Światło i cień… Nierozerwalnie ze sobą związane. Tak naturalne, że zastanawiamy się – czy naprawdę można się bać własnego cienia? A jednak jest to jeden z najsilniejszych dziecięcych lęków.
Hortensja jest małą dziewczynką, która powinna być szczęśliwa. Jest odważna, miła i wszystkie zwierzęta w dzikim lesie to jej przyjaciele. Ale jak może być szczęśliwa, kiedy jej cień ciągle się czai za nią? I rośnie z każdą minutą! Hortensja postanawia się go pozbyć. Ale później, kiedy znajduje się sama w lesie, odkrywa, że bez cienia wydaje się dużo mniejsza i nie może sobie ze wszystkim sama poradzić…
Ta piękna, malowana nastrojowymi akwarelami bajka czerpie z tradycji polskich bajek, których autorka i ilustratorka słuchały jako dzieci.
Książka „Hortensja i cień” jest urzekająca i klimatyczna. Jej przesłanie: cień nie jest naszą „drugą stroną”, ale częścią nas, jest jasne, i wyrażone w prosty, zrozumiały dla dziecka sposób. To książka idealna do czytania przed snem – dla dzieci i dorosłych.
Ilustracje w tej książce są piękne! Wszystkie wyglądają trochę jak piękne obrazy z folkowym charakterem, ale zachowują nowoczesną, zimną, wręcz zimową paletę, która nadaje opowieści charakter. Na każdej ilustracji jest dużo szczegółów, a niektóre z nich można znaleźć na wcześniejszych stronach, co sprawia, że zastanawiasz się, dlaczego tam są, i zaczynasz przeglądać książkę od początku.
mypeacockbooks.wordpress.com
Natalia i Lauren to dwie siostry mieszkające obecnie w Wielkiej Brytanii. Za dnia pracują na ogół osobno – jedna z nich pisze, druga jest grafikiem – ale nocą pracują razem, rysując i pisząc. Jako dzieci uwielbiały, gdy babcia (Polka) opowiadała im w śnieżne noce tajemnicze historie i bajki o zwierzętach. „Hortensja i cień” jest ich pierwszą książką ilustrowaną.
Więcej o nich: nataliaandlauren.com
Natalia O’Hara „Hortensja i cień”
ISBN: 978-83-8123-243-2
Data wydania: 24.04.2018
Format: 217mm x 286mm
Liczba stron: 32
Cena detaliczna: 28,00 zł
Oprawa: twarda
Kto do kogo się upodabnia? Ptaki do ludzi, czy ludzie do ptaków? Nieważne! Najważniejsze, że dobra zabawa – gwarantowana!
Wielu poetów pisało bajki o pawiu. Zainspirował księcia poetów – Ignacego Krasickiego i autora popularnej bajki o chorym kotku, Stanisława Jachowicza. Lecz na najcieplejszą bajkę musiał paw poczekać do XXI wieku, kiedy to wiersz o nim spisał jak najbardziej współczesny pisarz – Pan Poeta.
Czemu najcieplejszą? Bo o pawiu w pełnej krasie, nieco zarozumiałym, dumnym z własnego ogona łatwo jest pisać i można nawet lekko z niego drwić. Co jednak się dzieje z pawiem, kiedy jesienią paw gubi pióra i traci swój atut? Smutny i nieco zawstydzony musi czekać na wiosnę… Można by powiedzieć: trudno, nic nie trwa wiecznie. Ale można też znaleźć sposób, by biednemu pawiowi pomóc. A podobno przyjaciół poznaje się w biedzie.
Jak pawiowi pomogą przyjaciele dowiedzieć się można z nowej, wierszowanej bajki Pana Poety, wzbogaconej tym razem nie tylko świetnymi ilustracjami Joanny Młynarczyk, ale i nowymi elementami do wycięcia, którymi będzie można się bawić podczas wspólnego, rodzinnego czytania.
Najpiękniejsze rekomendacje tym książkom piszą same dzieci. Można je przeczytać na okładkach jego książek – więc tę lekturę zaczyna się jak stary „Przekrój” – od ostatniej strony. Z ciekawością, co napisała Zoja, Jula, Maja czy Pola. Do tych najprawdziwszych, najbardziej szczerych słów młodych recenzentek mogę tylko dodać, że dorośli będą się bawić równie dobrze jak dzieci. A na naukę nigdy nie jest za późno!
Dorota Koman
Autor ukryty pod pseudonimem Pan Poeta mówi o sobie, że jest największym, bo prawie dwumetrowym Autorem dla dzieci. Chętnie spotyka się z przedszkolakami, prezentuje w mediach społecznościowych. A jednak jego imię i nazwisko pozostaje (na razie?) tajemnicą.
Pana Poetę znajdziecie na: www.panpoeta.pl, www.fb.com/panpoetabajkopisarz, www.instagram.com/panpoeta.
Pan Poeta „Paw, co ogon miał z przyjaźni”
ISBN: 978-83-8123-209-8
Data wydania: 12.04.2018
Format: 210mm x 255mm
Liczba stron: 40
Cena detaliczna: 24,90 zł
Oprawa: twarda