Podróż w nieznane, wyprawy w głąb dżungli przez pustynię, szczyty gór, wędrówki na styku krain i światów. Każdy z bohaterów filmów, które zobaczymy w tegorocznym Konkursie filmowych odkryć, odsłoni przed nami swój kawałek świata. Odwiedzimy Koreę, Turcję, Anglię, poznamy tajemnicze krainy i różnorodność świata przyrody. Czy każdy ma swoje miejsce na Ziemi? Jak reagujemy na nowe i nieznane? To tylko niektóre z pytań jakie towarzyszyć nam będą w Konkursie filmowych odkryć. Zobaczcie nasz filmowy przewodnik po filmach i miejscach, które trzeba odwiedzić w nadchodzącej edycji festiwalu Kino Dzieci! Pięć z sześciu filmów w konkursie odkryć to polskie premiery.
Pejzaże północnej Anglii
„Uciekinierzy” (tyt. oryg. „The Runaways”, reż. Richard Heap, Wielka Brytania, 2019, 10+) to historia trójki rodzeństwa – Angie, Bena i Polly, którzy wychowują się z ojcem w rybackiej miejscowości na północy Anglii. Niespodziewanie rodzeństwo zostaje osierocone, a do domu wkracza nieprzyjazny wuj Blythe. Dzieci podejmują odważną decyzję by wyruszyć na poszukiwanie matki. Samodzielna podróż w nieznane będzie dla nich egzaminem z wytrzymałości i… miłości.
„Uciekinierzy” to film drogi dla młodych widzów, który w ciepły sposób opowiada o rodzeństwie jako o niezniszczalnej drużynie. Uroku i niezwykłości tej historii dodają poetycko sfilmowane pejzaże północnej Anglii, które odkrywamy wraz z bohaterami. Scenerią tego filmu jest hrabstwo North Yorkshire wraz z wrzosowymi wzgórzami Parku Narodowego North York Moors.
Na ekranie zobaczymy m.in Marka Addy („Gra o tron”) oraz zdobywczynię nagrody BAFTA dla najlepszej aktorki – Molly Windsor („Three Girls”).
Na granicy światów
„Bori” (tyt. oryg. „Bori”, reż. Kim Jin-yu, Korea Południowa, 2018, 9+) to niecodzienna historia 11-letniej Bori, która dorasta w niesłyszącej rodzinie. Ponieważ jako jedyna ma sprawny słuch, staje się pośredniczką między bliskimi a resztą świata.
Poza domem dziewczynka jest taka jak wszyscy, ale w domu czuje się wyjęta z kręgu niesłyszącej rodziny i samotna. W filmie oglądamy codzienne życie Bori, które odbywa się na granicy dwóch światów. Większość dialogów w filmie odbywa się w języku migowym (dla zachowania atmosfery panującej w domu głównej bohaterki, tłumaczenie będzie w formie w napisów). Film zwraca uwagę na problemy osób niesłyszących, które bywają ignorowane i osamotnione. Pokazuje też, jak ważna jest samoakceptacja, również własnych niedoskonałości. Scenerią filmu jest skąpane w słońcu nadmorskie koreańskie miasteczko.
Krajobrazy tureckiej Anatolii
Kanwą filmu „Moja opowieść” (tyt. oryg.„Benim Küçük Sözlerim”, reż. Bekir Bülbül, Turcja, 2017, 9+) jest rowerowa wyprawa nad jezioro trójki przyjaciół. Mevlüt, Ahmeti i Ebubekir to nierozłączni koledzy, którzy pewnego dnia – zupełnie spontanicznie i bez przygotowania – wsiadają na rowery i wybierają się w podróż.
Przemierzają bezdroża, pola i łąki, wspinają się na dzikie drzewa i zrywają z nich śliwki, a wodę czerpią z zagadkowej studni, w której bawią się echem. Zachwyca ich nieograniczona wolność, ale ich podróż okaże się znacznie trudniejsza niż się spodziewali… Jak ta letnia wycieczka wpłynie na ich relacje?
„Moja opowieść” przywołuje klimat niespiesznych, słonecznych dni, a widzów zabiera w podróż po krajobrazach tureckiej Anatolii. Dzika natura i poezja spotykają się na ekranie za sprawą osobistych wspomnień z dzieciństwa reżysera oraz adaptacji podróżniczych opowieści sufickiego poety znanego jako Rumi oraz Saida Nursiego, kurdyjskiego mistrza i poety.
Reżyser filmu Bekir Bülbül na plener filmu wybrał wioskę swojego dziadka, a w tworzenie filmu ostatecznie zaangażowała się cała lokalna społeczność. Co więcej, obraz sfinansowany został z pieniędzy i złota (tradycyjnego prezentu w Turcji), które reżyser otrzymał w prezencie ślubnym.
Nowy nieznany ląd
Opowieść w animacji „Podróż księcia” (tyt. oryg. „Le Voyage du Prince”, reż. Jean-François Laguionie, Xavier Picard, Francja, 2019, 11+) rozpoczyna się, gdy młody chłopiec Tom znajduje na plaży rannego i nieco zagubionego rozbitka. Mężczyzna okazuje się być starym księciem z zupełnie innej krainy.
Przybysz dochodzi do siebie w rodzinnym domu Toma, tam zaprzyjaźnia się z chłopcem i jego rodzicami, lokalnymi naukowcami. Stary książę z zafascynowaniem poznaje krainę, o której nie miał pojęcia. Niestety para naukowców widzi w tajemniczym przybyszu przede wszystkim niezwykle ciekawy obiekt badań i eksperymentów. Profesor Victor pragnie wykorzystać księcia do udowodnienia swojej naukowej tezy o istnieniu zupełnie innego gatunku stworzeń…
„Podróż księcia” to poruszająca animacja o spotkaniu dwóch odległych światów, wzajemnej nauce i otwartości na wszystko, co nowe i inne. Film miał premierę podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych we francuskim Annecy.
Wyprawa przez świat natury
„Odległa kraina” (tyt. oryg. „Away”, reż. Gints Zilbalodis, Łotwa, 2019, 11+) to historia chłopca, który trafia do nieodkrytej, tajemniczej krainy.
Odnalezienie drogi do domu nie będzie łatwe, a bezkresna przestrzeń wokół i natura nietknięta przez człowieka tylko potęgują niepewność chłopca. Wreszcie znajduje porzucony motocykl, plecak, kluczyki i mapę (może należały do innego wędrowca?) i wyrusza w podróż w nieznane. Towarzyszy mu pomarańczowy ptaszek, a na swojej drodze kompani spotykają jeszcze wiele zagadkowych stworzeń. W tym magicznym świecie natury, w którym zacierają się granice między wyobraźnią i rzeczywistością, wszystko jest przecież możliwe.
„Odległa kraina” to wyjątkowe kino drogi, którego warstwa wizualna przywołuje na myśl niezależne gry wideo. To tytuł minimalistyczny w formie, a bogaty w treści i możliwości interpretacji. Film jest autorską animacją, która powstawała ponad 3 lata i już otrzymała garść nagród, m.in podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych we francuskim Annecy w 2019 roku oraz na Europejskim Festiwalu Filmów Fantastycznych w Strasburgu.
Wodny świat
W wodzie i nad wodą tętni życie w animacji „Witaj świecie!” (tyt. oryg. „Bonjour le monde!”, reż. Anne-Lise Koehler, Éric Serre, Francja, 2019, 6+).
Wszystko w naturze ma swoje miejsce i swój czas. Świat jest niezwykle różnorodny – oglądamy go z perspektywy nowonarodzonych stworzeń, m.in. szczupaka, ważki, żółwia, sowy czy bobra. Każdy z bohaterów wkracza w kolejne cykle życia, ucząc się zasad panujących w przyrodzie i prowadząc filozoficzne dialogi z Matką Naturą. Gdy dorosną i odkryją swoje miejsce na Ziemi, mogą wreszcie zawołać „Witaj świecie!”.
Ta piękna, francuska animacja jest oryginalnym przewodnikiem po świecie przyrody dla widzów małych i dużych. Film łączy w sobie walory edukacyjne i artystyczne: zrealizowano go tradycyjną techniką poklatkową, przy użyciu marionetek wykonanych z papier mâché, w kunsztownie namalowanej scenografii.
7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Podobnie jak w poprzednich edycjach, zaprosimy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i kilkunastu innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych, większość filmów dostępna będzie także online.
Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.
Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Wirtualna Polska, Nasze Miasto, Kino, Filmweb, Going, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Sens, Zwierciadło.
Więcej informacji: kinodzieci.pl
Facebook: facebook.com/kinodzieci
Instagram: instagram.com/kino.dzieci