Jeśli byliście kiedyś na Podlasiu, w krainie rzek Biebrzy i Narwi, pasących się krów i latających bocianów, małych wsi i wielkich lasów, widzieliście zapewne niezwykle zdobione domy. Wycięte w drewnie i malowane motywy liści, koniczyny, a także słońca, czy gołębi sprawiają, że podlaskie domy wyglądają jak z bajki.
Zainspirowani ich pięknem, stworzyliśmy bajkę „Opowieść o domach z Podlasia”, w której tytułowi bohaterowie przemówią ludzkim głosem, poczują prawdziwe emocje, a my dzięki nim będziemy mogli się dowiedzieć…. No właśnie. Jeśli chcecie zobaczyć, o czym rozmawiają domy i poczuć magię niezwykłej podlaskiej krainy, koniecznie obejrzyjcie bajkę.
Cykl bajek „Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Polski”
„Opowieść o domach z Podlasia” to pierwsza z cyklu czterech bajek o kulturze różnych regionów Polski. Kolejne bajki: „Opowieść o kaszubskich kamieniach”, „Opowieść o duchu z Karkonoszy”, „Opowieść o krakowskim pająku” będą ukazywać się na naszej stronie: www.palecpodbudke.com.
„Palec pod budkę…” to początek wyliczanki, która była zawołaniem i zaproszeniem dzieci do zabawy na podwórkach domów i blokowisk lat 80-tych. Dla nas, Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek, stała się inspiracją do stworzenia wspólnej zabawy dla dzieci, w której całe działanie będzie się odbywało na globalnym podwórku, czyli w sieci.
„Kultura w sieci” to program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, który umożliwił naszej organizacji zrealizowanie tego pomysłu.
Bajki
Wszystkie utwory oparte są na prawdziwej topografii i mapie regionów, pojawiają się w nich prawdziwe nazwy miejscowości, nawiązanie do legend, zwyczajów, sztuki ludowej czy architektury.
Wszystkie bajki łączą też bohaterowie dziecięcy: Tosia ( 8 lat) i Krzyś (6 lat), rodzeństwo, które wraz z rodzicami wraca po kilku latach mieszkania w Anglii do Polski. I ten powrót staje się powodem odkrywania nowych miejsc, pełnego dziecięcego zdziwienia, zachwytu i magii.
Utwory w różnych formatach (video, audiobook, ebook) zamieszczone na naszym kanale You Tube, skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Psychoedukacja, czyli… jak sobie radzić z emocjami
Bajki podnoszą kwestie radzenia sobie z różnymi emocjami, takimi jak: zazdrość, złość, strach, a także stany frustracji czy rozczarowania. Dlatego wzbogacone o materiały edukacyjne przeznaczone są także dla rodziców oraz nauczycieli czy edukatorów. Wszystkie utwory i materiały dodatkowe będą przygotowane także w wersji dla osób niesłyszących.
Edukacja przez sztukę
Bajki przedstawione są w różnych formach teatralnych, tj. teatr cieni, teatr pacynek, teatr z papieru Kamishibai, których łatwość wykonania ma zachęcić dzieci do własnej, teatralnej zabawy. Do bajek dołączone będą videoblogi inspirujące do samodzielnej twórczości.