Wiele pisze się współcześnie na temat gier komputerowych. Technika idzie cały czas do przodu i dlatego gry na PC, a także urządzenia mobilne, stały się jedną z głównych rozrywek dla dzieci i dorosłych. A czy ktoś pamięta jeszcze o grach planszowych?
Historia gier planszowych sięga odległych czasów. Do najstarszych gier planszowych można zaliczyć „Go”, „Młynek” czy szachy. Gry planszowe miały kiedyś odmienne funkcje, były używane jako amulety, pełniły rolę magiczną, bądź też wskazywały na pozycję społeczną przeciwników. W dzisiejszych czasach pełnią rolę czysto rozrywkową, czasami dają możliwość rywalizacji na konkursach, np. turniejach „Scrabble”.
Więc co takiego dają gry logiczne? Przede wszystkim dobrą zabawę, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednakże oprócz tego do najważniejszych korzyści, które płyną z gier logicznych, zaliczyć należy: naukę przestrzegania zasad i reguł, umiejętności podejmowania decyzji, planowania ruchów, przyjmowania odpowiedzialności za swoje działania, umiejętności przegrywania czy komunikowania się z młodszymi i starszymi przeciwnikami.
Gry planszowe integrują graczy, pozwalają na poznanie różnych emocji, zarówno po zwycięstwie, jak i po porażce. Porównując gry planszowe z komputerowymi można uznać, że te pierwsze nie psują wzroku graczy, posiadają więcej elementów ruchowych oraz przede wszystkim wymagają komunikacji bezpośredniej pomiędzy przeciwnikami.
Czy są gry planszowe, które mogą wpływać na poprawę różnych umiejętności? Ależ oczywiście! Najprostszym przykładem takiej gry jest „Scrabble”. Gra ćwiczy umiejętność tworzenia wyrazów, niejeden gracz bardziej przeżywa błędne ułożenia wyrazów w „Scrabble”, aniżeli sprawdzian ortograficzny z języka polskiego.
Ale oprócz ćwiczenia słowotwórstwa z łatwością znajdziemy grę planszową, która polega na dodawaniu, odejmowaniu czy mnożeniu. Do takich gier niewątpliwie należy gra planszowa „Matematyczne Safari”, skierowana głównie do dzieci ze szkoły podstawowej.
Gra słowna „Tabu” jest grą rozwijającą kreatywność oraz umiejętność kojarzenia. Polega na odgadnięciu słowa, o którym mówi zawodnik z tej samej drużyny (nie może używać słów, które ma na karcie, bo z reguły ułatwiałyby one odgadnięcie hasła).
Do gier rozwijających logiczne myślenie można zaliczyć między innymi „Rush Hours”. Gra posiada 40 poziomów trudności i polega na tym, aby przeprowadzić auto przez korek, poruszając pojazdami blokującymi przejazd.
Najbardziej znaną na świecie grą logiczną są szachy. Mają długowieczną tradycję, nazywane kiedyś grą królów, polegają na tym, aby zamatować króla przeciwnika. Oprócz rozwijania logicznego myślenia, gra ćwiczy również przewidywanie ruchów przeciwnika czy planowanie własnych posunięć. Kształci umiejętności behawioralne, takie jak szacunek dla przeciwnika, cierpliwość czy przestrzeganie zasad fair play.
Wszystkie korzyści płynące z gier planszowych sprawiają, że warto przypomnieć sobie o nich i zacząć grać!
Małgorzata Leszczyńska
www.szachydladzieci.pl
(Dodano: 2012-08-08)