Wiosna nas w tym roku nie rozpieszcza, więc rozpieśćmy się sami, tymi spektaklami! Oto przegląd przedstawień, jakie rekomendujemy w Warszawie w maju. Dajcie się porwać Piotrusiowi Panu, zabrać do krainy bajki, spotkajcie się z nieco różowym gościem, Panem Kleksem lub Kubą i Bubą.
1. Teatr Guliwer, „Różowy gość”, dla dzieci od 4 lat.
Ten różowy stwór pojawia się niespodziewanie w środku nocy w mieszkaniu zwyczajnej rodziny. Dzieci są zachwycone nowym przybyszem szukającym schronienia w ich mieszkaniu, ale ta groteskowa sytuacja zaburza rodzinne relacje i przyzwyczajenia. Różowy gość jest otwarty i wesoły. Jego przybycie sprawia, że rodzina ma okazję spojrzeć na siebie z innej strony, dostrzec słabości i dowiedzieć się wiele o sobie. A w efekcie uciec od stereotypów. Zaletami przedstawienia są groteskowy humor, elementy teatru cieni i muzyka na żywo.
http://www.teatrguliwer.waw.pl
2. Teatr Baj, „Szkoła marzeń, czyli Akademia Pana Kleksa”, dla dzieci od 7 lat.
Większość dorosłych ma w pamięci niezapomnianą filmową adaptację z czasów swojego dzieciństwa. Teraz mają okazję na powrót do Akademii w wydaniu teatralnym. Do Szkoły Marzeń zaprasza wszystkie puste głowy i głowy w chmurach Ambroży Kleks – doktor filozofii i medycyny, magister spraw zmyślonych i wiedzy niepojętej, sławny mędrzec, dziwak i podróżnik. Teatr Baj zaprasza wszystkich chętnych, pragnących przekazać zdobytą wiedzę następnym pokoleniom.
3. Teatr Rampa, „W pogoni za bajką”, dla dzieci od 7 lat.
Do krainy bajki zabierze nas również teatralno-musicalowa zabawa przygotowana na scenie teatru Rampa. Całe przedstawienie oparte jest na znanych bajkowych wątkach i losach znanych i całkiem nowych bohaterów. Głównym z nich jest wiecznie zajęty król Sukcesso Pałer, któremu królewna Rebella postanawia ukryć berło, co daje początek wielu fascynującym przygodom. W spektaklu przeplatają się dwa światy: podziemny świat nieczytanych bajek oraz zabiegany świat współczesnego królestwa, a w nich wiele bajek. Mieszają się konwencje i symbole, a całość spektaklu to muzyczna opowieść w zaskakującej i nowoczesnej formie.
4. Teatr Maskarada, „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”, dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.
Grzegorz Kasdepke to autor popularnych i lubianych przez dzieci książek, a spektakl „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” powstał na podstawie książki o tym samym tytule (wyd. Literatura). Kuba i Buba to niesforne bliźnięta, które trudno od siebie odróżnić. Z nimi i ich perypetiami zawsze jest wesoło!
Teatr Maskarada zaczyna już w maju świętowanie dnia dziecka. Wraz ze spektaklem „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” księgarnia Tarabuk zaprezentuje specjalną ofertę książek.
5. Teatr Studio Buffo, „Piotruś Pan”, musical dla dzieci i dorosłych.
Teksty – Jeremi Przybora, muzyka – Janusz Stokłosa, reżyseria i scenografia – Janusz Józefowicz. Te nazwiska gwarantują wspaniałe przeżycia każdemu, kto zdecyduje się wziąć udział w tym zachwycającym widowisku, jakim jest „Piotruś Pan” w Teatrze Studio Buffo. Spektakl zaskakuje od pierwszych minut, zaczynając się pełną rozmachu sceną z wkraczającymi z pochodniami Indianami. A każda kolejna scena niesie ze sobą inny efekt zaskoczenia. Czeka na nas liczna obsada. Oprócz charyzmatycznego Piotrusia Pana są jeszcze wszyscy jego przyjaciele, pięknie śpiewająca Wendy i jej bracia, a wszystkich zobaczymy fruwających nad naszymi głowami! Dodajmy do tego tłum tańczących i śpiewających Indian w bajecznych strojach, wygimnastykowanych piratów wspinających się pod sam dach sceny, wśród których wiedzie prym Kapitan Hak. Wiele efektów specjalnych, szybkie tempo, humor, feeria barw i cała rzesza uzdolnionych dziecięcych aktorów to tylko niewielka część zalet tego muzycznego widowiska dla całej rodziny.
Olga Kubiak-Skwarek/bzikkulturalny.pl
zdjęcia ze stron Teatrów