Grupa nastolatków wyrusza w kosmos na podbój nowych światów. Czy potwierdzą się obawy Ariego, Joniego i Marie? Czy uda im się odkryć to, co przed nimi ukryto w czasie szkolenia? I czy planeta Kepler62 okaże się upragnionym rajem? 23 września ukażą się trzeci i czwarty tom serii Kepler62: Podróż i Pionierzy.
Kepler62 to nazwa tajemniczej gry, będącej zaproszeniem do niezwykłego wirtualnego świata. Gry, która jest obiektem pożądania nastolatków na całym świecie. Ci, którym udało się przejść najwyższy poziom – a było ich niewielu – przeżyją przygodę, o jakiej nikomu się nawet nie śniło. To na nich spoczywać będzie odpowiedzialność za przyszłość ludzkości i to oni będą uczestniczyć w wyprawie na odległą planetę Kepler62, która może się stać nowym domem dla ludzi, jeśli… No właśnie. Trzeba mieć dużo siły, wytrwałości, odwagi i szczęścia, żeby przejść specjalne szkolenie, przetrwać trwający wiele lat lot w kosmos, trafić na właściwą planetę, przetrwać na niej i nie popełnić błędów, które ludzie popełnili na Ziemi. Czym więc jest seria Kepler62? Przede wszystkim: fantastyczną przygodą, pełną sekretów, niebezpieczeństw i emocji, w której – jak zapewniają autorzy – pod koniec pojawia się nadzieja, bardzo dużo nadziei.
Szybka, dynamiczna i napisana z prawdziwie filmowym rozmachem seria bije rekordy popularności w 17 krajach. Łączy w sobie elementy przygody, science-fiction i dystopii, a każda książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, odkrywa przed czytelnikami fantastyczną rzeczywistość i… zostawia ich z kolejnymi tajemnicami do odkrycia, co sprawia, że koniecznie trzeba sięgnąć po kolejny tom.
Napisana w duecie przez Tima Parvelę i Bjørna Sortlanda a zilustrowana przez Pasiego Pitkänena w ciągu roku stała się międzynarodowym bestsellerem. Polska premiera części pierwszej oraz drugiej odbyła się 26 maja br. i już ma szerokie grono zwolenników.
Podróż. Nadszedł czas.
W trzeciej części serii grupa nastolatków, wybrana do udziału w tajemniczej rządowej misji, jest gotowa do drogi. „Jesteście bohaterami” – stary generał żegna młodzież, która niedługo wyruszy w kosmos w poszukiwaniu nowych światów. Polecą trzema gwiezdnymi żaglowcami: Niñą, Pintą i Santa Maríą, nazwanymi tak, jak okręty Krzysztofa Kolumba.
Pilnie strzeżona strefa 51 ma jednak swoje sekrety. Marie, po spotkaniu z tajemniczą istotą zamkniętą w podziemiach, zniknęła. Ari podejrzewa, że nie powiedziano im całej prawdy o zadaniach, które ich czekają. Na statku pojawiła się dodatkowa kapsuła i nikt nie wie, kto lub co jest w niej ukryte. Głęboko uśpieni bohaterowie rozpoczynają misję, która ma uratować ludzkość. Czy uda im się bezpiecznie dotrzeć na miejsce?
Pionierzy. Witajcie na planecie Kepler62?
Pełna dramatycznych wydarzeń podróż przez bezkresny i lodowaty kosmos dobiegła końca, lecz tylko dwa z trzech żaglowców docierają na miejsce. Bujna, zielona planeta Kepler62, w porównaniu do jałowej Ziemi wydaje się rajem. Bohaterowie zaczynają budować osadę, ale szybko znajdują ślady innych form życia. Olivia ewidentnie coś ukrywa. Joni jest coraz bardziej chory, a Ari i Marie są zmuszeni poszukać pomocy u obcych. Czy tajemnicze istoty okażą się przyjaciółmi, czy wrogami?
Książki są dostępne również jako ebooki. Premiera kolejnych dwóch tomów, które (być może) przyniosą rozwiązanie tajemnicy zaplanowana jest na luty 2021.
Seria Kepler62 została wydane pod hasłem Bliskie-dalekie sąsiedztwo. W ramach projektu ukazują się nagradzane tytuły współczesnych estońskich, fińskich, szwedzkich i norweskich autorów, które pokazują dzieciom, że – mimo odległości, innego środowiska i odmiennych zwyczajów – jesteśmy do siebie podobni i łączą nas zbliżone problemy i zainteresowania. Wybrane książki w projekcie dofinansowane są przez Unię Europejską grantem z obszaru tłumaczeń literackich programu Kreatywna Europa, który promuje rolę tłumaczy jako współautorów przekładu, dzięki którym możliwa jest wymiana dorobku literackiego między państwami oraz działania Unii Eurpejskiej na rzecz wymiany międzykulturowej w Europie.
Poprzednie tomy
Początek historii – zaproszenie
Bohaterowie serii, trzynastoletni Ari i jego młodszy brat Joni, muszą radzić sobie sami, bo ich mama zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Nie jest im lekko, ale cudem zdobywają konsolę z grą Kepler62, która pochłania ich bez reszty. Nie wiedzą, że to nie jest zwykła gra, to zaproszenie, które – o ile je zaakceptują – odmieni ich życie i będzie początkiem wielkiej przygody. Czy uda im się przejść na najwyższy poziom? I czy nagroda okaże się warta wysiłku?
Kepler62 to świat, w którym obywatele dla bezpieczeństwa są stale monitorowani. To rzeczywistość, w której dzieci nie powinny się martwić, więc nie rozmawia się z nimi na trudne tematy. To też tajemnicza gra będąca zaproszeniem do niezwykłego wirtualnego świata i pogłoski o kosmicznej wyprawie. Czy to nie brzmi jak niezwykła przygoda?
Autorzy poważnie traktują młodych czytelników. Kreują świat, który wciąga i skłania do myślenia zarówno w kategoriach społeczno-politycznych, jak również świadomości ekologicznej, zachowując poziom i język odpowiedni dla dzieci oraz tworząc fabułę tak wciągającą, że nie oprą się najbardziej wymagający miłośnicy akcji i przygody. Wykazują się przy tym niezwykłą znajomością dziecięcej psychiki i wrażliwości. Nie używają patosu, nie moralizują, za to – nie raz i nie dwa, mimo wagi opisywanych zjawisk – znajdują przestrzeń na pełne ironii poczucie humoru. Całości dopełniają sugestywne, utrzymane w komiksowym stylu ilustracje.
Gra toczy się dalej – odliczanie
W drugiej części serii czytelnik poznaje Marie, która ma 14 lat i bardzo chce dotrzeć na ostatni poziom gry. Używa do tego – łagodnie mówiąc – niekonwencjonalnych metod. Tymczasem wśród dzieci szerzą się opowieści o tajemniczej wyprawie na odległą planetę. Czy będzie można na niej zamieszkać? Co kryje strzeżona strefa 51 i czy zasługuje na swoją reputację?
Krótkie teksty, przemyślane suspensy i świetne grafiki sprawiają, że seria Kepler62 idealnie nadaje się również dla początkujących lub opornych czytelników. To szybka i ekscytująca lektura.
Więcej na www.bliskie-dalekie-sasiedztwo.pl
O AUTORACH:
Timo Parvela – najpopularniejszy fiński pisarz dla dzieci, ma wyjątkową zdolność uchwycenia dziecięcej mentalności i zawsze robi to zarówno z poczuciem humoru, jak i z odrobiną magii. Jego książki zdobyły wiele nagród, były wielokrotnie nominowane m.in. do nagrody im. Astrid Lindgren i zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, a wiele z nich doczekało się adaptacji filmowych i teatralnych.
Bjørn Sortland – kiedyś pracownik opieki społecznej, student Akademii Sztuk Pięknych, obecnie – pełnoetatowy pisarz. Autor wielu książek dla dzieci i młodzieży tłumaczonych na ponad 20 języków, w tym bestsellerowej serii „Kepler62”. Zdobywca wielu międzynarodowych i norweskich nagród literackich. Jego książki charakteryzuje lekki, humorystyczny styl oraz to, że poważnie traktuje wszechświat oraz problemy dzieci i młodzieży.
Iwona Kiuru – tłumaczka, wykładowczyni języka fińskiego. Przetłumaczyła dotąd około 20 książek dla dzieci i dorosłych autorstwa m.in. Leeny Krohn, Riitty Jalonen, Eliny Hirvonen i Timo Parveli. Jej tłumaczenia były nominowane w konkursie „Przecinek i Kropka” oraz wyróżnione w konkursie „Dużego Donga”.
Karolina Drozdowska – tłumaczka języka norweskiego. Przetłumaczyła ponad 80 książek. Języka uczyła się na uczelniach w Gdańsku, Oslo i Kristiansand, a także w szkole ludowej na wyspie Karmøy. Pracuje na uniwersytecie, gdzie pisze artykuły i uczy studentów o norweskiej literaturze oraz tłumaczeniu.
Pasi Pitkänen – od wielu lat ilustruje książki dla dzieci, pracował również jako grafik w Rovio Entertainment – między innymi przy serii Angry Birds – ilustrowana przez niego książka kucharska „Bad Piggies Egg Recipes” zdobyła nagrodę Gourmand International Best First Cookbook In the World w 2012 roku. Ilustrował serię Tima Parveli o przygodach Patego, również wydaną przez wydawnictwo Widnokrąg.