TEATR – dotknij w Koninie

banerek dotknij 1200x628

TEATR – dotknij (Konin) to innowacyjny, międzygeneracyjny projekt edukacyjny dedykowany przede wszystkim seniorom oraz dzieciom najnajmłodszym – w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat, a także ich bliskim dorosłymosobom zajmującym się edukacją oraz studentom kierunków pedagogicznych. Głównym założeniem projektu jest stymulowanie aktywności w ramach twórczej i kreatywnej współpracy odbiorców z artystami.

To spotkanie ze sztuką w zupełnie nowej formie.

Zaprosimy do wspólnej kreacji rodziny z bardzo małymi dziećmi – w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat, a także studentów, seniorów i edukatorów. Razem z artystami i pedagogami z całej Polski uczestnicy warsztatów będą tworzyć, bawić się, rozwijać i doświadczać.

TEATR – dotknij to cykl kreatywnych warsztatów, które eksplorują zmysł dotyku i poszukują inspiracji w materii teatralnej.

TEATR – dotknij to także unikatowa instalacja i spektakl pt. „Łaskotki”. Specjalnie z myślą o rodzinach z naprawdę maleńkimi dziećmi – w wieku od 0 do 18 miesięcy, czerpiąc inspirację z warsztatów odbywających się w trakcie trwania projektu, artyści wykreują miłą w dotyku, bezpieczną i stymulującą rozwój oraz relacje przestrzeń. „Łaskotki” połączą taniec, muzykę tworzoną na żywo oraz śpiew – będą pięknym, sensoryczny, rodzinnym doświadczeniem.

TEATR – dotknij to zajęcia taneczne, scenograficzne, muzyczne, producenckie i wiele innych, w ramach których wszyscy uczestnicy przekonają się, że dotknięcie teatru może stać się świetnym sposobem na rozwijanie własnych kompetencji i pobudzanie kreatywności.

Koordynator merytoryczny: Alicja Morawska-Rubczak (reżyserka, pedagożka teatru, współpracująca z wiodącymi polskimi i światowymi organizacjami zajmującymi się sztuką dla dzieci)

WARSZTATY:

TEATR – dotknij/0+: warsztaty skierowane do rodzin z bardzo małymi dziećmi (0-5 lat)

To cykl kreatywnych, weekendowych warsztatów rodzinnych. Zapraszamy do wspólnego doświadczania świata w zupełnie nowej formie. Dotkniemy takich dziedzin jak taniec, choreografia, scenografia, projektowanie. Warsztaty będą świetną okazją do wspólnej zabawy, pogłębiania więzi, rozwijania się i czerpania wzajemnych inspiracji.

W ramach działań rodziny spotykać się będą z artystami, będącymi również specjalistami w dziedzinie edukacji.

Łatytaty – prowadzenie Jakub Drzastwa
uspoKOJENIE – prowadzenie Anna Dziedzic
Obrysy – prowadzenie Magda Wolnicka
zGRAni – prowadzenie Monika Kiwak

TEATR – dotknij/60+: warsztaty skierowane do seniorów

Cykl warsztatów twórczych zapraszających osoby w wieku powyżej 60 lat, do kreatywnej współpracy z artystami. Korzystając z różnych dziedzin sztuki teatru (m.in. muzyka, choreografia, scenografia) artyści i edukatorzy, bazując na naturalnym potencjale grupy i możliwościach osób biorących udział w warsztatach, stworzą warunki do twórczej ekspresji, zachęcą do działania i wspólnej kreacji.

Łatytaty – prowadzenie Jakub Drzastwa
uspoKOJENIE – prowadzenie Anna Dziedzic
Obrysy – prowadzenie Magda Wolnicka
zGRAni – prowadzenie Monika Kiwak

Łatytaty – prowadzenie Jakub Drzastwa

rodziny – 10 rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat | 28.05.2017 | g. 12.00-14.00 | CKiS w Koninie (Okólna 47a)

seniorzy – grupa 18 osób | 29.05.2017 | g. 11.00-13.00 | CKiS w Koninie

Warsztaty ze scenografem i projektantem, który przeprowadzi uczestników przez świat projektowania i szycia, tworzenia materiałowych elementów scenograficznych i wspólnej zabawy przy działaniach krawieckich. Do udziału w warsztatach rodzinnych będą zachęcani głównie tatusiowie.

uspoKOJENIE – prowadzenie Anna Dziedzic

rodziny – 10 rodzin z dziećmi w wieku 1-3 lata | 24.06.2017 | g. 12.00-14.00 | CKiS w Koninie (Okólna 47a)

seniorzy – grupa 18 osób | 23.06.2017 | g. 11.00-13.00 | CKiS w Koninie

Warsztaty relaksacyjne wykorzystujące rozmaite techniki swobodnej pracy z ciałem i oddechem. Poprzez wykorzystywanie przede wszystkim uspokojonych, horyzontalnych pozycji ciała, działanie na uczestników dźwiękiem i kolorem, prowadząca przeprowadzi grupy przez kojący świat relaksacji, pozwoli im na wyciszenie, na zwiększenie samoakceptacji i zrozumienia funkcjonowania ciała własnego i bliskich osób. Łącząc swoje doświadczenie choreografa i architekta zajmującego się projektowaniem przestrzeni tekstylnych, prowadząca pozwoli uruchomić zmysł dotyku na różne sposoby.

Obrysy – prowadzenie Magda Wolnicka

rodziny – 10 rodzin z dziećmi w wieku 2-4 lata | 30.09.2017 | g. 12.00-14.00 | CKiS w Koninie (Okólna 47a)

seniorzy – grupa 18 osób | 1.10.2017 | g. 11.00-13.00 | CKiS w Koninie

Warsztaty łączące choreografię i plastykę, podczas których uczestnicy będą tworzyli przestrzenne dzieła sztuki, uruchamiając własne ciała, przy jednoczesnym uruchomieniu pracy kredki/farby na papierze. Następnie stworzone obrazy będą interpretowane lub po prostu „opowiadane” i stworzone zostaną z nich nowe, unikatowe historie.

zGRAni – prowadzenie Monika Kiwak

dzieci – 10 rodzin z dziećmi w wieku 2,5-5 lat | 28.10.2017 | g. 12.00-14.00 | CKiS w Koninie (Okólna 47a)

seniorzy – grupa 18 osób | 27.10.2017 | g. 16.00-18.00 | CKiS w Koninie

Integracyjne warsztaty ruchowe, sięgające do źródeł pedagogiki tańca i czerpiące z żywiołu twórczej zabawy teatralnej, oparte o tworzenie przestrzennej gry planszowej, z wymyślonymi przez grupę zasadami.

TEATR – dotknij/Edukacja

To cykl warsztatów i szkoleń przygotowanych z myślą o edukatorach i studentach (w tym z uniwersytetu trzeciego wieku) z jednej strony – zainteresowanych sztuką oraz rozwijaniem swojego potencjału twórczego i umiejętności pracy artystycznej z dziećmi, z drugiej strony – dla wszystkich tych, którzy poszukują nowych metod pracy z uczniami.

Warsztaty mają wymiar praktyczny, nastawione są na współdziałanie z uczestnikami.

Poprzez pracę ze specjalistami działającymi na polu teatru i sztuk performatywnych, uczestnicy warsztatów będą mogli zdobywać nowe umiejętności, pogłębiać wiedzę, dowiadywać się, w jaki sposób pomysły przekuć w działania. Cykl będzie również okazją do tego, by przekonać się, w jaki sposób sztuka może podnosić kompetencje społeczne, wpływać na budowanie relacji oraz sieci inspirujących kontaktów.

Osoby najbardziej zaangażowane, które po pierwszych zajęciach organizowanych w pierwszej połowie 2017 r., wykażą się największą aktywnością, stworzą grupę Liderów EDU i zostaną zaproszone do udziału w wizytach studyjnych na dwóch poznańskich festiwalach dedykowanych sztuce dla dzieci:

a) maj/czerwiec 2017 Biennale Sztuki dla Dziecka

b) lipiec 2017 Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha

Od konceptu do projektu – prowadzenie Paweł Gałkowski (2 spotkania)

produkcja i promocja wydarzeń artystycznych

2,3.10.2017 | g. 10.00-16.00 | CKiS w Koninie (Okólna 47a)

Uczestnicy opracują w grupach koncepcję projektu z zakresu edukacji kulturalnej i przygotują główne założenia związane z przygotowaniem wniosku aplikacyjnego dla grantodawców. Będzie to również okazja do poznania metodologii zarządzania projektem. Warsztaty będą koncentrowały się na programach grantowych dostępnych dla uczestników. Zdobytą wiedzę uczestnicy będą mogli wykorzystać do tworzenia zarówno mikroprojektów na skalę placówki, w której pracują, jak i do stworzenia większych wydarzeń. Warsztat będzie również ciekawą inspiracją do tworzenia innowacji edukacyjnych.

2) Po nitce do kłębka – prowadzenie Jakub Drzastwa (2 spotkania)

scenografia

6.11., 27.11.2017 | g. 16.30-19.30 | CKiS w Koninie (Okólna 47a)

W ramach warsztatów grupa będzie zgłębiać tajniki tworzenia scenografii z rozmaitych materiałów możliwych do pozyskania bez dużych nakładów finansowych. Jednocześnie nauczy się elementów projektowania, doświadczy w jaki sposób można projekt przekuć w realizację. W ramach swoich działań grupa zaprojektuje i stworzy scenografię – elementy przestrzenne instalacji „Łaskotki”.

Od inspiracji do inscenizacji – prowadzenie Alicja Morawska-Rubczak i Sebastian Świąder (3 spotkania) reżyseria

22.05., 21.09., 4.12.2017 | g. 16.30-19.30| CKiS w Koninie (Okólna 47a)

W ramach warsztatów grupa przejdzie drogę od koncepcji na spektakl lub inne zdarzenie performatywne, aż po jego realizację. Pozna metody twórcze wykorzystywane przez reżyserów i pedagogów teatru w pracy z dziećmi i/lub amatorami. Grupa stanie się również ciałem doradczym reżyserki odpowiedzialnej za opracowanie działań w ramach instalacji „Łaskotki”.

Wszyscy zainteresowani uczestnicy działań w powyższych grupach będą mieli okazję obserwować próby instalacji „Łaskotki”.

INSTALACJA pt. „Łaskotki”

W ramach projektu powstanie także interaktywna instalacja dedykowana dzieciom w wieku od 0 do 18 miesięcy oraz bliskim im dorosłym.

Tancerki, muzyk i wokalistka zaproszą odbiorców do bezpiecznego, przytulnego świata, po którym przewodnikiem będzie zmysł dotyku.

„Łaskotki” to uspokojenie, stymulująca zabawa, podróż do wnętrza relacji i po powierzchni skóry.

Instalację będzie można odwiedzić w Centrum Kultury i Sztuki – Domu Kultury Oskard w Koninie. Jednorazowo zobaczy ją 10 dzieci wraz z towarzyszącymi im dorosłymi (maksymalnie 30 osób).

Prosimy o wcześniejsze zapisy, tel. (63) 243 63 50/51.

Terminy:

9 grudnia:

10.00
12.00
16.00 – premiera

10 grudnia

10.00
12.00
16.00

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY

OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY

mail: sekretariat@ckis.konin.pl

tel: 63 243 63 50/51

Dodaj komentarz