Mimo, że to ostatnia część poradnika dotyczącego fotografowania dzieci, mam nadzieję, a wręcz pewna jestem, że to nie koniec naszej przygody z fotografią. Na zakończenie siedem prostych zasad dotyczących fotografowania Maluchów.
Niektóre wskazówki są wam już znane z poprzednich odcinków naszego kursu, a niektóre będą pewną nowością. Zaczynamy!
1. Zejdź do poziomu dziecka
Oczywiście nie chodzi to drogi Rodzicu, abyś wrócił do noszenia pieluchy lub ssania kciuka! Chodzi o perspektywę postrzegania, która jest naturalna dla Twojego Dziecka. Fotografuj na poziomie oczu Twojego Malucha. Zniżając się do jego poziomu uzyskasz najbardziej naturalne i „bliskie” zdjęcie swojego dziecka. Dzięki temu, że wejdziesz w jego świat, fotografie dziecka staną się naprawdę wyjątkowe.
2. Szukaj j dobrych stron
Ile razy podczas pozowania do zdjęcia przed obiektyw podsuwałeś/aś swój „lepszy profil”? Wszyscy mają „lepsze profile”. Dzieci również, ale nie zawsze są w stanie ci o tym powiedzieć. („Och, mamo od tej strony nie wyglądam korzystnie, widać tylko mój czerwony nosek! Proszę zmień perspektywę fotografowania”). Od Ciebie zależy to, czy dziecko wypadnie korzystnie na fotografii. Eksperymentuj z różnymi punktami widzenia podczas robienia zdjęć i nie przerywaj, gdy już znajdziesz ten właściwy. Jeśli dziecko jest nadal w określonej pozycji – fotografuj!
3. Posprzątaj tło
Spróbuj wyeliminować bałagan w tle. Stosy zabawek lub innych elementów będą odciągać uwagę widza od dziecka.
4. Bądź blisko
Robienie zdjęcia dziecku z niewielkiej odległości sprawi, że uchwycisz więcej szczegółów a efekty będą zachwycające.
Nie musisz robić jedynie zbliżeń twarzy dziecka (która bez wątpienia jest najpiękniejszą buźką na świecie). Spróbuj fotografować inne elementy ciała i ubrania: ich małe rączki, nóżki i buciki. To działa!
5 . Szukaj naturalnego światła
Światło może wykreować lub zniszczyć zdjęcie. Najlepsze światło do robienia zdjęć dziecku to światło naturalne. Najlepsze naturalne światło jest po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca ( pamiętasz „złote godziny”?). Jeżeli jesteście zmuszeni do robienia zdjęć w pomieszczeniach zamkniętych, spróbujcie przesunąć się w kierunku okna, aby wykorzystać światło z zewnątrz. Najlepszym sposobem na naukę jest eksperymentowanie. Wypróbuj różne techniki oświetlenia, aby odkryć to, co najlepsze dla Ciebie i dziecka.
6. Fotografuj w czerni i bieli
Czy tego chcemy, czy nie nasze dzieci nie zawsze wyglądają jak te z reklamy Gerbera. Czasami mają czerwone policzki, zasmarkane noski, zaczerwienione oczy itd. Zdjęcia robione w kolorze zarejestrują każdy tego typu mankament urody. Fotografia czarno- biała stara się złagodzić obraz i wyeliminuje większość „usterek” dziecięcej cery.
7. Nie zapomnij o sobie
Fotografia dziecięca to nie tylko fotografowanie dziecka. To również fotografowanie tego, co znajduje się w jego otoczeniu. Dziecko to również jego rodzina i przyjaciele. Wiem, że łatwiej fotografować niż być fotografowanym („Wyglądam grubo, jak ja jestem ubrana! Nieeee! Tylko nie rób mi teraz zdjęcia, bo jestem nieuczesana”!) Warto jednak poświęcić się dla sprawy.
Uwierz mi, gdy dziecko dorośnie znacznie chętniej będzie oglądać swoje fotografie widząc siebie w otoczeniu swoich bliskich niż tylko zdjęcia, na których jest tylko i wyłącznie sam.
Drodzy Rodzice, dostaliście pakiet najważniejszych informacji. Teraz do dzieła!
Pozdrawiam i do zobaczenia w gronie fotografujących Rodziców!
Katarzyna Biernacka i zespół Akademii Fotografii Dziecięcej
———————-
W tekście wykorzystano fotografie Mam Akademii- wszelkie prawa zastrzeżone
Zdjęcie 1: Wykonane przez Joanna Śledzińska, Lipków
Zdjęcie 2: Wykonane przez Dorota R., Warszawa Białołęka
Zdjęcie 3: Wykonane przez nulka, Poznań
Wszystkie Mamy zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy z tego zakresu zapraszamy na internetowe kursy do Akademii Fotografii Dziecięcej (http://www.akademia-fotografii-dzieciecej.pl) oraz na stacjonarne warsztaty fotografii www.wielkiewarsztatyfotografii.pl
(Dodano: 2011-04-10)