Święto teatru dla NAJmłodszych widzów – druga edycja festiwalu TAKE PART IN ART od września w przestrzeniach Starej Prochowni. Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych – TAKE PART IN ART organizowany przez Teatr Małego Widza i współfinansowany ze środków m.st. Warszawy, to pierwsze w Polsce i jedyne w Warszawie tak duże wydarzenie promujące ideę „teatru inicjacyjnego” – teatru dla dzieci od 1. roku życia.
Dzięki sukcesowi pierwszej edycji festiwalu z 2015 roku i ogromnemu zainteresowaniu widzów, festiwal TAKE PART IN ART otrzymał dofinansowanie m.st. Warszawy na kolejne edycje w latach 2017-2019.
DRUGA EDYCJA FESTIWALU
Podczas drugiej edycji festiwalu od września do grudnia 2017 roku będziemy gościć na scenie Starej Prochowni 6 znakomitych teatrów z całego świata z 8 niezwykłymi przedstawieniami. Zaproszeni artyści z Włoch, Belgii, Austrii, Hiszpanii i Kanady od lat zajmują się realizacją spektakli dla NAJmłodszych. Odbędzie się 58 spektakli dla blisko 4,5 tysiąca widzów, w tym 16 bezpłatnych spektakli dla dzieci ze stołecznych żłobków i przedszkoli.
Twórcy festiwalowych spektakli w oryginalny sposób posługują się językiem dostosowanym do percepcji, sposobu poznawania i rozumienia świata przez najmłodsze dzieci. Reprezentują odrębne i niepowtarzalne koncepcje artystyczne, co pokazuje, jak wiele może być pomysłów na inspirujący teatr dla maluchów. Spektakle TAKE PART IN ART to w przeważającej większości historie opowiedziane bez słów – wymalowane emocjami za pomocą ruchu, dźwięku, światła i poetyckich obrazów, natomiast celem nadrzędnym wszystkich spektakli jest nawiązanie dialogu z NAJmłodszym odbiorcą. Jako twórcy teatru dla dzieci wierzymy, że zanurzenie w sztuce i uczestnictwo w procesie artystycznym od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na rozwój kreatywności, wrażliwości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji każdego człowieka.
Atutem projektu TAKE PART IN ART jest jego unikalna formuła. Festiwal będzie trwał cztery miesiące (od września do grudnia 2017), a spektakle zaproszonych gości prezentowane będą co drugi weekend miesiąca. Dzięki temu, że wydarzenia nie będą skumulowane w jednym czasie, i że zostaną zwielokrotnione, mamy szansę dotrzeć do możliwie najszerszej grupy odbiorców.
LABORATORIUM TEATRU
TAKE PART IN ART to również cykl bezpłatnych warsztatów dla 50 nauczycieli z warszawskich żłobków oraz specjalny program OTWARTE LABORATORIUM TEATRU dla osób zainteresowanych tematyką tworzenia teatru dla najmłodszych – artystów, animatorów i pedagogów. Nie zabraknie również teatralnych oraz kreatywnych zajęć dla najmłodszych. PRACOWNIA TEATRALNA to seria autorskich warsztatów kierowanych do dzieci, a także do dzieci i ich rodziców. To miejsce, przestrzeń i czas na odkrywanie własnych możliwości, rozwijanie zdolności twórczych, wyobraźni, pomysłowości i wrażliwości.
Program i szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach można uzyskać na stronie internetowej festiwalu: www.takepartinart.pl. Bilety są dostępne w sprzedaży elektronicznej, na stronie internetowej: www.takepartinart.pl/kalendarz.
PRACOWNIA TEATRALNA to seria autorskich warsztatów kierowanych do dzieci, a także do dzieci i ich rodziców. To miejsce, przestrzeń i czas na odkrywanie własnych możliwości, rozwijanie zdolności twórczych, wyobraźni, pomysłowości i wrażliwości. Warsztaty to także, a może przede wszystkim okazja do fantastycznej zabawy, do której zapraszamy również rodziców, jako równorzędnych uczestników, bo po pierwsze – dla dzieci nie ma nic fajniejszego na świecie, niż robienie czegoś z tatą i mamą, a po drugie, podczas wspólnych warsztatów wymienimy się wiedzą, będziemy wzajemnie inspirować i dzielić pomysłami. Mamy nadzieję, że wszystkie te pomysły „zabrane do domu”, będą doskonałym punktem wyjścia do wspólnych, rodzinnych działań i kreowania kolejnych wariantów zabaw.
PROGRAM – WARSZTATY TEATRALNE
Gdzie się chowa światło
Prowadzenie: Arkadiusz Wrzesień (aktor Teatru Małego Widza)
Dla dzieci: 5 – 6 lat
Uczestnicy: tylko dzieci
Czas trwania: 70 min
Czym byłby teatr bez światła. Bez tajemniczych reflektorów, które wiszą sobie dumnie, wysoko nad głowami i udają, że ich nie ma. Może to w nich się chowa światło i tylko ucieka czasami pograsować po teatrze, pohulać po scenie i pobawić się z widzami? Ale czy ono zawsze jest takie samo? Ile ma kolorów, czy da się je złapać, dotknąć, schować do kieszeni? Czy jest ciemno kiedy znika? Skąd się biorą cienie? Któż to wie… Może trzeba sprawdzić samemu i wybrać się z nami w tę eksperymentalną podróż do wnętrza światła.
Taniec i plastyka ruchu
Prowadzenie: Lena Kowalska (aktorka i tancerka Teatru Małego Widza)
Dla dzieci: 5 – 6 lat
Uczestnicy: tylko dzieci
Czas trwania: ok. 60 min
Taniec to przede wszystkim „cichy” język, tworzony i wyrażany przez nasze ciało. Warsztaty z tańca i plastyki ruchu doskonalą koordynację, równowagę oraz pomagają uczestnikom rozwijać świadomość własnego ciała jako środka ekspresji. Wspólnie stworzymy przestrzeń, w której będziemy mogli swobodnie wyrażać emocje poprzez ruch i taniec, niezależnie od predyspozycji i umiejętności. W pobudzeniu naszej ruchowej wyobraźni z pewnością pomogą rekwizyty: wstążki i chustki, a także inne zaskakujące fragmenty ubrań. Warsztaty ukierunkowane na pracę z ciałem, umacniają samoocenę i pewność siebie uczestników, a także pomagają doskonalić pamięć ruchową.
Orkiestra recyklingowa
Prowadzenie: Dagmara Bąk- aktorka oraz muzyk Iza Lamik (artystki Teatru Małego Widza)
Dla dzieci: 3 – 6 lat
Uczestnicy: dzieci i rodzice zaangażowani w równym stopniu
Czas trwania: ok. 60 min
Pozornie bezużyteczne lub bezwartościowe rzeczy bywają przedmiotem absolutnej fascynacji dzieci. Mali odkrywcy badają ich możliwości, używają do zabawy i twórczych eksperymentów. Podczas warsztatów zagłębimy się w ten niezwykły świat zwykłych rzeczy i materiałów, spróbujemy nadać im nowy sens i nowe życie. Będziemy z nimi rozmawiać, bawić się i grać w poszukiwaniu dźwięków i pomysłów, jak wykonać z nich instrumenty muzyczne, aby na koniec zagrać wielki recyklingowy koncert.
Wprawki głupawki (zabawy dykcyjne i logopedyczne)
Prowadzenie: Agnieszka Czekierda (reżyser i aktorka TMW)
Dla dzieci: 4 – 6 lat
Uczestnicy: dzieci i rodzice zaangażowani w równym stopniu
Czas trwania: ok. 60 min
Ćwiczenia i zabawy składające się na warsztat pt. „Wprawki głupawki” mają za zadanie wspierać rozwój mowy, ćwiczyć głos, dykcję i artykulację, doskonalić umiejętności myślenia i zapamiętywania, a także rozwijać koordynację głosowo-ruchową poprzez pracę z zabawnymi rymowankami i wierszami. Jest to warsztat rodzinny, w którym rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi wykonują ćwiczenia, pomagając sobie nawzajem, ucząc się i bawiąc przy tym (mamy nadzieję) doskonale. Po zakończeniu warsztatów rodzice otrzymają skrypt, dzięki któremu już samodzielnie będą mogli kontynuować zabawy i ćwiczenia logopedyczne w domu.
Cztery pory roku
Prowadzenie: Agnieszka Czekierda (reżyser i aktorka TMW)
Dla dzieci: 1 – 3 lat
Uczestnicy: dzieci i rodzice zaangażowani w równym stopniu
Czas trwania: ok. 60 min
To niecodzienne, teatralne spotkanie z porami roku. Nasza podróż wypełniona sensorycznymi doznaniami, muzyką, ruchem i zabawą to rodzinny warsztat, w którym rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi odkrywają magię kolejnych pór roku. Będziemy jeździć na sankach, robić orły na śniegu, wąchać kwiaty, łapać motyle, tańczyć z wiatrem, taplać się w kałużach, grabić liście i usypywać z nich wielką górę tylko po to, żeby ją potem zburzyć. W godzinę przeżyjemy cały rok wrażeń.
Muzyka z garnka
Prowadzenie: aktor Arkadiusz Wrzesień oraz muzyk Jacek Szabrański (artyści Teatru Małego Widza)
Dla dzieci: 3 – 6 lat
Uczestnicy: dzieci i rodzice zaangażowani w równym stopniu
Czas trwania: ok. 60 min
Where is the music? – zapytuje podmiot liryczny w znanym utworze. Gdybyście mieli szukać muzyki to od czego byście zaczęli. Wiemy, wiemy – prościzna – każde dziecko to wie, że muzyka leży na półkach w kuchennych szafkach i aż prosi, żeby ją stamtąd uwolnić. A gdyby tak wyciągnąć te wszystkie garnki, łyżki i patelnie, gdyby dodać do nich cztery ziarnka fasoli, zamieszać, puknąć, stuknąć, dmuchnąć i potrząsnąć to zabrzmiałby Mozart albo Beethoven? Mozart może nie, ale jakiś kosmiczny Jean Michel Jarre. Zresztą przekonajmy się sami. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na familijny warsztat grania na czym się da, podczas którego stworzymy wielką kuchenną orkiestrę. Warsztat poprowadzą artyści Teatru Małego Widza: aktor Arkadiusz Wrzesień i muzyk Jacek Szabrański, specjaliści od grania na garnkach i fasoli w spektaklu „Światy równoległe”.
Afrykańskie opowieści
Prowadzenie: muzyk i performer Gwidon Cybulski oraz Lena Kowalska (artyści Teatru Małego Widza)
Dla dzieci: 5 – 6 lat
Uczestnicy: dzieci (rodzice w roli obserwatorów)
Czas trwania: ok. 60 min
Afrykańskie opowieści to połączenie świata afrykańskich bajek z brzmieniem bębnów, tańcem, śpiewem, ruchem i wspólnym muzykowaniem. To warsztat, w którym opowieści o istotach mitycznych, zwierzętach i ludziach są pretekstem do spotkania z rytmem i wyjątkowymi instrumentami, jakimi są bębny etniczne – djembe oraz afrykańskie ksylofony pentatoniczne wykonane z drewna i owoców tykwy – balafony. Na tych instrumentach dzieci dadzą upust niespożytej energii, bawiąc się rytmem, muzyką i ruchem. A kto wie, może nawet dowiemy się kim jest Pająk Anansi, dlaczego Słońce i Księżyc mieszkają na niebie i skąd się wzięły wszystkie opowieści świata. Warsztaty poprowadzą artyści Teatru Małego Widza – Gwidon Cybulski, muzyk i performer, od lat zafascynowany muzyką etniczną, mistrz grania na ngoni, bębnach i balafonie oraz aktorka i tancerka – Lena Kowalska
WARSZTATY TWÓRCZE
Tekturowe miasto
Prowadzenie: Dagmara Bąk (aktorka Teatru Małego Widza)
Dla dzieci: 3 – 6 lat
Uczestnicy: dzieci i rodzice zaangażowani w równym stopniu
Czas trwania: ok. 60 min
Podczas warsztatów, z wszelakiej maści kartonów i odrobiny ozdobników stworzymy wielkie tekturowe miasto. A potem tchniemy w nie życie i zobaczymy, jakie nam opowie historie. Czy będzie tam jeziorko i piękny park z fontannami, i straż pożarna, i wielkie rondo z najwyższym wieżowcem świata? Może będą tam samochody, autobusy i tramwaje? A może to miasto w ogóle nie będzie realne, może i wieżowce będą zwyczajne, ale zamieszkane przez dziwnych mieszkańców, batmanów i spajdermenów, mrówkojady i krasnoludy, wróżki i jeże, gadające samochody i przedziwne roboty? Jedno jest pewne – będziemy zmyślać, wymyślać, działać, budować, lepić, kleić i rysować. Tu jedynym ograniczeniem jest nasza fantazja.
Co by tu wtrąbić? (warsztaty ilustratorskie)
Prowadzenie: Ola CIeślak
Dla dzieci: 4-6 lat
Uczestnicy: tylko dzieci
Czas trwania: 60 min
Co tak furczy? Co tak burczy? To mój brzuch się z głodu kurczy! Pewien słoń głodomór przez siedem dni tygodnia wcina niezwykłe potrawy. Czy mamy podobny gust kulinarny do bohatera książki „Co by tu wtrąbić”? Sprawdźmy to! A co, jeśli nasze ulubione potrawy postanowiłyby zostać mistrzami kuchni? Wraz z autorką i ilustratorką Aleksandrą Cieślak stworzymy z papieru najdziwniejszych kucharzy świata!
Stolarka dla Dzikich Dzieci
Prowadzenie: Anna Bera i Małgorzata Matwiejczyk
Uczestnicy: dzieci i rodzice zaangażowani w równym stopniu
Czas trwania: ok. 60 min
Stolarka dla Dzikich Dzieci to autorskie warsztaty twórcze. Ważna jest dla nas myśl, że bezpośredni kontakt z kawałkiem drewna i wysiłek włożony w jego obróbkę, daje radość, satysfakcję i moc! Mamy całą stertę drewna prosto z lasu! Uczymy rozpoznawać różne gatunki drzew w najrozmaitszej postaci. Pokazujemy jak pracować przy użyciu tradycyjnych narzędzi stolarskich. Wiercimy, szlifujemy i wbijamy gwoździe! Stawiamy na samodzielność, doświadczanie swojej siły oraz naukę przez próbowanie.