Czy teatr może być dla dzieci atrakcyjny? Bilety wyprzedane na kilka tygodni przed spektaklem, pozwalają sądzić, że tak. Coraz więcej rodziców nie tylko kupuje bilety, ale również chce przygotować dziecko na takie wyjście. Czasem jednak dorosłym brakuje kompetencji albo nie umieją niektórych rzeczy tłumaczyć językiem zrozumiałym dla najmłodszych. Teraz nie muszą się tym przejmować, bo na rynku wydawniczym pojawiła się książka, która wszystko przystępnie tłumaczy.
„Z Duchem (do) Teatru” to najprawdziwszy leksykon wiedzy o tej dziedzinie sztuki. Książka nie jest obszerna, a mimo to znalazło się w niej mnóstwo, mniej i bardziej znanych, terminów teatralnych. Na początku uwagę zwraca wyklejka, będąca kolażem napisów znajdujących się kiedyś na afiszach i okładkach czasopism teatralnych. Trudno się nią nie zachwycić. Warto jednak oderwać od niej wzrok i zacząć tę książkę czytać.
Znajdziemy w niej wszystkie najważniejsze dla młodego widza terminy teatralne. Są pojęcia dobrze znane, takie jak premiera, próba i aktor. Są również te nieco bardziej tajemnicze, a wśród nich między innymi proscenium, blackout i praktykabel. Nie zabrakło również fragmentów dotyczących zachowania w teatrze, z nich dzieci dowiedzą się, gdzie po wejściu do teatru należy zostawić płaszcze. Autorka przypomina również małym czytelnikom (choć czasem będąc w teatrze mam wrażenie, że przydałoby się to również starszym), że przed rozpoczęciem spektaklu trzeba wyłączyć komórkę, podczas spektaklu nie można jeść, a klaszcze się tylko po jego zakończeniu (a nie w trakcie). Na każdej stronie pojawia się Duch Teatru, znawca wszystkich zakamarków i specjalista od teatralnych przesądów. On wie, dlaczego aktorzy nie powinni gwizdać i dlaczego teatry nie grają w poniedziałki. Teraz swoją wiedzą chętnie dzieli się z czytelnikami. A oni chłoną kolejne informacje, bo książka napisana została prostym językiem, który z pewnością zrozumieją mali czytelnicy. Zrozumieją i bardzo dużo z tej książki zapamiętają.
Bez wahania poleciłabym tę książkę wszystkim nauczycielom, bibliotekarzom i osobom, które prowadzą grupy teatralne. Każdy z nich znajdzie w niej coś dla siebie i swoich uczniów. Warto, przed pierwszym (ale i kolejnym) wyjściem do teatru poprosić Ducha o pomoc, niech wskaże miłośnikom sztuki najciekawsze miejsca i rzeczy, bez których teatr nie mógłby istnieć.
Nika Jaworowska-Duchlińska stworzyła wspaniałą książkę. Ducha-przewodnika polubi każdy i nikt nie powinien się go bać. Bo jest on dobrym duchem niezwykłego miejsca, o którym chce opowiedzieć czytelnikom. Robi to w sposób bardzo interesujący i, co najważniejsze, tak ciekawy, że każdy, kto tę książkę przeczyta, zapragnie wybrać się do teatru, żeby to wszystko zobaczyć na własne oczy!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Z Duchem (do) Teatru
tekst i ilustracje Nika Jaworowska-Duchlińska
wyd. Bajka, 2017
wiek: 6+