Zastanawiacie się jak spędzić długie jesiennie i zimowe wieczory z dziećmi w domu? Wcale nie musi być nudno! Wręcz przeciwnie – mamy dla Was kilka pomysłów jak połączyć zabawę z poszerzeniem wiedzy waszych pociech na temat mieszkalnictwa na świecie, miast i zrównoważonego rozwoju. Będzie niezwykle interesująco i przyjemnie!
Zacznijcie od wysłuchania z dziećmi 3 bajek w formie audiobooków, do których głosu użyczyła cudowna Krystyna Czubówna. Wszystkie bajki dostępne są na naszym kanale na Youtubie:
1. „Konkurs na przyjazne miasto, czyli o działaniu na rzecz wspólnego celu” – bajka o zrównoważonych miastach, o tym co to znaczy, o przyjaźni i otwartości na innych;
2. „Przyjaźń na końcu świata, czyli bajka o pomocy” – bajka o współpracy, wolontariacie i niesieniu pomocy;
3. „Budujemy bezpieczne domy, czyli bajka o współpracy” – bajka o pomocy, warunkach życia w oddalonych zakątkach naszej planety, przyjaźni i współpracy.
Wkrótce bajki w wersji drukowanej będzie można kupić w sklepiku TupTupTup. Na bajkach jednak nie poprzestawajcie – odwiedźcie stronę internetową tuptuptup.org.pl, gdzie znajdziecie sporo ciekawych pomysłów na gry i zabawy edukacyjne z dziećmi. Większość tych zabaw zawiera dodatkowe materiały edukacyjne do pobrania i wykorzystania w domowych warunkach. Oto kilka z nich:
Domy na świecie – przykłady tradycyjnego budownictwa domów w różnych częściach świata. Ten temat może też zainteresować nie jednego dorosłego! Pokażmy dzieciom, jak wyglądają domy na świecie, a przy okazji zainicjujmy dyskusję o domach, ich podstawowych elementach i różnicach pomiędzy domami na świecie.
Możecie też pokazać dzieciom przykłady najciekawszych typów domów i wyjaśnić pojęcia takie jak: igloo, jurta, manyata (dom Masajów) oraz minka (japoński dom).
Zrównoważone, przyjazne miasto – w prosty i obrazowy sposób wprowadźmy dzieci w tą tematykę i pokażmy im jakie elementy – społeczne i środowiskowe, wpływają na to, aby miasto było przyjazne i zrównoważone. Następnie dzieci mogą sobie utrwalić wiedzę rozwiązując krzyżówkę.
Życie w slumsach – Niezależnie od kontynentu slumsy możemy spotkać w Azji, Afryce i Europie. Dzieci dowiedzą się, co łączy ze sobą te obszary, a także co je różni. Porozmawiajmy z dziećmi o czym, czego najbardziej brakuje osobom mieszkającym w slumsach oraz jakie są ich potrzeby.
Gwarantujemy dobrą zabawę i fajne efekty, ponieważ dzięki takim zabawom wasze dzieci dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o funkcjonowaniu miast, o warunkach życia w innych zakątkach świata, o tradycjach innych narodów – jak to mówią „co kraj, to obyczaj”. Mamy nadzieję, że dzięki temu wyrosną na ciekawe świata, świadome i empatyczne osoby.
Kilka słów o projekcie:
Projekt „Bezpieczne Domy – Przyjazne Miasta” powstał we współpracy Fundacji CultureLab i Habitat for Humanity Poland i jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Projekt jest częścią Solid Ground międzynarodowej kampanii Habitat for Humanity, której celem jest poprawa dostępu do ziemi jako krok do uzyskania godnego miejsca do życia. W ostatnich kilku miesiącach gry i zabawy były wykorzystywane przez nauczycieli z całej Polski, a projekt spotkał się z bardzo pozytywnymi opiniami, co świadczy o jego użyteczności w edukacji dzieci.
Projekt otrzymał Honorowy Patronat Rzecznika Praw Obywatelskich, a także główną nagrodę w ramach GREEN BUILDING AWARDS 2020 w kategorii – Green Product of a Year.