Kiedy myślę: „Paweł Beręsewicz”, czuję spotkanie z ciekawą lekturą, pełną humoru i wartkiej akcji. Tym razem również się nie zawiodłam. Książka, którą chciałabym polecić, porusza ważne problemy małych ludzi, zachęca do czytania i równocześnie doskonalenia języka obcego. „Sposób na Adama. Górski żurek” – dwa różne opowiadania w jednym, łączy osoba bohatera i jego wieczne marudzenie.
Bohater jednego z opowiadań żyje w głębokim przekonaniu, że biblioteka to nudne miejsce, a książki są dla dziewczyn. Adam często odwiedza z mamą to miejsce, jednak zawsze czeka przed budynkiem, aż mama „wybierze swój cotygodniowy zapas książek”. Aż do pewnego deszczowego dnia, gdy brzydka pogoda zmusza chłopca do schronienia się wewnątrz biblioteki. Kto i w jaki sposób odmieni jego przekonania dotyczące książek? Która z książek i dlaczego rozbudzi jego zainteresowanie? Nie zdradzę tego, uchylę jednak rąbek tajemnicy: w opowiadaniu „Sposób na Adama” jedną z głównych bohaterek jest bardzo mądra pani bibliotekarka.
Lubicie żurek? A Adam nie lubi. Uważa, że „nie ma gorszych zup”. Ten sam Adam z biblioteki jest również bohaterem drugiego opowiadania z książki.
Zapowiadało się tak super. Męska wyprawa z tatą w góry. Rozmowy o poważnych sprawach, podziwianie widoków i zabawa z wyobraźnią, bo wszystko na szlaku przypominało chłopakom jedzenie. Aż doszli do schroniska, kompletnie zmęczeni i okrutnie głodni, gdyż zabawa zdecydowanie podsyciła apetyt. A na miejscu… żurek jako jedyne danie, które jeszcze pozostało w jadłospisie. Czy burczący żołądek wygra? Czy chłopiec zdecyduje się na zjedzenie znienawidzonej zupy? Dlaczego ten żurek jest taki magiczny? Hm, zajrzyjcie do książki, a gwarantuję, że sami poczujecie apetyt.
Adam z opowiadań Pawła Beręsewicza jest taką trochę marudą. Grymasi, wybrzydza, nie spróbuje, nie przekona się najpierw, tylko od razu zakłada, że nie. Ale stworzenie takiej postaci to chyba celowy zabieg autora. Chłopiec na swojej drodze spotyka mądrych dorosłych, którzy potrafią go przekonać, nie słowem, lecz działaniem. To przekonuje również młodego czytelnika.
Książka „Sposób na Adama. Górski żurek” to kolejny tom z serii przeznaczonej do doskonalenia umiejętności czytania ze zrozumieniem w języku angielskim. To nie lada sztuka czytać w obcym języku. Nawet dorośli mają z tym problem. Okazuje się jednak, że prosta narracja opowiadań, ciekawa fabuła podsycająca zainteresowanie lekturą, przejrzysty układ tekstów w obu językach pozwalają na rozwijanie kompetencji językowych i zachęcają do sięgania po książkę.
Na pomysł publikacji wpadło Wydawnictwo Literatura. To nie jest obszerna lektura, jednak wydana z głową i bardzo estetycznie. Szata graficzna, której autorka jest Magdalena Kozieł-Nowak (nazwisko znane już wielbicielom literatury dziecięcej), wiernie oddaje treść książki i wywołuje uśmiech na twarzach czytających. Niewielka, zgrabna i naprawdę wartościowa książka. Polecam! I zachęcam do podejmowania trudów poznawania języka obcego!
Good luck! Powodzenia!
Iwona Pietrucha
ocena 5
Sposób na Adama. Górski żurek
Paweł Beręsewicz
il. Magdalena Kozieł-Nowak
przeł. Katarzyna Wasilkowska
wyd. Literatura, 2018
wiek: 7+
Patronat portalu Qlturka.pl