Czy obraz albo rzeźbę da się stworzyć ze śmieci? Co robi bałwan w lodówce? Dlaczego warto czasem stanąć na głowie? Po co artystki obierają ziemniaki i czy kasują bilety? Tego wszystkiego – i wielu innych rzeczy – dowiecie się z „Bałwana w lodówce”, pełnej humoru opowieści o przygodach dwójki dzieci, autorstwa specjalisty od sztuki współczesnej – Łukasza Gorczycy. Treść uzupełniają ilustracje cenionego twórcy komiksów – Krzysztofa Gawronkiewicza.
Bartek i jego starsza siostra Matylda mają w sumie dwanaście lat. Ich tata pracuje w galerii sztuki. Wspólnie poznają artystów i ich zaskakujące pomysły, które czasem okazują się bardzo poważne, a kiedy indziej zamieniają się we wspaniałe zabawy. Artystki i artyści, oprócz malowania i rzeźbienia, robią fikołki w pociągu, zapraszają sąsiadów do przejażdżki złotym autobusem, budują domki z koców i krzeseł, kręcą filmy bez kamery lub wędrują miesiącami po Chińskim Murze. A niektórzy – tak jak Oskar Dawicki – przez większość czasu nie robią nic.
Co wymyślili Roman Opałka, Marina Abramović, Julita Wójcik i Paweł Althamer? Tego wszystkiego dowiemy się z „Bałwana w lodówce”. Łukasz Gorczyca w zabawny i lekki sposób przybliża dzieciom świat rzeźby, malarstwa, performensu i fotografii. Proste historie o Bartku i Matyldzie zachęcają do odkrywania artystycznego potencjału w codziennych sytuacjach i są doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce z odbiorcą w każdym wieku. Dziesięć opowiadań dopełnia ponad sześćdziesiąt ilustracji stworzonych przez Krzysztofa Gawronkiewicza. Publikacja została wydana nakładem Fundacji Sztuki Polskiej ING.
Łukasz Gorczyca – z wykształcenia historyk sztuki, współtwórca (wraz z Michałem Kaczyńskim) magazynu artystycznego „Raster”, a następnie galerii o tej samej nazwie – dziś jednej z najważniejszych prywatnych instytucji kultury w Polsce. Galeria Raster spopularyzowała w kraju i na świecie twórczość Wilhelma Sasnala i Grupy Ładnie.
Krzysztof Gawronkiewicz – ilustrator, autor komiksów takich jak „Mikropolis”, „Esencja”, „Achtung Zelig!”, „Powstanie”. Zdobywca nagrody Grand Prix I Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glenat.
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Fundacja powstała w 2000 roku. Jej celem jest wspieranie rozwoju polskiej sztuki współczesnej, m.in. poprzez tworzenie kolekcji dzieł sztuki. Obrazy, fotografie i rzeźby zakupione do kolekcji są eksponowane w biurach grupy ING. Z uwagi na publiczny charakter zbiorów Fundacja Sztuki Polskiej ING często wypożycza prace na wystawy w Polsce i za granicą, a wizerunki dzieł udostępnione są w Internecie. Oprócz kolekcjonowania Fundacja organizuje wydarzenia i warsztaty oraz wydaje publikacje poświęcone sztuce. W 2015 roku nakładem Fundacji ukazała się książka „Sztuka w naszym wieku” – złożona z mini-esejów opowieść o świecie sztuki współczesnej.
www.ingart.pl
www.facebook.com/FSPING
instagram: @ingpolishartfoundation
Autor: Łukasz Gorczyca
Ilustracje: Krzysztof Gawronkiewicz
Tytuł: „Bałwan w lodówce”
Data premiery: 15 listopada 2017
Wydawnictwo: Fundacja Sztuki Polskiej ING
Dystrybutor: Wydawnictwo Dwie Siostry