Zapraszamy do udziału w kolejnej – trzeciej już! – edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2018!
Konkurs od początku cieszy się dużym zainteresowaniem twórców z Polski i zagranicy – na dwie pierwsze edycje nadesłano łącznie prawie 1000 projektów z całego świata! Na księgarskich półkach pojawiają się pokonkursowe książki – nowe, świeże i intrygujące tytuły dla dzieci. Trwają prace nad kolejnymi publikacjami.
Każdej edycji konkursu towarzyszą złożone z najciekawszych projektów wystawy pokonkursowe, które udostępniane są szkołom, bibliotekom i instytucjom kulturalnym w Polsce i zagranicą. Interaktywna wystawa „JASNOWIDZE – edycja I” przybrała ponadto formę książki aktywnościowej – katalogu konkursowego (link), a wystawie „JASNOWIDZE – edycja II” towarzyszy krótki film animowany
pt. „Przepowiednia” (link).
Dodatkowym powodem do radości jest fakt, że renoma konkursu została doceniona i tegoroczna edycja otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu
SZTUKI WIZUALNE!
Wciąż przyświecają nam te same idee i cele. Chcemy, by konkurs przyczyniał się do budzenia potencjału tkwiącego w młodych twórcach i autorach utworów literackich dla dzieci, zwracał uwagę opinii publicznej na wagę dbałości o jakość estetyczną i edytorską książek dziecięcych, by wyznaczał w tej dziedzinie najwyższe standardy i wspierał rozwój polskiej książki dziecięcej i jej międzynarodowej obecności.
Bezpośrednim celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia pięknych i wartościowych książek dla dzieci oraz odkrywanie utalentowanych twórców i stwarzanie im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym.
Do udziału w konkursie zapraszamy debiutantów i doświadczonych twórców, z Polski i z zagranicy, występujących indywidualnie lub zespołowo. Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat.
Przedmiotem konkursu jest projekt ilustrowanej książki dla dzieci w języku polskim lub angielskim. Prace konkursowe powinny zawierać scenariusz (konspekt) lub scenorys (storyboard) całej książki oraz 3 gotowe rozkładówki i okładkę.
Ocenie podlegać będą: jakość artystyczna projektu, oryginalność, forma pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i treść uwzgledniająca dziecięcą wrażliwość.
Prace konkursowe będą oceniane przez dwa niezależne jury:
- Jury międzynarodowe: Susanne Rotraut Berner, Bernardo P. Carvalho, Joanna Olech
i Piotr Karski. - Jury Wydawnictwa Dwie Siostry: Ewa Stiasny, Jadwiga Jędryas, Joanna Rzyska, Maciej Byliniak.
W Konkursie są przewidziane 3 kategorie nagród:
- Nagroda główna nagroda w wysokości 2500 euro oraz dwa wyróżnienia honorowe – przyznawane przez jury międzynarodowe.
- Nagroda w postaci wydania książki przyznawana przez jury Wydawnictwa Dwie Siostry.
- Udział najlepszych nadesłanych projektów w wystawie pokonkursowej.
Prace konkursowe należy nadsyłać od 15 listopada do 15 grudnia 2018 roku na adres:
JASNOWIDZE 2018
Wydawnictwo Dwie Siostry
3 Maja 2 m. 183, 00-391 Warszawa
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 kwietnia 2019 roku na stronie internetowej konkursu.
Strona internetowa konkursu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/jasnowidze_2018/
Wersja angielska: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/clairvoyants_2018/
Regulamin konkursu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/dwiesiostry_files/File/aktualnosci_pdf/regulamin_2018_PL.pdf
Jury konkursu JASNOWIDZE 2018
Jury międzynarodowe:
Rotraut Susanne Berner – jedna z najpopularniejszych i najwyżej cenionych niemieckich ilustratorek, graficzka, autorka książek obrazkowych dla dzieci i młodzieży. Zilustrowała około 80 tytułów, zaprojektowała ponad 800 okładek. Do najbardziej znanych książek jej autorstwa należy seria wyszukiwanek o ulicy Czereśniowej, które ukazały się w łącznym nakładzie około 1,5 mln egzemplarzy w 20 krajach. Jest laureatką wielu prestiżowych wyróżnień. Trzykrotnie zdobyła najważniejszą niemiecką nagrodę w dziedzinie książek dziecięcych – Deutscher Jugendliteraturpreis, otrzymała także specjalną nagrodę Deutscher Jugendliteraturpreis za całokształt twórczości. Kilkakrotnie nominowano ją do Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) oraz nagrody im. Hansa Christiana Andersena, którą otrzymała w 2016 roku.
Bernardo P. Carvalho – portugalski ilustrator i wydawca. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lisbonie. Współzałożyciel wydawnictwa Planeta Tangerina, które w 2013 roku otrzymało na Targach w Bolonii nagrodę dla najlepszego europejskiego wydawnictwa dziecięcego. Jego prace zdobywają wyróżnienia i nagrody na międzynarodowych konkursach.
Joanna Olech – ceniona autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży. Publikuje artykuły i recenzje na temat literatury dziecięcej. jest także współautorką podręczników szkolnych do języka polskiego i ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej liczne książki cieszą się ogromną sympatią czytelników i zdobyły wiele nagród i wyróżnień (m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz tytuł Dziecięcego Bestselleru Roku). Jest mamą trojga dzieci – Miziołka, Kaszydła i Małego Potwora.
Piotr Karski – projektuje, ilustruje i pisze książki dla dzieci. Ukończył Wydział Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat wielu nagród na polskich i międzynarodowych konkursach graficznych.
Jury Wydawnictwa Dwie Siostry:
Ewa Stiasny – współwłaścicielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Projektuje i ilustruje książki.
Jadwiga Jędryas – współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry i tłumaczka wielu książek z jego katalogu. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
Joanna Rzyska – współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Absolwentka filolologii romańskiej, pedagog.
Maciej Byliniak – redaktor, tłumacz, literaturoznawca. Od 2007 roku sprawuje opiekę redaktorską nad większością publikacji Dwóch Sióstr.