Kolejne nowości w serii „Czytam sobie”

Wrześniowe nowości z pierwszego poziomu serii Czytam sobie to zaproszenie na niepowtarzalną wycieczkę po dawnej Polsce. Wielbiciele opowieści z dreszczykiem odwiedzą legendarnego smoka wawelskiego. Ciekawi zamierzchłych czasów przeczytają, jak wyglądało życie ludzi w Polsce pierwszych Piastów. A ci, którzy lubią zadawać trudne pytania, poznają historię małego Mikołaja Kopernika, który został wielkim astronomem. Czytam sobie to trzypoziomowa bestsellerowa seria wspierająca naukę czytania dzieci w wieku 5–7 lat. Fascynujące historie i piękne ilustracje już od 14. września dostępne dla najmłodszych czytelników!

okładki książek

Nowe tytuły w serii „Czytam sobie”, wyd. Egmont

Książki z serii Czytam sobie zostały napisane i zilustrowane przez najlepszych polskich twórców. W najnowszych propozycjach znalazły się trzy tytuły z poziomu 1. Dwa tytuły z linii fakty: „W kraju Polan. O dawnej Polsce”, „Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie” oraz jeden tytuł z linii legendy: „O smoku spod Wawelu”. Historie zawsze wciągające, czasem z dreszczykiem, innym razem pełne humoru, przygód, emocji i wzruszeń, zachęcą najmłodszych do samodzielnego czytania. Porywającym opowieściom towarzyszą piękne, niebanalne ilustracje. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

W dzisiejszych czasach książki coraz częściej wypiera technologia i Internet. Łatwiej obejrzeć jakiś film, niż sięgnąć po książkę. Dlatego to rodzicom powinno zależeć, by zarazić dzieci pasją czytania i dawać dobry przykład. Magdalena Kordaszewska – trener dziecięcy, absolwentka Wydziału Zarządzania UW i Psychologii pozytywnej w edukacji i wychowaniu, podpowiada, jakie korzyści niesie samodzielne czytanie książek przez dzieci:

Po pierwsze
Samodzielne czytanie stymuluje umysł, ponieważ jest to proces bardziej skomplikowany niż samo oglądanie obrazków. Pobudzeniu ulega jednocześnie wiele obszarów w mózgu, które między innymi odpowiadają za widzenie, język i asocjacje pojęciowe.

Po drugie
Czytanie zdecydowanie rozwija zdolności językowe oraz wzbogaca doświadczenie dziecka, dzięki czemu ma ono możliwość uczenia się wyrażania własnych myśli, ale również rozumienia innych ludzi. Czytanie poszerza słownictwo dzieci, dzięki czemu są one w stanie lepiej zwerbalizować to, co czują, lepiej wyrazić własne emocje. Dodatkowo bajki również rozwijają myślenie, pokazują związki przyczynowo-skutkowe, motywują do analizowania i wyciągania wniosków, dzięki czemu maluchy nabywają odpowiednie kompetencje społeczne.

Po trzecie
Samo czytanie tak bardzo angażuje wiele ośrodków mózgu, że w wielu przypadkach pozwala dzieciom i dorosłym się zrelaksować. Przenosząc się do świata fantazji, pociecha ma możliwość oderwania się od rzeczywistości, od otaczających ją problemów. Dostaje w zamian wytchnienie i ciszę, której w dzisiejszym multimedialnym świecie często brakuje.

Po czwarte
Czytając książki, nasze dzieci wkładają w to niemały wysiłek, a żeby poznać zakończenie historii, muszą wytrwać w czytaniu do ostatniej kartki. Dzięki temu uczą się realizować wyznaczone cele, nabywają umiejętności odraczania gratyfikacji, rozwijając koncentrację oraz cierpliwość, co, jak łatwo zaobserwować, w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne, bo wszystko chcemy mieć już, na teraz. Dodatkowo w skupianiu uwagi dzieciom przeszkadzają zewsząd docierające do nich bodźce, a czytając, uczą się i relaksować, i ograniczać dopływ bodźców, by mogły się skupić na czytanej historii.

Po piąte
Jak już wspomniano obcowanie z książką rozwija inteligencję emocjonalną i uczy dzieci nazywania, rozpoznawania oraz wyrażania własnych emocji.
W nauce czytania pomoże seria Czytam sobie. Łączy ona intrygująco stworzone opowiadania z ciekawymi ilustracjami. W tej serii książek znajdziecie kilka rozwiązań ułatwiających samodzielną naukę czytania przez dzieci. Książki są pisane dużym i wyraźnym tekstem, który znajduje się na dole każdej strony. Młody czytelnik, ćwicząc wzrok, często pomaga sobie, wodząc po czytanych wyrazach palcem. Na co drugiej stronie występuje wyraz podzielony na głoski – głoskowanie to kolejna umiejętność ułatwiająca płynne czytanie. Na stronach jest niewiele tekstu, jedno-dwa zdania, zatem młody czytelnik może samodzielnie przeczytać książkę od deski do deski, mając ogromną satysfakcję i poczucie sukcesu. A teksty są intrygujące i zabawne, co z pewnością spodoba się dzieciom.

NOWOŚCI

O smoku spod Wawelu
Autor: Wojciech Widłak
Ilustratorka: Jola Richter-Magnuszewska
wyd. Egmont
premiera: 14 września 2016

Mieszkańcy Krakowa są przerażeni. W jamie pod Wawelem zamieszkał straszliwy smok. Ma ogromny apetyt i zjada dosłownie wszystko, co napotka na swojej drodze. Czy znajdzie się śmiałek, który zdoła go pokonać? Legenda o smoku wawelskim w nowej odsłonie autorstwa mistrza pióra – Wojciecha Widłaka.
Wojciech Widłak (autor)

O autorze: W dzieciństwie bardzo lubił baśnie i rozmaite niezwykłe opowieści. Gdyby ktoś mu wtedy powiedział, że po latach sam je będzie pisał, na pewno by nie uwierzył. Okazuje się, że życie, tak jak baśnie, może być pełne niespodzianek!

Od autora: Kiedy dawno, dawno temu urodziłem się w Krakowie, nie było już tam smoka! Bardzo wcześnie się dowiedziałem, co się z nim stało, ale całkiem niedawno – skąd się wziął w mieście. Teraz Ty też się możesz tego dowiedzieć…

Jola Richter-Magnuszewska (ilustratorka)

O ilustratorce: Maluje, rysuje i wycina ilustracje do książek, podręczników i „Świerszczyka”. Bardzo lubi swoją pracę, bo nie wychodząc z domu, może latać po bajkowych przestworzach. Mieszka z rodziną w Innej Bajce – drewnianej chacie na skraju Beskidu Niskiego.

Od ilustratorki: Mieszkając w Krakowie, lubiłam zaglądać do Smoczej Jamy i wyobrażać sobie, co by było, gdyby znowu zamieszkał w niej smok. Czy znalazłby się jakiś dzielny Dratewka, aby go pokonać? Podczas pracy nad „O smoku spod Wawelu” zrozumiałam, że każdy z nas bywa takim Dratewką i musi stoczyć walkę ze smokiem – czasem ogromnym jak ten z książki, a czasem małym jak jaszczurka. Zastanawiam się tylko czy każdy z nas potrafiłby potem uszyć sobie ze smoczej skóry buty…

prof. Grzegorz Leszczyński (konsultant)

O konsultancie: Jest prodziekanem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawcą literatury dla dzieci i młodzieży.

Od konsultanta: Jak powstały legendy? Ktoś opowiedział o jakimś zdarzeniu, ktoś inny przekazał tę opowieść dalej i dalej… Gdy wędrowała z ust do ust, coraz więcej w niej było zmyślenia, coraz mniej związku z tym, co rzeczywiście się wydarzyło. Każdy coś od siebie dodawał, coś zmieniał, połączył kilka opowieści w jedną albo przeciwnie: dłuższą podzielił na kilka mniejszych. I tak jest do dziś. Każdy z pisarzy opowiada legendę w nieco inny sposób, zgodnie z tym, co podpowiada mu wyobraźnia. Dlatego każda opowieść o smoku wawelskim jest trochę inna. I to w legendach jest najpiękniejsze, że każdy, kto się nimi zachwycił, może przedstawiać je po swojemu.

W kraju Polan. O dawnej Polsce
Autor: Zofia Stanecka
Ilustratorka: Magda Kozieł-Nowak
wyd. Egmont
premiera: 14 września 2016

Wyobrażaliście sobie kiedyś, jak wyglądałoby Wasze życie, gdybyście urodzili się dawno temu? Dzięki tej książce przeniesiecie się do średniowiecza, do czasów panowania księcia Mieszka. Witajcie w kraju Polan!
Zofia Stanecka (autorka)

O autorce: Pisze o Basi i o Samo Dzielnym, o świętach narodowych, o tym, jak stać się damą albo rycerzem, jak poznawać świat dziadka i którędy przenieść się na drugą stronę czasu. Czasem opisuje trolle lub roboty. Wyjątkowo lubi pisać baśnie, na przykład o świętym spokoju.

Od autorki: Lubię wyobrażać sobie, jak wyglądałoby moje życie, gdybym urodziła się dawno temu. Na przykład w średniowieczu, za panowania księcia Mieszka. Pisanie pozwala mi przenieść się w czasie i otworzyć drzwi do przeszłości przed czytelnikami. A więc… Zapraszam do kraju Polan!
Magda Kozieł-Nowak (ilustratorka)

O ilustratorce: Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Już w wieku dwóch lat planowała zostać ilustratorką, czego dowodem są książki z dzieciństwa. Niemal każdą stronę z uporem wypełniała dodatkowymi rysunkami. Plan jest ciągle realizowany dzięki współpracy z wieloma wydawnictwami. Ma nadzieję, że nigdy nie zabraknie jej książek do pokolorowania.

Od ilustratorki: Wyobraź sobie, że mieszkasz w grodzie otoczonym fosą i gęstymi lasami. Jak wygląda Twój strój, czy jest nudno, gdy nie ma komputera? Czy podpłomyk może być smaczniejszy od pizzy? Ta książka pomoże Ci cofnąć się w czasie i poczuć, jak żyło się w kraju Polan.

dr Grzegorz Pac (konsultant)
O konsultancie: Jest historykiem, adiunktem w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował w Warszawie, Belfaście i Kilonii, pracował na University of Notre Dame w USA i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w historii średniowiecznej, interesuje się rolą kobiet, ideologią władzy i kultem świętych.

Od konsultanta: Pewnie już wiesz, że w innych krajach dzieci, chociaż niewiele się od Ciebie różnią, żyją trochę inaczej niż Ty. Mieszkają w innych domach, jedzą inne rzeczy, bawią się w inne zabawy. Ale czy wiesz, że także tu, gdzie mieszkasz, ludzie żyli kiedyś zupełnie inaczej? Poznaj historię chłopca, który żył bardzo, bardzo dawno temu, gdy nasz kraj dopiero powstawał.

Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie
Autorka: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustratorka: Katarzyna Bajerowicz
wyd. Egmont
premiera: 14 września 2016

Kiedy Mikołaj Kopernik był małym chłopcem, lubił patrzeć w niebo pełne gwiazd. Nie bał się zadawać pytań, gdy coś go zainteresowało lub budziło jego wątpliwości. To między innymi dzięki temu, już jako znany astronom, dokonał odkryć, które rozsławiły jego imię w całym świecie.
Anna Czerwińska-Rydel (autorka)

O autorce: Muzyk, pedagog, autorka licznych i nagradzanych książek biograficznych dla dzieci i młodzieży. Uwielbia pisać o wielkich ludziach i ich pasjach. Przez wiele lat współpracowała z radiem, tworząc m.in. słuchowiska dla dzieci. Zapalona czytelniczka. Mama Alicji i Krzysia. Lubi ciepłą szarlotkę o każdej porze. Codziennie rano otwiera okno i szuka natchnienia. Jak już je znajdzie, to pisze i pisze – bez końca.

Od autorki: Lubię obroty. Zwłaszcza miłe i niespodziewane obroty spraw. Można wtedy znaleźć się na zupełnie innej planecie i z dystansem spojrzeć na Ziemię. Kopernik to potrafił. Może i mnie się uda?

dr Weronika Śliwa (konsultantka)
O konsultantce: Jest astronomem i autorką licznych artykułów popularnonaukowych, a także współautorką podręczników do fizyki i astronomii. Szczególnie interesuje się kosmologią i poszukiwaniami planet pozasłonecznych. Od 2008 r. jest kierownikiem Nieba Kopernika – planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Od konsultantki: O dzieciństwie Mikołaja Kopernika nie wiemy zbyt wiele, nie można jednak wykluczyć, że już w Toruniu rozwinęło się w nim zainteresowanie astronomią. Dzięki tej książeczce możemy się przypatrzeć hipotetycznym scenkom z jego młodości. Dowiemy się też, na czym polegała stworzona w późniejszych latach teoria kopernikańska.

www.czytamsobie.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz