. Zostając w domu, możesz zrobić coś dla świata. W tegorocznej edycji zapraszamy Was do wspólnej zabawy w Teleturnieju Dnia Bez Śmiecenia, ale spokojnie – nikogo nie będziemy oceniać.
Dołączcie do nas na Facebooku gdzie już 04.05 rozpocznie się konkursowa zabawa. Codziennie będzie pojawiać się jedno pytanie, a Wielki Finał odbędzie się w Dzień Bez Śmiecenia – 11 maja.
Jak poradzą sobie wyjątkowi uczestnicy tegorocznego Teleturnieju Dnia Bez Śmiecenia?
Na pewno przyda się Wasze wsparcie, dlatego zapraszamy do odpowiedzi w komentarzach i do wspólnej zabawy. Pierwsze trzy osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytania, zostaną nagrodzone!
Jak włączyć się do akcji?
• Polub Dzień Bez Śmiecenia na Facebooku https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/
• i Instagramie https://www.instagram.com/dzienbezsmiecenia365/.
• Pomóż uczestnikowi programu odpowiedzieć na pytanie w komentarzu.
• Weź udział w konkursie!
• Podziel się wiedzą z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi z pracy i szkoły!
• Bądź z nami od 04.05, i zostań już na cały rok!
• Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy 11 maja.
Od 11 maja Wszystkie materiały będą również dostępne do pobrania na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl w zakładce „Materiały edukacyjne” – możecie dowolnie wykorzystać je w trakcie działań w pracy, szkole, lub w domu.
Pamiętaj żeby być ekologicznym! Mimo, że nie spotkamy się przy wspólnych aktywnościach – ciągle możemy zrobić wiele dobrego, nawet z własnych domów!
Dzień bez Śmiecenia to kampania prowadzona od 2007 roku przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. Współorganizatorami akcji są Akcjonariusze firmy, klienci i każdy kto chce aktywnie w niej uczestniczyć. Celem kampanii jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska.
Według danych GUS w 2018 r. w Polsce wytworzono 128 mln ton odpadów, z czego 9,8% to odpady komunalne – 12 485 tys. ton odpadów . Tym samym odnotowano wzrost ilości wytworzonych odpadów o 4,3%w stosunku do roku ubiegłego. Oznacza to zwiększenie ilości wytworzonych odpadów komunalnych na jednego mieszkańca z 311 kg w 2017 r. do 325 kg w 2018 r.
W Polsce z zebranych oraz odebranych w 2018 r. odpadów komunalnych, 7,1 mln ton przeznaczono do odzysku (57% odpadów komunalnych wytworzonych), z tego do recyklingu przeznaczono 3,3 mln ton(26%), do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii 2,8 mln ton (23%), do biologicznych procesów przetwarzania (kompostowania lub fermentacji) został skierowany 1,0 mln ton (8%).
Z roku na rok wytwarzamy coraz więcej odpadów, dlatego 11 maja chcemy zwrócić uwagę na ten problem. Chcemy przypomnieć jak segregować, po co to robimy i dlaczego jest to ważne.
Odpady mogą dostać drugie życie a lasy, jeziora, rzeki być wolne od śmieci. #WłączSięDoGry