Książka, którą chcę zaprezentować, zaczyna się od drastycznej informacji, że ziemia znika pod natłokiem śmieci. Następna strona poświęcona jest ulubionemu tematowi wszystkich dzieciaków, czyli świętowaniu urodzin. To brutalne zderzenie katastrofy ekologicznej z urodzinową przyjemnością jest bardzo wymowne i przemawiające do wyobraźni czytelnika.
Małgorzata Ogonowska i Artur Rogaś w swojej książce pt.: „Co zrobić z tą górą śmieci” pokazują, jak sprawić, by żyć bardziej eko. Jak zmieniać nawyki i sposób myślenia, by być bliżej natury. Jakich błędów unikać podczas segregacji śmieci. Publikacja podsuwa pomysły, jak wykorzystać i przetwarzać śmieci w warunkach domowych. Dowiecie się z niej, że odpady mogą być okazją do samodzielnego wykonania drobnych przedmiotów i zabawek, używane ubrania czy buty można między sobą wymieniać, a bioodpady zamienione w kompost mają wielkie znaczenie dla ochrony środowiska. Uświadamia, że zrobienie czegoś z niczego przynosi wielką satysfakcję, a ekologiczny styl życia jest w dzisiejszych czasach nie tylko bardzo modny, ale wręcz konieczny. Autorzy kończą książkę mocnym akcentem, uzmysławiając, że na świecie trwa czerwony alert dla Ziemi. Proponują, by zdobytą w publikacji wiedzę mały czytelnik przekuł w czyn, tworząc swój własny antyśmieciowy plan dla Ziemi.
Niby prosta książeczka, gdyż niewiele w niej treści, jednak zawiera mnóstwo informacji, cennych wskazówek, praktycznych porad i przekaz, że to od nas zależy, czy Ziemia zginie pod stertą śmieci.
Mniej zakupów to zdecydowanie mniej odpadów, a życie w duchu zero waste przyczynia się do ochrony przyrody i jest bardzo przyjemne. Zachęca, by mówić NIE tak uwielbianym przez dzieciaki gadżetom i wygodnym plastikowym jednorazówkom, by tworzyć coś z niczego i ratować Ziemię przed zagładą.
Odpowiednio ukształtowany mały człowiek to ostatecznie zrozumie, a ekoświadomość budowana od najmłodszych lat zaprocentuje w dorosłym życiu.
Książka opiera się na rozkładówkach, przy czym strona lewa publikacji to naukowe dane, statystyki, informacje na temat śmieci, natomiast strona prawa to interpretacja tematu przez dzieci, inspiracja do refleksji. Prosty i pomysłowy w przekazie tekst uzupełniają równie proste ilustracje w geometrycznym stylu.
Szata graficzna jest kolorowa, ze zdecydowaną przewagą zielonego, co również nie jest bez znaczenia. Wydawnictwo Adamada poszło również za ciosem w kwestii wyboru papieru do druku.
Tę książkę można czytać na dwa sposoby. Od początku do końca, by poznać kilka uniwersalnych sposobów na pozbycie się śmieci oraz od tyłu, zgodnie ze wskazaniami strzałek, by uświadomić sobie, jak bardzo zasypaliśmy planetę odpadami. Tym samym publikacja odpowiada na pytanie, co możemy zrobić, by zadbać o świat wokół nas.
Trudny i ważki temat, podany w prosty i budzący zaciekawienie sposób, to największe zalety wspomnianej książki. Mimo że porusza ona wałkowany codziennie i z różnych stron, oklepany już trochę temat, to może być zaczątkiem do refleksyjnej rozmowy, podjęcia ekologicznych zabaw, które zapewne zostawią ślad w psychice małego człowieka. Dlatego zachęcam do lektury i zabaw inspirowanych lekturą. Warto kształtować małego człowieka w duchu eko.
Iwona Pietrucha
Ocena 5
Co zrobić z tą górą śmieci?
Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś
il. Maciek Blaźniak
wyd. Adamada, 2020
wiek 6+