Akcja książki rozgrywa się pod koniec XIX wieku, kiedy to wybudowano linię kolejową łączącą dwa miasta portowe Kanady. Will Evereth, wspólnie z tatą, który był budowniczym Kanadyjskiej Kolei Pacyficznej, wyrusza słynnym pociągiem w podróż po kraju. „Bezkresny” to fascynujący pociąg, ma w swoim składzie wagony trzech klas, wagony towarowe, osadnicze, wagony cyrkowej trupy oraz tajemniczy wagon z ciałem zmarłego budowniczego Corneliusa Van Horna. Ten wagon skrywa nie tylko trumnę ze zwłokami, ale również tajemnice konstruktora i przedmioty, na które niektórzy mają wielką chęć. „Bezkresny” przemierza zakątki Kanady, a na jego pokładzie toczy się życie różnych warstw społecznych, ale również życie przestępcze.
Pewnego dnia nasz bohater w pociągu spotyka ponownie poznaną przed laty tajemniczą Maren, dziewczynkę z cyrkowego świata. Od tej chwili jego życie zamienia się w pełną niebezpieczeństw przygodę, tym bardziej, że przez przypadek staje się posiadaczem klucza do tajemniczego wagonu-grobowca, czym wznieca zainteresowanie zachłannego Brogana. Chłopiec przypadkowo wysiada na stacji w poszukiwaniu dziewczyny, gdy pociąg rusza, udaje mu się wskoczyć do ostatniego wagonu. Od tej chwili, by dotrzeć do pierwszego wagonu z ojcem, jest zmuszony uciekać wzdłuż składu przed bandziorem. A Brogan depcze mu po piętach. Gdy nie udaje mu się dopaść chłopca, zamierza się na jego tatę. Zaczyna się wyścig z czasem, wyścig o życie obu Everethów. A Will przy okazji obserwuje egzystencję pociągu, miewa rozterki i dylematy. Na dodatek przyjaciele zawodzą, nawet Maren okazuje się nie być bezinteresowna, a przecież chłopiec tak bardzo ją lubi.
William, mimo że podróżuje pierwszą klasą, nie jest jednak zepsuty pieniądzem, nie interesują go luksusy, tym bardziej, że uciekając wzdłuż składu, ma okazję zderzyć się z biedą i niesprawiedliwością. Poznaje prawdziwe oblicze idealnego „Bezkresnego”. To nie tylko bogactwo i sztuka, to również widok ściśniętych w wagonach ludzi; wagonach przepełnionych zapachem jedzenia, niepranych ubrań i ubóstwa. Czy tata Williego wie, co się dzieje na pokładzie pociągu?
Nasz bohater w wolnych chwilach rysuje i marzy o szkole artystycznej, niestety jego marzenia nie mają szans w zderzeniu z pragmatyzmem ojca, który chce dla syna dobrze płatnej pracy inżyniera kolei. Chłopiec nie chce bogactwa i na nic zdają się rozmowy z tatą. Czy tacie uda się zrozumieć, że nie ma dla syna nic cenniejszego niż ołówek i szkicownik?
„Bezkresny” to bilet do fantastycznej literackiej podróży pociągiem, w którą może wybrać się samodzielnie czytelnik w młodszym wieku szkolnym bądź cała rodzina. Świetna, wciągająca, pełna wartkiej akcji opowieść o nierównościach społecznych, żądzy pieniądza, o podążaniu za dziecięcymi marzeniami, zderzeniu dobra ze złem. Wątek sensacyjny przeplata się z opowieścią z pogranicza fantasy. Zawiera elementy magii: buteleczki z moczem potwora, tajemniczy ząb, lornetka, by nie widzieć oczu wiedźmy na grzęzawisku, życiodajna woda, która ma zapewnić wieczną młodość. A w tle przeraża i fascynuje Goliat – Wielka Stopa, którego Brogan ugodził kiedyś w górach. Potwór nie zapomina, prześladuje i ciągle próbuje się rozliczyć z przeciwnikiem.
Dlaczego Brogan tak bardzo pragnie odzyskać klucz do trumny konstruktora pociągu? Czy Williemu uda się uciec przed oprawcą? Czy właściciel cyrku zdobędzie obraz ukryty w wagonie z trumną? Co obraz ma wspólnego z życiodajną wodą? To tylko niektóre pytania nasuwające się podczas tej długiej jak pociąg, intrygującej opowieści.
„Bezkresnego” wydało Wydawnictwo Dwukropek. Już na wstępie oko przyciąga bardzo ciekawa kolorystycznie i kartonowa okładka. Szata graficzna w stylu westernowym to ilustracja na tej okładce i tytuły kolejnych rozdziałów. I to wszystko, jeśli chodzi o ozdobniki. Książka jest dość pokaźnych rozmiarów, lecz dzięki fabule, pochłania się ją szybko. Pochłania, bo zapewniam, że nie sposób się od niej oderwać.
Polecam! Opowieść Kenneth Oppel zasługuje na wielką uwagę i jest niesamowicie fascynującą lekturą dla całej rodziny.
Iwona Pietrucha
Ocena 5
Bezkresny
Kenneth Oppel
przeł. Katarzyna Anna Rosłan
wyd. Dwukropek, 2020
wiek: 9+
Patronat portalu Qlturka.pl