Aleksandra Przegalińska, Janina Bąk, Piotr Konieczny to tylko kilku z 11 ekspertów, którzy razem z Arturem Kurasińskim sprzeciwiają się stereotypom w systemie edukacji. Stworzyli drugą już część komiksu “Róża, a co chcesz wiedzieć?”. Celem jest wyrównanie szans w dostępie do nauki dla chłopców i dziewczynek oraz edukacja dzieci w obszarze nowych technologii. Wesprzeć ideę może każdy Polak.
Mniej niż 20% procent Polek wybiera kierunki związane z nowymi technologiami na politechnikach i wyższych uczelniach technologicznych*, a wiele osób nadal uważa, że nauki ścisłe, informatyka czy programowanie to obszary, w których najlepiej odnajdują się tylko mężczyźni. . Artur Kurasiński – bloger, mentor i konsultant w krajowym sektorze nowych technologii, prywatnie tata dwóch dziewczynek, chce to zmieniać. Wspólnie z czołowymi polskimi ekspertami stworzył edukacyjny komiks dla dzieci, obalając mit, że dziewczynki nie mają predyspozycji do nauki przedmiotów ścisłych. Inspiracją do działania była osobista historia z życia autora.
“Zawody specjalistyczne, w tym programowanie, to zawody wysoko cenione, poszukiwane i bardzo dobrze płatne. Jeśli ograniczymy dostęp do takiego zawodu jednej płci, to oznacza, że blokujemy prawie połowie polskich obywateli możliwość zarabiania i płacenia podatków” – tłumaczy Artur Kurasiński.
“Róża, a co chcesz wiedzieć? 2” to kontynuacja pierwszego w Polsce komiksu edukacyjnego dla dzieci w wieku 5-10 lat. Choć powstał z myślą o dziewczynkach, zaciekawi też chłopców i rodziców dzieci. Poza pakietem 10 lekcji języka programowania w Scratch, wyjaśnia istotne pojęcia i zjawiska związane ze światem nowych technologii, jak bezpieczeństwo w sieci, fake newsy, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość i wiele innych, często niezrozumiałych również dla dorosłych. W przystępny sposób zostały one opisane słowami czołowych polskich ekspertów, takich jak Ola i Piotr Stanisławscy, Janina Bąk, Aleksandra Przegalińska, Piotr Konieczny, Dorota Budzyń, Krzysztof Gonciarz, Rafał Han, Piotr Łój, Martyna Sztaba i Kasia Gandor. Autorzy komiksu pokazują, że nauka idzie w parze z dobrą zabawą, a dziewczynki od najmłodszych lat mogą interesować się technologiami, na równi z chłopcami.
Impulsem do pracy nad komiksem była osobista historia Artura Kurasińskiego, kiedy jego córka Róża, wróciła zapłakana ze szkoły, ponieważ nie mogła zapisać się na zajęcia z robotyki. Kurs był zaadresowany “tylko dla chłopców”. Szkoła nie widziała w tym problemu, a ojcu polecono zapisać córkę na inne zajęcia. Tak powstał pomysł komiksu, który przekonuje, że programować może każdy, niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Pierwsza część “Róża, a co chcesz wiedzieć?”, wydana w 2019 roku, sprzedała się w ponad 3000 egzemplarzy.
Współtwórcą i osobą, która przelewa słowa w obrazy jest Tomasz Minkiewicz – polski rysownik i scenarzysta komiksowy, pisarz, satyryk i ilustrator.
Już dzisiaj każdy może wesprzeć twórców w walce ze stereotypami
Do 15 października 2020 roku trwa akcja crowdfundingowa na platformie Wspieram.to. Osoby, które dofinansują projekt, otrzymają komiks w wersji elektronicznej lub papierowej, zeszyt kreatywny i grę edukacyjną, w zależności od przekazanej kwoty. Do dzisiaj zebrano blisko 500% założonego celu. Dotychczasowy wynik jest rekordem wśród zbiórek na platformie Wspieram.to. Szczegóły dotyczące akcji dostępne są pod adresem https://wspieram.to/roza_komiks.
W przedsprzedaży komiks będzie dostępny jesienią 2020 roku na stronie www.edukomiks.pl.
Partnerami publikacji są: Mastercard, Amazon, Facebook, JustJoin.it.