„Ważne rzeczy” – recenzja książki

Są tematy, których dorośli starają się przy dzieciach nie poruszać. I żaden z rodziców nie ma złych intencji, każdy z nich chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Chce ochronić potomków przed złem, które jest na świecie. Niestety, bez względu na to, jak bardzo będziemy się starać, trudne sytuacje i tak mogą nasze dziecko spotkać.

Najtrudniejszą i najbardziej ekstremalną sytuacją, w jakiej możemy się znaleźć, jest pewnie zetknięcie się ze śmiercią bliskiej osoby. Z tym nie potrafią poradzić sobie nawet dorośli. Mama małego bohatera książki „Ważne rzeczy” również nie umiała. Patrząc z boku, mogłoby się wydawać, że radziła sobie znakomicie. Pracowała, bawiła się z synkiem, zajmowała domem. Jednak kiedy zamykały się za nią drzwi, siadała smutna i bardzo zmęczona. Pewnego dnia postanowiła to zmienić i spakować do kartonów wszystkie rzeczy, które kojarzyły jej się ze zmarłym mężem. To miało im pomóc zacząć żyć na nowo. Razem zanieśli karton do sklepu z używanymi rzeczami i tam zostawili wszystko, co kojarzyło im się ze zmarłym mężczyzną. Od tej pory miało być lepiej, ale nie było… Co więcej, rzeczy zaniesione do sklepu zaczęły znowu pojawiać się w domu. Jak to się mogło stać? Kto je przyniósł i dlaczego to zrobił? Mama nie mogła znaleźć odpowiedzi na mnożące się w jej głowie pytania. Niczego nie dowiedziała się od właściciela sklepu z używanymi rzeczami. Aż przyszła pewna bezsenna noc. Tej nocy mama odkryła prawdę…

„Ważne rzeczy” to niezwykle piękna i mądra książka. Historia chłopca i jego mamy oparta jest w dużej mierze na metaforze i to od naszych doświadczeń zależy jak ją odczytamy. Dla jednych będzie to nieco abstrakcyjna, trochę nierzeczywista opowieść o rodzinie, która próbuje przepracować traumę związaną ze śmiercią bliskiej osoby. Inni przeczytają „Ważne rzeczy” przez pryzmat własnych doświadczeń. Im ta książka może pomóc przetrwać trudny czas żałoby, pogodzić się z tym, co się stało i zacząć żyć na nowo.

Peter Carnavas nie straszy śmiercią. Ta poetycka opowieść jest tak piękna, że mimo bardzo trudnego tematu, który podejmuje, chce się ją czytać. Chce się również oglądać piękne ilustracje, na których widzimy bohaterów książki. I choć temat podjęty przez Carnavasa nie jest łatwy, to zamknięty został w tak wyjątkowej formie, że dobrze byłoby, gdyby ta książka znalazła się w każdym domu.

Magda Kwiatkowska-Gadzińska
ocena 5

Ważne rzeczy

Ważne rzeczy

Peter Carnavas
tłumaczenie Ewa Chmielewska-Tomczak
Wydawnictwo Adamada, 2018
wiek 4+

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz