Kino Dzieci o wychowaniu jako cykl spotkań dedykowanych dorosłej publiczności ma swoje stałe miejsce w programie MFF Kino Dzieci. W tym roku po raz pierwszy jest to sekcja filmowa, w której znalazły się trzy dokumenty inspirujące do rozmów o wychowywaniu i edukacji młodych ludzi. Filmom towarzyszyć będą omówienia, m.in. przez Izę Rutkowską i Przemka Staronia. W ramach sekcji proponowane są także dwa wykłady: prof. Bogdana de Barbaro na temat dialogu w rodzinie, oraz dr Alicji Kost o tym, jak oswoić ekrany w życiu dzieci.
O wychowaniu na ekranie
„Dzieci wszechświata” (tyt. oryg. „Grand et Petit”, reż. Camille Budin, Szwajcaria, 2018) to dokumentalna opowieść o grupie dzieci ze szkoły podstawowej w szwajcarskich górach i ich pomysłowej nauczycielce, Stéphanie Juneau. Aby wyjaśnić, czym był Wielki Wybuch, jak powstały gwiazdy i gdzie są czarne dziury, kobieta wykorzystuje oryginalne metody nauczania. Proponuje swoim podopiecznym eksperymenty ruchowe i poetyckie choreografie, wycieczki na łono natury, a przede wszystkim – uruchomienie ich wyobraźni. Każde z dzieci może swobodnie snuć refleksje na tak trudne do zrozumienia i wytłumaczenia tematy, a nauczycielka swoją otwartością motywuje do odkrywania tajemnic kosmosu.
Po seansie filmu zaprosimy na webinar pt. „Niemożliwe jest tylko w naszych głowach”, o tym jak uczyć nieszablonowo i z pasją. Jego autor, Przemek Staroń – nauczyciel i wykładowca – jest jednym z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji. W 2018 został uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku. W tym roku, jako jeden z 50 nauczycieli na świecie, otrzymał nominację do nauczycielskiego Nobla, czyli do Global Teacher Prize 2020. Zwycięzcę konkursu Akademia ogłosi jesienią.
Historię niezwykłej pracy z uczniami zobaczymy także w filmie „Dzień dobry, Panie Fotis” (tyt. oryg. „Good Morning Mr. Fotis”, reż. Dimitra Kouzi, Grecja, 2020). Fotis Psycharis jest nauczycielem pracującym od 30 lat w publicznej szkole podstawowej w samym centrum Aten. Zdecydowana większość jego uczniów to dzieci imigrantów i uchodźców. W latach 90. były to głównie dzieci z Bałkanów i krajów byłego Związku Radzieckiego, dziś – z Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki.
Brak wspólnego języka i kodu kulturowego uczniów, skłoniły Fotisa do rozwijania własnej metody nauczania, łączącej różne sztuki i techniki. W dokumencie obserwujemy jak uczniowie dzięki pracy w szkole – angażującej serce, umysł i ciało, odkrywają przestrzeń do nauki i rozwijania swojej osobowości. Dzieci, m.in. dzięki metodzie dramy i nauce filozofii, uczą się współpracy i porozumienia. Nawet jeśli komunikacyjnie dzieli ich – pozornie – wszystko, potrafią odnaleźć wspólny uniwersalny język.
Film z humorem i empatią śledzi inspirującą pracę Fotisa w klasie, ale i indywidualną przemianę, jaka dokonuje się w jego uczniach, co bezpośrednio przekłada się na rozwój całej grupy, rodzin i społeczności uchodźców. Podobnie jak w filmie „Dzieci wszechświata”, odkrywamy, że funkcjonowanie świata opiera się na wzajemnych zależnościach i potrzebie harmonii.
Projekcję tego obrazu zakończymy webinarem „Teatr jako narzędzie integracji, edukacji i indywidualnego rozwoju”. Spotkanie poprowadzą: Anna Rochowska, Helena Świegocka i Marta Bernatowicz z Zespołu Edukacji TR Warszawa.
O transformującej mocy sztuki opowiada również film „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” (tyt. oryg. „The Earth Is Blue as an Orange”, reż. Iryna Tsilyk, Ukraina 2020). To poruszający portret ukraińskiej rodziny, żyjącej w strefie wojennej.
Anna mieszka w ukraińskim Donbasie i samotnie wychowuje czwórkę dzieci. Mimo niesprzyjającej sytuacji i niebezpieczeństwa związanego z działaniami wojennymi, kobieta stara się stworzyć dla swoich dzieci przestrzeń pełną ciepła i uśmiechu.
Sposobem na ucieczkę od przerażającej rzeczywistości obok staje się kino. Wspólna pasja scala rodzinę, pomaga budować więzi, wyzwala kreatywność i umożliwia przeniesienie się w zupełnie inny świat. Okazuje się, że rejestrowanie historii swojej rodziny i swojego miasta, staje się nie tylko procesem twórczym, ale także terapeutycznym. Seans zakończymy spotkaniem z bohaterkami filmu dokumentalnego, Myroslavą i Anastasiią Trofymchuk, które poprowadzi Iza Rutkowska – artystka, animatorka i menadżerka kultury, założycielka Fundacji Form i Kształtów.
Wykłady o wychowaniu
„Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie” – tak zatytułowany jest wykład prof. Bogdana de Barbaro w cyklu Kino Dzieci o wychowaniu podczas 7. MFF Kino Dzieci, który odbędzie się online. Prof. de Barbaro jest jednym z najwybitniejszych psychoterapeutów w Polsce, znanym również z udziału w dokumencie Pawła Łozińskiego pt. „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” (2016).
Jakie formy komunikacji stosujemy? Kiedy rozmowy między bliskimi osobami są destruktywne, a kiedy mogą być cennym i użytecznym dialogiem? Tego dowiemy się podczas spotkania. Wykład będzie uwzględniał aktualne kwestie związane z obecnością w naszej świadomości epidemii koronawirusa i jej skutków. Szczególna uwaga zostanie poświęcona trudnościom związanym z aktualnymi zmianami ekonomicznymi, obyczajowymi i technologicznymi oraz ich wpływowi na rodzinę.
Drugi z wykładów zatytułowany jest: „Oswoić ekrany w życiu dziecka” i wygłosi go dr Alicja Kost – twórczyni i autorka prowadzonego od 6 lat bloga Mataja, poświęconego kwestiom wychowania.
Poznamy rekomendacje dotyczące korzystania z ekranów przez dzieci. Dowiemy się, czy ekranów w czasach online należy się bać, usłyszymy też o ciekawych badaniach, które powinny ułatwić rodzicom bycie mądrymi przewodnikami po nowych technologiach i mediach cyfrowych.
Filmy, webinary oraz wykłady będą dostępne online.
7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Podobnie jak w poprzednich edycjach, zaprosimy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i kilkunastu innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych, część filmów dostępna będzie także online.
Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.
Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Wirtualna Polska, Nasze Miasto, Kino, Filmweb, Going, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Sens, Zwierciadło.
Więcej informacji: kinodzieci.pl
Facebook: facebook.com/kinodzieci
Instagram: instagram.com/kino.dzieci