„Ada Bambini, naukowczyni”, czyli niezbędnik (nie tylko) dla dziewczynek

Ada Bambini zna doskonale Ignasia i Rózię, bo chodzi z nimi do jednej klasy. Ta trójka to bohaterowie absolutnie fenomenalnej serii, na którą składają się „Ignaś Kitek, architekt”, „Rózia Rewelka, inżynierka” i właśnie „Ada Bambini, naukowczyni”. Mądre, inteligentne, ciekawe świata dzieciaki, o których opowiada Andrea Beaty (naukowczyni, jakby nie patrzeć), stały się nam błyskawicznie niebywale bliskie. Sama nie wiem tylko, czy są bliższe nam, rodzicom, czy naszym dzieciom.

Oto Ada. Że będzie umysłem nieprzeciętnym, zapowiadało się od samego początku. Jej dociekliwość i skrupulatność w poznawaniu świata są niewyobrażalne. Pytanie, odpytywanie, dopytywanie to dla Ady czynności tak naturalne jak oddychanie. Szukanie odpowiedzi na wszystkie kłębiące się w głowie pytania już takie proste nie jest. Zazwyczaj owo poszukiwanie bywa mozolne, nieatrakcyjne, albo wręcz niebezpieczne i zwyczajnie nieakceptowalne społecznie (niezależnie, czy chodzi o rodzinę, klasę, czy grono przyjaciół).

Zatem jak to jest, że czytając Adę tak świetnie się bawimy? Ta książka, jak i poprzednie, jest doskonale napisana (wspomniana Andrea Beaty); jeszcze lepiej zilustrowana (David Roberts) i kongenialnie wprost przetłumaczona (Łukasz Witczak).

Ada, będąc wyjątkowym intelektem, jest też zwyczajnym dzieckiem. Jej rodzice natomiast mogą być wzorem rodzicielstwa. Bo cóż może robić rodzic dziecka utalentowanego – niezależnie, czy to talent sportowy, muzyczny czy naukowy? Taki rodzic może dokładnie tak, jak rodzice Ady, próbować za dzieckiem nadążyć; wierzyć, że kiedyś osiągnie ono swój cel; towarzyszyć mu na każdym kroku, ale nigdy nie przestawać być dla niego/dla niej czułym i wyznaczającym granicę rodzicem – rodzicem, który pozwala na błędy.

„Ada Bambini, naukowczyni” to książka, która nakładem warszawskiego Wydawnictwa Kinderkulka, ukazała się w ubiegłym roku. Niemniej warto ją przypominać, bo gdyby ktoś tę książkę przegapił, to będzie szansa, by to nadrobić.

Dla mnie jest to jedna z ważniejszych książek 2017 roku. Gorąco polecam.

Kalina Cyz

Ada Bambini

Ada Bambini, naukowczyni

Andrea Beaty
ilustracje David Roberts
tłumaczenie Łukasz Witczak
Kinderkulka, 2017
wiek: 5+

Patronat Qlturka.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz