„Gdzie się chowa śnieżna sowa?” – recenzja książki

Widziałam w swoim życiu wiele książek o zwierzętach. Każda z nich jest inna, choć tak naprawdę wszystkie mówią o tym samym. Wydaje się niemożliwością, żeby tego typu książki mogły jeszcze czymś zaskoczyć, a jednak…

Książka „Gdzie się chowa śnieżna sowa?” łączy w sobie elementy atlasu, publikacji popularnonaukowej i książki obrazkowej. Dzięki temu wzbogaca wiedzę dzieci na temat zwierząt, zaspokaja ciekawość i rozwija spostrzegawczość. Sporo, prawda? A to wszystko zostało ubrane w bardzo interesującą i atrakcyjną dla młodych czytelników formę. Bo ta książka to nie tylko nauka, ale przede wszystkim świetna zabawa! Na czytelników czeka niełatwe, ale bardzo ciekawe zadanie. Muszą znaleźć zwierzęta, które ukryły się na różnych kontynentach. Już we wstępie dowiadujemy się, że są wśród nich przedstawiciele wielu gatunków, a niektóre z nich są mistrzami kamuflażu, więc odnalezienie może nie być łatwe. Na początek tundra grenlandzka i jej mieszkańcy. Przed czytelnikami ukryły się, między innymi, trzmiele arktyczne, lodofoki grenlandzkie i renifery tundrowe. Każdy z gatunków został krótko opisany, opisano również region geograficzny, w którym aktualnie się znajdujemy. Z tundry przenosimy się na prerię, potem do Doliny Śmierci. Odwiedzamy Andy, zaglądamy nad Bajkał i przyglądamy się rafie koralowej. W każdym z tych miejsc na odnalezienie czekają kolejne gatunki zwierząt. Są wśród nich ryżojady, oceloty andyjskie, żółwie kalifornijskie i koniki morskie. Zwierząt jest naprawdę sporo. Jestem przekonana, że każdy trafi na przynajmniej jeden gatunek, o którym wcześniej nie słyszał i sporą grupę tych, których nazwy kiedyś słyszał, ale do tej pory nie wiedział o nich prawie nic.

„Gdzie się chowa śnieżna sowa?” to książka wyjątkowa. Z jednej strony to bardzo interesujący i nietypowy atlas zwierząt świata, z drugiej – atlas świata. Wszyscy miłośnicy podróży znajdą w niej coś dla siebie i będą tą książką zachwyceni. Ci, którzy lubią zwierzęta, znajdą w niej informacje i ciekawostki dotyczące pływających, latających i chodzących po ziemi gatunków. Poznają sposoby ich kamuflażu, dowiedzą się, czym się żywią i jakie mają zwyczaje. Każde z tych zwierząt będą musieli dojrzeć na dużej, pełnej szczegółów ilustracji. Jeśli ktoś miałby problem z dojrzeniem któregoś zwierzęcia, nie musi się martwić, bo na końcu książki umieszczono podpowiedzi. Tam również znaleźć można księgę zwierzęcych rekordów, czyli największych, najszybszych, najsilniejszych i najbardziej jadowitych ze wszystkich gatunków. Są tam również opisy różnych ekosystemów oraz wymarłych i zagrożonych gatunków. Te wszystkie informacje zamknięto w bardzo pięknej formie i umieszczono wśród fantastycznych ilustracji. Te są kolorowe, wesołe i przykuwające uwagę. Dzieciom (i dorosłym) spodobają się na pewno. Warto wzbogacić o tę książkę swoją biblioteczkę, bo ona nie tylko bawi, ale również uczy i rozwija. Pokazuje różne gatunki, zachęca do porównywania i wyciągania wniosków. Ma w sobie wszystko, co powinna mieć dobra i wartościowa książka dla młodych czytelników.

Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5

gdzie się chowa śnieżna sowa

Gdzie się chowa śnieżna sowa? Znajdź zwierzęta na wszystkich kontynentach

Brendan Kearney
teksty Anna Claybourne
przeł. Jaonna Wajs
Nasza Księgarnia, 2018
wiek: 5+
Patronat Qlturka.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz