„Na Giewont się patrzy” – premiera książki

W miejscu wyjątkowym, gdzie jest wspaniały widok na Giewont, tradycje są niezmiernie silne, a klimat nigdy nie rozpieszczał swoich mieszkańców, najstarsi górale otworzyli przed autorkami swoje domy i serca. Opowiedzieli o swoim dzieciństwie i życiu codziennym. Wspominali czytanie przy świetle lampy naftowej, dom składający się z białej i czarnej izby, darcie pierza, a także tragiczne dzieje wojenne.

Ich wzruszające historie Barbara Caillot Dubus i Aleksandra Karkowska przeplotły starymi zdjęciami z rodzinnych albumów i współczesnymi portretami swoich rozmówców. Zobaczycie, jak wyglądało codzienne życie górali pod Giewontem! Poznacie tamten jakże inny świat!

na-giewont-sie-patrzy-promocja_strona_2

Dajmy młodym inspirację do rozmów ze starszymi, którzy poczują się potrzebni. Przerzućmy kładkę między pokoleniami. Dbajmy o pamięć, ona jest przyszłością przeszłości.

Zapraszamy na spotkania:

25.10.2016 Prapremiera w Kościelisku-Dom Ludowy, godz.18:00
29.10.2016 Targi Książki w Krakowie: 10:00-12:00 Warsztaty “Dawno temu w Tatrach”
Dziecięca Strefa Warsztatowej. A66
14:00-15:00 Podpisywanie książki na stoisku TPN. A1
02.11.2016 Wieczór autorski w Warszawie, Dom Spotkań z Historią, godz.18:00

Fragmenty IV okładki:
„Przy piecu się siedziało, światła nie było, ino świeca czy lampa naftowa. Trzeba było przykręcać knot, żeby naftę oszczędzać. Jak zimą była pełnia, to przy księżycu my czytali”.
„Specjalnie my się nie bili, jakbyśmy się pobili, to by nas ojcowie pogodzili”
„Ojciec stolarz zrobił nam narcięta, takie kombinowane. Zagiął deski, przybił rzemień i narty były. Buty do nich mielimy gumiane albo kierpcośki. Na nartach my jeździli wkoło chałupy”.
„Było biednie, surowo i prosto. Nikt nie miał pretensji do nikogo, bo i o co”.

Krótki film promujący książkę „Na Giewont się patrzy” został zrealizowany przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Patronaty: Muzeum Tatrzańskie, Związek Podhalan w Polsce, Gmina Kościelisko, Zakopane.pl

na-giewont-sie-patrzy-okladka

Na Giewont się patrzy
Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska
wyd. Oficyna Wydawnicza Oryginały

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz