„Dlaczego ziewamy?” – recenzja książki

Skąd? Kto? Co to? Dlaczego? Czy? Po co? Mnóstwo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi. Czyli kolejna odsłona Doroty Sumińskiej, tym razem w książce „Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi”.

Dorota Sumińska jest pisarką, podróżniczką, lekarzem weterynarii i zwierzęcym psychologiem, prowadzi radiowe i telewizyjne audycje o zwierzętach. Bo zwierzęta to jej wielka miłość. Jakiś czas temu ukazały się dwie książki autorki w serii dla ciekawskiego małego czytelnika, mianowicie „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?” i „Dlaczego hipopotam jest gruby?”. Dziś mam przyjemność zareklamować kolejną propozycje z serii, pt.: „Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi”.

Mały człowiek, poznając świat, zadaje mnóstwo pytań. Są to pytania zaskakujące nas, dorosłych i podchwytliwe, czasem kłopotliwe, na które nie wiemy, jak odpowiedzieć, by nie brnąć dalej. Ale jeśli chcemy wychować małego człowieka na mądrego członka społeczeństwa, powinniśmy, ba, musimy, odpowiadać. Dlatego to książka, również, a może, przede wszystkim, dla nas – rodziców i nauczycieli.

Książka wydana jest w konwencji: pytanie – odpowiedź i porusza mnóstwo ciekawostek z życia ludzi, począwszy od fazy płodowej, po dorosłość; prowadzi nas przez świat fizjologii, sferę emocji, zagadnienia przyrody i codziennych czynności, ale również zagadnienia kulturowe. Mnóstwo w niej odpowiedzi na poważne pytania dotykające naukowych wiadomości ale również prozaicznych rzeczy, nad którymi zazwyczaj na co dzień się nie zastanawiamy.

Czy wiecie, na przykład, dlaczego mama się maluje, dlaczego, gdy ktoś kroi cytrynę, w ustach zbiera się ślina, dlaczego dorośli piją alkohol, czemu dzieci robią bałagan, dlaczego ludzie prowadzą wojny? Pani Dorota wyjaśnia nam również skomplikowane zagadnienia przedłużenia gatunku, płciowości, trudną kwestię złego dotyku. A wszystko to w jednej książce.

Kolejna propozycja ze wspomnianej serii wydana jest przez Wydawnictwo Literackie w podobnym stylu, co poprzednie. Kwadratowy format, w twardej oprawie, dobry gatunkowo papier, duża czcionka i świetna szata graficzna. Autorką ilustracji jest Joanna Żero, która doskonale wplata się ze swoją twórczością w tekst, ale również zamiłowania Doroty Sumińskiej. Ilustracje świetnie bowiem oddają klimat treści, a równocześnie nieustannie krążą wokół zwierząt, mimo że to książka o ludzkich sekretach. Widać, że panie potrafią ze sobą współpracować, a to niezwykle istotne, gdy szata graficzna współgra z treścią utworu. Wierzcie mi, dzieci wyłapują takie niuanse podczas czytania.

Ta publikacja ma jeszcze jedną wielką zaletę. Można ją czytać, jak tradycyjną książkę, od początku do końca, ale można również, i to jest, moim zdaniem, zdecydowanie ciekawsze, czytać ją na wyrywki, bądź wtedy, gdy chcemy rozwikłać jakiś problem, który nurtuje małą główkę. Fajnym pomysłem jest indeks zamieszczony na końcu książki. Możesz w nim znaleźć interesujący cię temat i dzięki temu szybko odpowiedź na pytanie.

Książki Doroty Sumińskiej oceniam zawsze wysoko i myślę, że nie jestem w tym odosobniona. Polecam. Warto mieć na swojej półce taką sympatyczną encyklopedię ludzkich sekretów.

Iwona Pietrucha
Ocena 5

dlaczego ziewamy

Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi

Dorota Sumińska
il. Joanna Żero
wyd. Literackie, 2017
wiek: 5+

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz