Daisy Wells ma 14 lat, uczęszcza do IV klasy w szkole żeńskiej i jest prezesem Towarzystwa Detektywistycznego. Jej przyjaciółka, Hazel Wong, jest równocześnie jej wspólniczką. Dziewczynki słyną z rozwiązywania zagadkowych morderstw i są bohaterkami serii „Zbrodnia Niezbyt Elegancka” Wydawnictwa Dwukropek. Tym razem mamy przyjemność obcowania z kolejną częścią cyklu.
„Smakowite przestępstwa, czyli jak zostać detektywem” to zbiór opowiadań z wątkiem kryminalnym, śledztw, które próbują rozwikłać członkowie Towarzystwa Detektywistycznego oraz najlepszej Agencji Detektywistycznej Młodych Pinkertonów. To także zestaw różnorakich porad związanych z tajnikami zawodu detektywa oraz przepisów kulinarnych. Nie ma tu jednej typowej historii z fabułą. Autorami rozdziałów są na przemian Robin Stevens oraz Daisy i Hazel. Przedstawiają one krótki rys historii powieści kryminalnych, prezentują swoje typy ulubionych autorów książek oraz bohaterów detektywów. Zapoznamy się z krótkimi charakterystykami bardziej i mniej znanych przedstawicieli tego gatunku, Daisy przedstawi nam ulubionych detektywów, odkryjemy tytuły, które kryją się za serią „Zbrodnia Niezbyt Elegancka”, prześledzimy zagadkowe zdarzenia. Hazel zapozna czytelników z tajnikami łamania szyfrów, a autorka połaskocze naszą wyobraźnię i zmysły smakowitymi przepisami na ciasta, ciasteczka, torty i desery. Bo przecież „w żadnej detektywistycznej misji nie może zabraknąć ani przerw na małe co nieco, ani przygód”.
Ta książka to istny detektywistyczny misz-masz różnych gatunków. Jeśli jednak pomyślicie, że nie wciąga, nic bardziej mylnego. Jej zmyślna konstrukcja pozwala na zdobycie wiedzy na temat pracy detektywów, tajemnicy szyfrowania oraz na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce podczas czytania kryminalnych rozdziałów. Opowiadania natomiast są bardzo emocjonujące, trzymają w napięciu do samego końca. Części o charakterze poradnika pozwalają emocjom zwolnić, ochłonąć oraz przygotować się na kolejną dawkę tajemniczości i intrygi. Zwieńczeniem tomu jest Wielki Quiz Detektywistyczny, którego celem jest sprawdzenie, jak czytelnicy czytają książki Robin Stevens.
Prawie 300-stronicowy tom zamknięty jest w twardej okładce. W publikacji brak jest ilustracji. Na szatę graficzną składają się małe ikonki obrazków. Jedyny minus to słaby gatunkowo, bardzo delikatny papier, na którym wydrukowana jest książka.
Polecam tę intrygującą książkę tym, których fascynuje kryminalny świat oraz tym, którzy chcieliby poznać tajniki detektywistycznego zajęcia.
Iwona Pietrucha
Ocena 4
Smakowite przestępstwa, czyli jak zostać detektywem
Robin Stevens
przeł. Magdalena Korobkiewicz
wyd. Dwukropek, 2020
wiek: 9+
Patronat portalu Qlturka.pl