Co by było, gdyby wszyscy na świecie byli jednakowi pod względem wyglądu, charakterów, przekonań i upodobań? Byłoby nudno – wszyscy jesteśmy zgodni co do tego. Jednak najcelniej podsumowują ten fakt autorzy książki „Rasizm i nietolerancja. Nie!”
Świetnie, że różnimy się wszystkim: kolorem skóry, włosów, wzrostem, rysami twarzy, tym, że ktoś jest bardziej sprawny, a inny mniej; charakterem, zainteresowaniami, światopoglądem, wyznaniem. Wszystkie te różnice sprawiają, że świat jest intrygujący, a my jesteśmy niepowtarzalni. Jednak, chociaż różnice przyciągają w pozytywnym tego słowa znaczeniu, to przywołują również negatywne emocje, są powodem ignorancji, nienawiści, która rodzi agresję i przemoc, a te w ostateczności prowadzą do nietolerancji i rasizmu. Temu wszyscy jednym głosem mówimy NIE!
Książka autorstwa Florence Dutheil pokazuje nam, jak rozpoznać nietolerancję, jak na nią reagować. Przemyca ważne spostrzeżenie, „że bycie ciekawym, otwartym i tolerancyjnym pomaga lepiej żyć razem”. Autorka przedstawia sześć sytuacji, w których może znaleźć się każdy z nas i podaje sposoby ich rozwiązywania. Pokazuje, że inność zawsze wyzwala emocje. To normalne, że się dziwimy i jesteśmy zaskoczeni, że w różnych sytuacjach czujemy się zakłopotani. Powinniśmy umieć reagować, nie bać się rozmawiać, być empatycznymi, nie stygmatyzować i nie wrzucać wszystkich do jednego worka.
Ta niewielkich rozmiarów książka zawiera ciekawe rady, co zrobić, by żyć w zgodzie z innymi, jak podejmować dialog i rozwiązywać problemy, jak uczyć się empatii i zrozumienia. Florence Dutheil uzmysławia również czytelnikowi, że zachowania rasistowskie są karalne.
Bardzo podoba mi się zamysł książki. To miniporadnik, który na 33 stronach pokazuje, jak być asertywnym i tolerancyjnym. Książkę wydało Wydawnictwo Muchomor, to już drugi tytuł w podobnej tematycznie serii. Twarda okładka ozdobiona skromną grafiką, dobry gatunkowo papier sprawiają, że z przyjemnością ogląda się tę publikację. Prosta szata graficzna w postaci scenek sytuacyjnych, krótkie teksty do samodzielnego czytania, stwarzają wrażenie komiksowej formy. Zaprojektowane w przejrzysty i dostępny sposób strony zachęcają do poznawania tego bardzo trudnego tematu.
Polecam książkę do wspólnego czytania z dziećmi, wspólnego, gdyż temat sugeruje, by nie zostawiać małego czytelnika samemu sobie z poruszanym problemem. Moim zdaniem, ten tytuł świetnie nadaje się również do wykorzystania w przedszkolu i szkole, gdyż to cenna pomoc nauczyciela w prezentacji złożonego zagadnienia, jakim w dzisiejszych czasach jest nietolerancja i rasizm.
Iwona Pietrucha
ocena 5
Rasizm i nietolerancja. NIE!
Florence Dutheil
il. Henri Fellner
przeł. Joanna Woyciechowska
wyd. Muchomor
wiek 5+
Patronat portalu Qlturka.pl