Kolejne tomy z serii stworzą wspaniałą biblioteczkę dla dzieci w wieku 6-8 lat, pełną ciekawostek o świecie – o tym, co nas różni, a co łączy – i niezwykłych obrazów. To początek fascynacji światem, jego historią i kulturą, a także zaproszenie do świata sztuki. Wspólna lektura kolejnych tomów może stać się początkiem dyskusji o różnicach kulturowych, szacunku, wartości tradycji i równości. Wyjątkowe ilustracje autorstwa najlepszych międzynarodowych twórców ukazują niezwykłą różnorodność sztuki i wspierają kształcenie wizualne dziecka.
Giusi Quarenghi
Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii
Książka z serii Opowieści z czterech stron świata zabierze dziecko w literacko-wizualną podróż po japońskich wierzeniach. To niezwykły, ponadczasowy świat pełen magicznych stworzeń i zaskakujących wydarzeń. Ilustracje autorstwa wybitnych artystów kształtują wrażliwość wizualną dziecka, a wciągające opowiadania wiernie ukazują japońską kulturę i tradycję. Opowiadaniom towarzyszy również wizualny słowniczek postaci.
„Mukashi, mukashi…
Czy to jakieś zaklęcie?… I dlaczego trzeba je wypowiedzieć dwa razy?… Mukashi, mukashi… Nie wiem co to znaczy dokładnie, ale wiem, co czuję kiedy powiem to głośno, dwukrotnie. Wiem, że chcę słuchać. I wiem, że zaraz potem przychodzi opowieść, ubrana w nieznane pejzaże i szaty.
Mukashi, mukashi…
Za chwilę będzie o tym, że dobro zawsze powraca do tego, który wyświadczył je innym. Że do człowieka uważnego wraca uważność, do czułego – czułość, i tym podobnie. A do tego, który – jak my – żyje naprawdę, powraca opowieść o nas samych, choć w innych, niezwykłych postaciach.
Mukashi, mukashi…”
Poleca Jarosław Mikołajewski
Luigi Dal Cin
W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie
Książka W lesie Baby Jagi to kolekcja opowiadań o zwierzętach, magii i cudach z tradycyjnych rosyjskich wierzeń. Krótkie, ale wciągające historie do czytania samodzielnie przez dziecko – lub wspólnie z rodzicem – doskonale ukazują rosyjską kulturę i specyfikę, a tajemnicze, przykuwające wzrok ilustracje (jedno z opowiadań zilustrował Józef Wilkoń) kryją w sobie wiele fascynujących szczegółów. Ta książka to pierwszy krok do poznania bogatej kultury i historii Rosji. Dzięki niej dziecko dowie się, co nas różni, a co łączy.
Luigi Dal Cin w 2013 roku otrzymał prestiżową włoską nagrodę Premio Andersen w kategorii „Najlepsza książka dla dzieci w wieku 6-9 lat” za „W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie”.
„Oksoku, trójgłowy orzeł…
On wie, że życie to tyle co wyruszyć w podróż, i przy każdym spotkaniu zmienić drogę w nieoczekiwanym, nie zawsze bezpiecznym kierunku.
My też to wiemy, tylko jest nam ciężko w tej naszej wędrówce, bo myślimy, że ona jest tylko nasza. A Oksoku wie, że przygoda każdego jest przygodą wszystkich. I że każdemu, kto czyta bajki, robi się w życiu lżej i weselej, bo czuje, że nie jest na świecie sam.
Aha, i jeszcze jedno: kiedy mleczna rzeka prosi, żeby się z niej napić, nie lekceważmy jej prośby.
Oksoku, mów swoimi trzema głowami. Tylko nie na raz. Jedna po drugiej”.
Poleca Jarosław Mikołajewski