Gdy władca podziemi Pluton, z pomocą zaczarowanego krzewu, zwabia Prozerpinę do swego królestwa, matka Ceres wyrusza, by odnaleźć ukochaną córkę. Co postanowiła Prozerpina przekroczywszy brzegi podziemnej rzeki Lety? Jaką klątwę zrzuciła na ziemię bogini żywicielka? Kim były tajemnicze hamadriady, fauni i satyrzy? Czy wesoły Febus i smutna Hekate przynieśli Ceres dobre wieści? Jak wabił się trzygłowy pies strzegący wrót hadesu? I w końcu co zrobiła dziewczynka ujrzawszy owoc granatu na wspaniałej złotej tacy?
Posłuchaj zaczarowanej opowieści o mrocznej krainie króla Plutona, oświetlonej jasnym promieniem Prozerpiny.
Opowieści z zaczarowanego lasu Nathaniela Hawthorne’a są piękną i bezpretensjonalną interpretacją mitologii. Wystrzegając się bombastycznego stylu, z dużym poczuciem humoru, autor prowadzi nas przez „zaczarowany las” – sugestywny, tajemniczy, zaludniony przez nimfy, fauny, bogów i herosów. Ten przystępny, przyjazny dzieciom tekst (niewznawiany w Polsce od lat 20-stui szczęśliwie „odkopany” przez Bukę!) zyskał nagle parę sprzymierzeńców – oto Jego Ilustratorska Wysokość Józef Wilkoń zgodził się namalować „las zaczarowany”, a Maciej Rychły z kwartetu Jorgi ilustruje go muzycznie (…) Amerykański XIX-wieczny romantyk powraca do naszych bibliotek w asyście Wilkonia, ozdobiony muzycznymi obrazami Rychłego, które sprawiają, że mitologia przemawia do wszystkich zmysłów. Próżność bogów z Olimpu zostaje zaspokojona.
Joanna Olech
Hawthorne przedstawia mitologię grecką w sposób bliski dziecku, rozwija wyobraźnię, porządkuje zdarzenia i postaci, zaciekawia. Wybór tekstu jest więc pod każdym względem trafny. Wydawca zapowiada, że – jak zwykle w przedsięwzięciach Buki – książce towarzyszyć będzie płyta; czytany tekst wzbogaci oryginalna muzyka. Dobór wszystkich współpracowników (m.in. Józef Wilkoń!!!) gwarantuje najwyższy poziom artystyczny.
prof. Grzegorz Leszczyński
W serii ukazały się: Dziecięcy raj, Głowa Meduzy, Złotodajna moc, Trzy złote jabłka, Cudowny dzban, Chimera, Minotaur, Zęby smoka, Pałac Kirke
W przygotowaniu: Pigmeje, Złote runo
Wydawnictwo BUKA – dba o wartościowe pozycje literatury dziecięcej i młodzieżowej. Oprócz tradycyjnej wersji papierowej proponuje wersję audio, które wzajemnie się uzupełniają i przenikają. Słowo, muzyka i obraz tworzą niepowtarzalną przestrzeń literacko-plastyczno-dźwiękową, w której tekst zyskuje na sile wyrazu i trafia wprost do dziecięcej wyobraźni. W trosce o harmonijny rozwój młodego odbiorcy BUKA oferuje najwyższą jakość artystyczną; piękne brzmienie, nowoczesna szata graficzna oraz doskonałe wykonanie mają za zadanie uwrażliwiać dziecko na otaczający świat i dostarczać wzorców estetycznych.
BUKA ma dar wyszukiwania literackich perełek, pośród których znajdziecie poezję i prozę Nathaniela Hawthorne’a, Ludwika Jerzego Kerna, Danuty Wawiłow, Anny Czerwińskiej-Rydel czy Agnieszki Frączek. Oprawę muzyczną i graficzną tworzą uznani kompozytorzy i ilustratorzy, w tym sam mistrz Józef Wilkoń. AudioBUKI czytają wybitniaktorzy: Anna Dymna, Jan Englert, Adam Ferency, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr czy Krzysztof Tyniec.
Najbardziej znane serie BUKI: Mity greckie, Mistrzowie wyobraźni, Mądre bajki.
„Nasiona granatu” Opowieści z zaczarowanego lasu
przekład: Krystyna Tarnowska, Andrzej Konarek
seria: Mity greckie / część 10
data premiery: 22 lipca 2020
2CD AUDIO (97:00) + KSIĄŻKA (52 strony)
Wydawnictwo BUKA
CZYTA: KRZYSZTOF TYNIEC
MUZYKA: MACIEJ RYCHŁY, MATEUSZ RYCHŁY
ILUSTRACJE: JÓZEF WILKOŃ
OPRACOWANIE GRAFICZNE: GRAŻKA LANGE