Księgarnia Dwie Siostry organizuje w 2017 r. cykl bezpłatnych spotkań dla dzieci inspirowanych najlepszymi książkami dziecięcymi – Klub Książkożerców – którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród młodych odbiorców w atrakcyjnej formie przez zaspokajanie naturalnych czytelniczych potrzeb dzieci oraz zachęcanie ich do regularnego sięgania po książkę. Ponadto chcielibyśmy zaangażować rodziców w proces wybierania pozycji ciekawych i dopasowanych do potrzeb dziecka oraz zmiana w postrzeganiu funkcji książki dla dzieci z perspektywy rodzica, uświadomienie roli emocjonalnej oraz radości z czytania. Na cykl składać się będą spotkania z autorami i ilustrowanymi, warsztaty plastyczne i literackie oraz miniprzedstawienia teatralne nawiązujące do treści ciekawych i wartościowych książek dostępnych na rynku. Wstęp bezpłatny (obowiązują zapisy).
Spotkania odbywają się na warszawskim Powiślu, w Księgarni Dwie Siostry (al. 3 Maja 2).
9 września, sobota, godz. 12.00–13.30 Spotkanie z Basią – warsztaty literacko-plastyczne z Zofią Stanecką i Marianną Oklejak
Znacie Basię? Chodzi do przedszkola, ma wielu przyjaciół, ulubioną bluzkę w paski i ukochanego miśka Zdziśka. Na spotkaniu autorka Zofia Stanecka i ilustratorka Marianna
Oklejak opowiedzą o Basi, przeczytają fragment książki i pokażą krótkie przedstawienie o pirackich przygodach dziewczynki. Razem z ilustratorką sprawdzimy, kto zamieszkuje podwodne głębiny.
Seria „Basia”, Zofia Stanecka, il. Marianna Oklejak (Wydawnictwo Egmont) Zajęcia dla dzieci w wieku 3–6 lat. Zapisy: ksiegarnia@wydawnictwodwiesiostry.pl
16 września, sobota, godz. 12.00–13.30 IBBY Dzieciom: orientalne warsztaty literacko-plastyczne wokół książki „Klechdy sezamowe”
Wyruszmy w podróż do dalekich, pachnących kardamonem i wodą różaną krain, pełnych czarów i drogocennych skarbów. Za pretekst posłużą nam Klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana z ilustracjami Jana Lenicy. Posłuchamy baśni o pięknej Parysadzie, która nie potrafiła płakać, i skomponujemy kolorowe orientalne mozaiki, których nie powstydziłby się w swoim pałacu nawet najpotężniejszy sułtan.
Prowadzenie: Marta Todys (Polska Sekcja IBBY)
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–9 lat.
Zapisy: ksiegarnia@wydawnictwodwiesiostry.pl
23 września, sobota, godz. 12.00–13.00 Akademia Małego Widza: spektakl dla dzieci „Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie”
Na zajęciach Akademii Małego Widza poznawaliśmy już różne rodzaje ekspresji teatralnej, tworzyliśmy kukiełki i wystawialiśmy teatr cieni. Tym razem przypadnie nam rola widowni – aktorki Joanna Płóciennik i Marta Grądzka zapraszają nas na swoje przedstawienie.
Rumak Romuald pragnie być bohaterem. Niestety we wszystkich dotychczasowych historiach był po prostu koniem. Dlatego ciągle jest rozczarowany.
Zapraszamy na spektakl o poczuciu własnej wartości i przyjemności, którą można odnaleźć w podejmowaniu samodzielnych działań.
Przedstawienie Joanny Płóciennik i Marty Grądzkiej na podstawie książki Maliny Prześlugi „Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie” z ilustracjami Jagi Słowińskiej (Wydawnictwo Tashka)
Zajęcia dla dzieci w wieku 3–10 lat.
Zapisy: ksiegarnia@wydawnictwodwiesiostry.pl
30 września, sobota, godz. 12.00–13.30 Akademia Małego Widza: „Lodorosty i bluszczary” – robimy teatr cieni!
Jesień do doskonała pora na czytanie poezji. Ożywmy ją! Na warsztat bierzemy wiersze Jerzego
Ficowskiego ze zbioru „Lodorosty i bluszczary”. Na ich podstawie wystawimy niepowtarzalny – bo improwizowany – spektakl teatru cieni. Użyjemy do tego celu bardzo dziwnego urządzenia zwanego grafoskopem.
„Lodorosty i bluszczary” Jerzy Ficowski, il. Gosia Herba (Wydawnictwo Wolno)
Prowadzenie: aktor Michał Domański
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–9 lat.
Zapisy: ksiegarnia@wydawnictwodwiesiostry.pl
Cykl został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”.
Strona projektu http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/art-klub_ksiazkozercow__o_projekcie_.html