Do czego mogą zachęcać książki? Do poznawania świata i podróżowania. Mogą również inspirować, zachęcać do podejmowania ciekawych zawodów. Ale przede wszystkim pokazują, że czasem warto zupełnie inaczej spojrzeć na otaczający świat.
Często wpatruję się w niebo i staram się wśród przesuwających się po nim chmur dostrzec jakieś ciekawe kształty. Niektóre przypominają zwierzęta, inne rośliny, są też takie, które wydają się być olbrzymami pędzącymi po nieboskłonie. Patrząc w górę i próbując odnaleźć wśród chmur nietypowe kształty, można bardzo rozwinąć swoją wyobraźnię. Na moment przenieść się w zupełnie inne miejsce. A gdyby tak zacząć się przyglądać kleksom i plamom, które każdego dnia pojawiają się w naszym otoczeniu? Czy i w nich uda się zauważyć takie, które wydają się być czymś zupełnie innym, niż zwykła plama? Na pewno! A bazgroły, które mimowolnie wiele osób rysuje długopisem w czasie rozmów telefonicznych? Może przy odrobinie chęci uda się wyczarować z nich psa, kota, a nawet złotą rybkę? Książka Klaudyny Sułek udowadnia, że tak! Że w zupełnie zwykłych zjawiskach, na które najczęściej nie zwracamy uwagi, kryją się rzeczy niezwykłe.
Nieduży format, intrygująca okładka i bardzo frapujący tytuł. Trzeba zajrzeć do środka, żeby sprawdzić, co uda nam się zobaczyć. Ilustracji jest w tej książce mnóstwo. Jedne przedstawiają chmury w kształcie kota, inne dłonie ułożone w taki sposób, że ich cień przypomina duchy. Są również takie, na których zobaczyć można patyk, który w zależności od tego do czego go użyjemy, stanie się mieczem, łukiem albo wędką. Nie ma ograniczeń, każdy w tych zwykłych rzeczach zobaczy coś innego. Ilustracje to tylko jedna część tej książki, jest jeszcze tekst. Wierszowane utwory opowiadające o zwykłych-niezwykłych zjawiskach występujących wokół nas. To one zachęcają do spojrzenia na świat z zupełnie innej perspektywy, a do tego, dzięki rymowanej formie, łatwo wpadają w ucho. Czyta się je świetnie, zarówno ich treść, jak i forma powinny wszystkim przypaść do gustu. Z połączenia świetnych ilustracji i interesujących, wierszowanych utworów, powstała bardzo ciekawa, oryginalna książka, która zaprasza do zabawy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Po jej przeczytaniu zmieni się wiele, a na pewno zmieni się sposób patrzenia na otaczający świat.
Książka Klaudyny Sułek to kopalnia inspiracji. Można czytać ją w domu i przyglądać się temu, co znajduje się w najbliższym otoczeniu. Dawać nowe życie przedmiotom, które dawno przestały być przydatne. Książka zachęca też do tego, żeby czasem wystawiać wyobraźnię na próbę, robić jej coś na kształt sprawdzianu. Jaki będzie jego wynik? O tym można się przekonać tylko w jeden sposób, sięgając po „Co widzisz?”.
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Co widzisz?
Klaudyna Sułek
Wydawnictwo 283 Studio, 2017