Plac Zabaw Twórczych Ośrodka Kultury Górna

Plac Zabaw Twórczych 2020

Już 19 lipca 2020 w godz. 15:00 – 18:00 w Ogrodzie Ośrodka Kultury Górna odbędzie się inauguracja Placu Zabaw Twórczych. Wydarzenie to otworzy cykl kilkunastu wakacyjnych akcji artystycznych realizowanych w plenerze, skierowanych w szczególności do rodzin z dziećmi. Program obejmuje warsztaty artystyczne, prezentacje przedstawień i koncertów.

To już szósta edycja „Placu Zabaw Twórczych” – projektu edukacyjno-artystycznego, propagującego interdyscyplinarne i nowoczesne metody edukacji kulturalnej. Dla najmłodszych uczestników to przede wszystkim czas pełen działań twórczych, podczas których poznają sztukę, czerpią radość z obcowania z nią oraz wyzwalają kreatywność. To także czas dla dorosłych – rodziców i edukatorów, którzy podczas wspólnych twórczych wybryków doskonalą umiejętność współodczuwania i komunikacji z dziećmi. To przede wszystkim wspaniale spędzony razem czasem.

Do projektu zaangażowani są wybitni łódzcy artyści z bogatym dorobkiem twórczym, potrafią działać w obszarach interdyscyplinarnych, na pograniczu różnych dziedzin sztuki, a zarazem posiadający wieloletnie doświadczenie pedagogiczne.

Podstawę programową „Placu Zabaw Twórczych. Pocztówka z podwórka” stanowi dziedzictwo kulturowe naszego miasta – Łodzi. Zależy nam, by poprzez akcje artystyczne przybliżać łodzianom – tym młodszym i tym starszym – ciekawe miejsca, istotne dla kultury wydarzenia, artystów i ważne postaci związane z Łodzią, które często są zapomniane lub nieznane szerszemu gronu mieszkańców. Głównym zagadnieniem i jednocześnie inspiracją dla tej edycji będzie miasto Łódź – ze szczególnym uwzględnieniem podwórek oraz miejskie legendy i mikro-historie. Zanurzymy się w twórczą aurę Łodzi, wsłuchamy się w jej dźwięki, zastanowimy się nad jej tożsamością, by poczuć energię tego miasta, a przede wszystkim zaznaczyć w nim swoją obecność. Narzędziem tego doświadczenia i zarazem zwierciadłem będzie sztuka i innowacyjne techniki warsztatowe.

***PODKREŚLAMY, ŻE TO NIE JEST PIERWSZA EDYCJA NASZYCH DZIAŁAŃ – Plac Zabaw Twórczych to sprawdzony i lubiany projekt przez mieszkańców Łodzi 🙂

„Plac Zabaw Twórczych” to projekt, który realizowany jest przez Ośrodek Kultury Górna od 2016 r. Tegoroczna edycja pod hasłem „Plac Zabaw Twórczych. Pocztówka z podwórka” jest przedsięwzięciem innowacyjnym, dostosowanym do trendów tworzenia działań kulturalnych poza murami instytucji. Projekt umożliwia udział osobom w różnym wieku, o różnych kompetencjach i umiejętnościach. Plenerowy charakter wydarzeń sprzyja otwartości, integruje mieszkańców okolicznych podwórek, ulic i dzielnic, wzmacniając kapitał społeczny naszego miasta. Wydarzenia w ramach „Placu zabaw twórczych” mają charakter plenerowy, nawiązując wprost do przestrzeni placu zabaw jako miejsca rekreacji na świeżym powietrzu. To okazja nie tylko do spontanicznego eksperymentowania ze sztuką, ale też do spędzenia wspólnie czasu w radosnej, twórczej atmosferze.

Dodaj komentarz