Rynek puzzli dla dzieci w Polsce jest dość mocno opanowany przez dwa rodzaje – albo układanki stworzone są ze zdjęć, np. małych zwierząt (szczeniąt, kociąt, źrebiąt etc.), albo z kadrów kreskówek Disneya, wśród których prym wiedzie Kubuś Puchatek. No, dobrze, tylko gdzie jest cała reszta świata, w tym sztuka dla dzieci, która mogłaby się na tych puzzlach znaleźć?
Trzeba się nieźle naszukać, by odnaleźć w tym gąszczu jakąś ciekawą grafikę, nietypowe ilustracje, najlepiej takie, które mogą przekazać wiedzę o świecie. Zdaje się, że ziarenko nadziei zostało już zasiane i powoli kiełkuje, dając plon w postaci pierwszych niebanalnych układanek polskich producentów.
Okazuje się, że wdzięcznym tematem jest mapa Polski. Wcześniej firma Zuzu Toys, a teraz CzuCzu wydała puzzle z jej konturami, zaznaczonymi województwami (każde innym kolorem) i charakterystycznymi zabytkami, zwierzętami i obiektami, jakie się z nimi kojarzą oraz czynnościami, jakimi można się zajmować.
Na dużym obrazku (48x68cm) po ułożeniu 84 elementów znajdziemy m.in. zamek w Malborku, Basztę Siedmiu Płaszczy w Szczecinie, palisadę z wieżą w Biskupinie, Pałac Branickich w Białymstoku, Zamek Książ w Wałbrzychu, zamek w Mosznej, chatę łowicką czy chatę zakopiańską. Architektura przeplata się z fauną: łosiem, żubrem, wydrą, fokami czy rysiem. Ta z kolei z florą (co się nie zmieściło w granicach Polski, znajduje się poza jej obrysem): dąb Bartek, lilia złotogłów, brzoza, szarotka alpejska, zarzyczka górska, winogrona, kalina, dziewanna etc. Do tego jeszcze postacie dzieci uprawiających sporty: windsurfing, kitesurfing, kajakarstwo, narciarstwo, wspinaczkę, turystykę górską, taniec czy paralotniarstwo. Oj, dzieje się na tym obrazku niezmiernie dużo!
Po ułożeniu obrazek jest pionowy, co się raczej rzadko zdarza, a jego szczególną wartością jest dostarczenie wiedzy o Polsce. Wymienione przeze mnie budowle, rośliny i zwierzęta są podpisane, więc wszystkie można sobie później sprawdzić w odpowiednich źródłach. Oprócz tego można „wyłapać także” symbole: mapę i godło Polski, warszawską Syrenkę, poznańskie Koziołki, wrocławskiego krasnala etc.
Ta wielość i różnorodność sprawia, że układanka nie powinna się szybko znudzić. Skierowana jest dla dzieci powyżej 5 roku życia, ale dzieciom, które już dobrze czytają, powinna sprawić dodatkową satysfakcję. Polecam!
Agata Hołubowska
Ocena: 5
Puzzle Mapa Polski
Il. Agnieszka Malarczyk
Wyd. Bright Junior Media, Kraków 2013
Wiek: 5+
(Dodano: 2014-03-14)